poate o suparare mare declansa avortul spontan?

poate o suparare mare declansa avortul spontan? | Autor: ilincamo

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in 14 saptamani si in ultimele 2 saptamani am trecut prin niste suparari f mari din cauza unui accident al unor persoane apropiate. Am plans nopti in sir si am avut palpitatii si tensiune mare. De cand am trecut in trimestrul 2 nu mai am nici greturi pt a simti prezenta sarcinii, insa e devreme si sa simt miscarile fetale, deci momentan nu am nicio simptoma de sarcina. E cazul sa imi fac griji ca din cauza ca am trecut printr-un mare stres emotional sa fi afectat fatul?Am urmatoarea ecografie abia peste 3 sapt si nu as vrea sa imi deranjez medicul pt probleme "inchipuite". Ultima ecografie si dublu test au iesit perfecte si bebele era sanatos. Am motive de ingrijorare ca nu am simptome de sarcina?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilincamo

Sunt insarcinata in 14 saptamani si in ultimele 2 saptamani am trecut prin niste suparari f mari din cauza unui accident al unor persoane apropiate. Am plans nopti in sir si am avut palpitatii si tensiune mare. De cand am trecut in trimestrul 2 nu mai am nici greturi pt a simti prezenta sarcinii, insa e devreme si sa simt miscarile fetale, deci momentan nu am nicio simptoma de sarcina. E cazul sa imi fac griji ca din cauza ca am trecut printr-un mare stres emotional sa fi afectat fatul?Am urmatoarea ecografie abia peste 3 sapt si nu as vrea sa imi deranjez medicul pt probleme "inchipuite". Ultima ecografie si dublu test au iesit perfecte si bebele era sanatos. Am motive de ingrijorare ca nu am simptome de sarcina?


E normal sa nu mai ai simptome, doar ai pasit in trim II. Nu asta e problema. Problema e tot la tine si la faptul ca nu te-ai linistit inca. Evident ca a fost afectat si copilul din cauza ta, dar nu te gandi la ce e mai rau.
Ar fi mult mai bine sa muti echografia de peste 3 saptamani acum cat mai curand. O sa te linisteasca faptul ca il vezi pe bebe si ai sa primesti vesti bune despre el.

Evident ca o suparare poate declansa avortul, dar nu e musai si nu la toata lumea. Du-te la echo.

Mami de Mathias si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu cred ca bebe e ok. poti face o eco la alt cabinet, daca nu vrei ca dr. sa stie ca te stresezi. doar ca sa te linistesti. cat despre simptome, e normal sa nu le ai, nici sa simti cum misca, abia spre 18-20 sapt. se simt miscarile.
sarcina usoara

Mergi la inceput