Viata dupa 60 ani!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela


Si cam la ce baston visezi? :D


Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Ei si tu acum...,mai fac si mofturi!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Evident! De ce nu?! Eu mi-as dori unul din ala cu rubin si cu un buton ascuns pe care de-l acesezi sa iasa un ac...mai lung dar nu periculos....am eu niste polite de platit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nuuu...eu sunt blinda,vreau sa fiu si o batrinica intzeleapta,asa cum am fost mereu!:)

Sper doar sa-mi tzina dumnezeu mintzile intregi!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Deci vrei numai partea cu rubinul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Deci vrei numai partea cu rubinul....

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


Las la aprecierea voastra!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip


Hai sa verificam presa despre ce o sa fie a doua zi de Paste la urgente in Ro si anul asta. Eu nu am mai auzit prea multe tari care sa aibe urgentele pline dupa Craciun sau Paste din cauza excesului alimentar...





Nu e chiar asa. Excesele sunt omenesti, nu tin de tara , Presa din America e plina de astfel de stiri.


http://articles.latimes.com/2009/nov/25/local/la-me-gastric-distress25-2009nov25


Citat:
"I just ate a lot of meatballs. . . . Oh, my God, here it comes!" he said, then vomited into a sink in the triage area.

The diagnosis? More than a dozen of his mother's meatballs, all crammed into his stomach.

Yes, on this Thanksgiving you can eat too much, too quickly, to the point where you might just feel sick enough to go to the emergency room.

"There's folks who . . . can literally fill themselves up with undigested food," Morocco said. "We see, routinely, people who come in who think they are dying, and really what they have done is overeaten, and they just feel bad."

In the early hours of Thanksgiving, while footballs are tossed or watched and turkeys roast, emergency rooms are typically empty. It's after the eating begins in the afternoon that people start to arrive.

"It never fails, every year," said Dr. Nagi Sous, who heads the emergency room at Kaiser Permanente Los Angeles Medical Center in Hollywood.

Si mai da google vreo cateva zeci de pagini cu exemple de probleme stomacale, de inima sau crize de diabet in urma exceselor alimentare ocazionate de sarbatori...

http://books.google.ro/books?id=hTK_mPM1HMQC&pg=PA15&lpg=PA15&dq=emergency+after+thanksgiving+day&source=bl&ots=A6W6skacSo&sig=3yHgFtOCMi-vx4oZdwpUKjtHhmo&hl=en&sa=X&ei=QAl1UYfbL4KbPZbYgaAP&ved=0CH8Q6AEwCQ#v=onepage&q=emergency%20after%20thanksgiving%20day&f=false

http://dfw.cbslocal.com/2012/11/23/day-after-thanksgiving-a-big-day-for-the-er/

s.a.m.d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si la subiect acum pe mine m-a impresionat tare saptamanile trecute, in Disneyland cati oameni in varsta am vazut, unii bolnavi, in carucior cu rotile, un domn avea chiar si aparatul de respirat dupa el. Toti erau inconjurati cu drag de familii, tratati cu multa normalitate si respect de catre personalul restaurantelor, hotelurilor sau in parc.

Da, dupa 60 de ani viata este la fel ca la 59 daca sanatatea, mentalitatile celor din jur si sistemul sanitar permit asta.

Trebuie sa fim constienti de etapele vietii si sa incercam sa le pregatim cat putem de bine mental, fizic si financiar. Si apoi sa trecem frumos prin ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Madalina, dar de ce sa fie vise? Sti vorba aia, cum iti asterni asa dormi.

Eu la 60 de ani stiu exact cati bani voi avea, pentru ca am inceput sa ii strang deja de cativa ani. Daca ma las in baza statului sa-mi ofere o pensie decenta va fi vai de capul meu. Asa ca mi-am calculat frumos cat mi-ar trebui sa traiesc la un standard de viata ca si acum, care e destul de modest, si am inceput sa pun bani deoparte pt o pensie privata. Poate veti spune ca astea sunt mofturi americane si ca in Romania nu se poate asa ceva. Dar cati sunt cei care isi dramu.iesc bugetul lunar intr-un mod eficient si salveaza macar cate putin? Sunt atatea programe care ne pot ajuta sa facem asta in ziua de azi - eu de exemplu folosesc un program de buget, unde imi setez maximum de cheltuieli lunare pt diferite categorii ca si mancare, dari, chirie, imbracaminte etc, astfel incat sa imi pot permite sa salvez necesarul pt pensie. Poate in unele luni nu imi permit sa imi cumpar o geanta noua, sau sa ma duc la coafor de exemplu, dar astept pana cand imi pot permite si cu asta basta. Asta cere vointa, disciplina si organizare, dar nu e imposibil.

Asa ca pot sa imi imaginez deja o viata linistita, inconjurata de nepoti (cat mai multi sper ), tinandu-ma de mana cu sotul meu si plecand macar o data pe an in vacanta. Ma vad bucurandu-ma de toate placerile pe care timpul nu mi le permite acuma, ca si pictura sau desenul. Voi continua sa am o viata activa, cu ore regulate de sport ca si acum. Voi continua sa imi rasfat familia cu dulciuri de casa si alte bunatatiuri culinare. Ma vad traind neaparat in aproprierea unui lac, ca sa putem avea o barcuta a noastra.

Sanatate sa avem ca asta e cea mai importanta. Restul depinde numai de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mie ceva nu-mi face sens.

Spuneti-mi va rog de ce credeti ca o pensie privata v-ar aduce mai mult decat o investitie (cu exact acceasi bani)?

Eu nu am investit in nicio pensie privata. Ce-i drept, nu ma bazez in ea (nici in sistemul de stat, desi, la modul de calcul actual, ar trebui sa primesc poate o pensie uriasa. Dar sunt convinsa ca se va plafona, candva...undeva...)

totusi nu stiu daca sistemul de pensii private mai are vreo eficacitate. Ok, am si eu niscavai polite...de viata...de studii...ma uit la ele si zambesc. Mai au vreo valoare, chiar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

A_Iulia, la ce fel de investitie te gandesti? :)

Eu personal nu am incredere in sistemul de pensii, pana as lua eu pensie mai sunt 30 de ani, tocmai cand urmeaza sa se intample criza petroliera . Plus, cand vad cam se se intampla cu bancile (stiu oameni care si-au pierdut tot avutul in falimentele bancilor romanesti din anii 90 si oameni chiar si-au pierdut tot avutul in nationalizarea Fortisului, in 2009), parca nu le-as incredinta lor toti banii mei. e drept, nici n-am bani de incredintat, ha ha

Mergi la inceput