Discutii despre parintii alcoolici

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Daca problema este ca fetitza este trimisa sa cumpere bautura...e destul de simpla,pentru ca asa cum s-a spus la subiect,asta este interzis prin lege.

Eu mi-as face probleme daca acest copil ar trai intr-un mediu abuziv datorita alcoolismului parintzilor.

edit:Daca tu crezi ca fetitza este abuzata,instiintzezi protectzia copilului.


Protectia copilului intervine numai daca este instiintata de o institutie, nu de persoana fizica.

Voi discuta cu patronul magazinasului. Ne cunoastem de ani buni, sper sa reusesc sa-l fac sa inteleaga gravitatea actiunilor lui.

Problema ramane, insa, la parinti. Si nu stiu cum sa abordez mama. Poate daca i-as da niste hainute pt fetita si apoi as incerca sa discut cu ea, ar fi mai receptiva ? As invita-o la mine acasa, unde sa discutam in liniste...poate...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Daca problema este ca fetitza este trimisa sa cumpere bautura...e destul de simpla,pentru ca asa cum s-a spus la subiect,asta este interzis prin lege.

Eu mi-as face probleme daca acest copil ar trai intr-un mediu abuziv datorita alcoolismului parintzilor.

edit:Daca tu crezi ca fetitza este abuzata,instiintzezi protectzia copilului.


Protectia copilului intervine numai daca este instiintata de o institutie, nu de persoana fizica.



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


daaaa????

N-am stiut!

Adica daca eu medic,vad leziuni si-mi dau seama ca acel copil e abuzat fizic...nu pot instiintza protectzia coliplului?Esti sigura ca asa este?

Care sunt institutziile care pot semnala abuzul?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Medicul are alt statut. Intra in atributiile lui sa anunte autoritatile in cazuri de abuz.
Institutiile statului : politia, scoala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai si eu daca vad ca vecinul isi snopeste zi d ezi copilul in bataie...nu pot anuntza ca nu am statut?

Zau ...nu intzeleg!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

sesizezi politia, ei merg mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Avem lacune mari in sistem, e in asa fel facut incat in loc sa-ti usureze existenta, ti-o complica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

phuuu...aiurea,se impinge din stinga-n dreapta ...

Eu stiu ca in Germania potzi sesiza direct protectzia copilului daca sesizezi ceva.

Deci Alizee...ia legatura cu Politzia si pentru ca i se vinde copilului bauturi alcoolice si daca tu crezi ca el e abuzat!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Da, voi vorbi cu patronul.
Sa strang niste hainute si s-o sun pe mama sa o chem la mine. La o cafea, sper ca va fi mai receptiva; e copilul ei doar.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Da, voi vorbi cu patronul.
Sa strang niste hainute si s-o sun pe mama sa o chem la mine. La o cafea, sper ca va fi mai receptiva; e copilul ei doar.



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


ai grija sa nu fie cafeaua fierbinte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Da, voi vorbi cu patronul.
Sa strang niste hainute si s-o sun pe mama sa o chem la mine. La o cafea, sper ca va fi mai receptiva; e copilul ei doar.





Poate la bere vrei sa spui....

Presupun ca te-ai gandit si cum sa abordezi problema, ca sa nu risti un scuipat in ochi pe langa "cum iti permiti tu sa-mi dai lectii de crescut copilul" si "nu am nevoie de pomana ta".

Fara suparare....dar e constienta ca e copilul ei, doar de-aia l-a facut, sa-l trimita dupa bautura la batranete.

Din pacate nu vad prea mari sanse sa se schimbe situatia, pentru ca nu exista implicare la nivel de autoritate, iar parintii care isi folosesc copiii la nivelul asta si-au pierdut ultimele farame de civilizatie si respect.


Mergi la inceput