FIV in Ungaria 175

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana12345 spune:

Buna fetele,

Buna Alice,
Multumesc mult, am mare grija de mine, sunt rasfatata de toata familia .
La 27 de ani am fost diagnosticata cu endometrioza, in mai 2011 am avut prima operatie laparoscopica, iar in nov 2011 cea de-a doua laparatomica. Dupa a doua operatie am tot incercat sa raman insarcinata cu tot felul de tratamente (stimulari, acupunctura, bioterapie, homeopate) dar nimic. In septembrie 2012 am facut o histerosalpingo grafie cu rezultatul de trompe impermeabile (tot de la endometrioza). Din pacate endometrioza mea e foarte avansata iar toti doctorii care m-au consultat mi-au recomandat sa nu mai pierd timpul si sa fac FIV acum cat sunt tanara si am sanse mari de reusita. In noiembrie am luat legatura prin mail cu Zadori, in februarie am avut prima consultatie, iar in martie m-am prezentat pentru FIV. Recunosc ca am avut mare noroc si ca Cineva acolo sus ma iubeste, de am reusit din prima .
Zadori a fost super, tratamentul la mine nu a mers foarte bine (tot endometrioza), iar el era mereu sincer cu mine, nu ma mintea aiurea ca sa imi dea sperante false. Am avut 3 foliculi, din care a reusit sa fac mari 2 embrioni frumosi, pe care mi i-a si transferat. Cu mana pe inima iti spun ca daca nu reuseam acum, a doua incercare tot la el o faceam.
Sper ca nu te-am plictisit cu povestea mea, daca te mai pot ajuta cu ceva....cu draga inima....
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ioana ma bucur ca ai reusit din prima , oricum ai tras destul , doua interventii pentru endometrioza , vad ca e tare pacatoasa ca o caracatita ...important este rezultatul...






XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice1983 spune:

Ioana, nu m-ai plictisit deloc cu povestea ta chiar ma bucur ca mi-ai spus. Si eu sper acelasi lucru sa reusesc de prima data, cel putin medicii care m-au consultat mi-au spus ca sigur ar trebui sa reusesc din prima.
Unde ti-ai facut analizele pentru FIV? te intreb pt ca nu stiu unde sa ma duc si sa fie ok.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana12345 spune:

Eu analizele le-am facut la MedCenter....dar am vazut ca majoritatea fetelor spuneau ceva de Synevo....
Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

nu are importanta unde iti faci analizele doar sa respecti perioada in care trebuie recoltate , hormonalele , etc ...Sinevo este mai vehiculat caci au laboratoare cam in toata tara si sunt rapizi in eliberarea rezultatelor ...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Goofytza spune:

Revin cu o intrebare pentru fetele ce au facut FIV.In cateva zile voi incepe stimularea cu Gonal.In ziua 7 am intalnire cu PK la primul eco:intrebarea mea este cam cate dintre medicamentele afisate pe prima pagina credeti ca mi se vor mai prescrie dupa ziua 7-a de Gonal ,nu de alta dar nu am habar cati bani sa iau cu mine/sa pun pe card pentru tratament.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna fetelor, tuturor,
sunt noua pe acest forum, la primul FIV, si am atatea intrebari...
in primul rand, incurajata de reusitele voastre si de vorbele de bine aflte din zvonistica, ne-am hotarat asupra Dr Kovacs- Budapesta;
dimineata la prima ora ii trimit e-mailul de intro, cu prezentarea cazului meu si toate intrebarile (sper nu prea mult/ obositoare) pt dansul;
intrebare 1: ce stiti despre Punctie Oarba (in caz ca s-ar intampla o asemenea nenorocire)? exista discount? cat costa ? eu auzisem ceva de 600 Euro? e corect? va rog corectati-ma daca gresesc...
intrebare 2 : ce stiti despre Money Back Guarantee? ce conditii trebuie indeplinite? sau visez...sau se aplica doar cetatenilor maghiari?
intrebare 3: ati facut careva PGD (diagnostic genetic preimplantare)? aveti idee de costuri?
intrebare 4: cat costa prima cosnultatie? 12.000 ft?

ah,era sa uit de sirul meu de nereusite:
hipotiroidie, SOP (nevizualizat ecografic- discutii peste discutii), hiperprolactinemie
aug 2011: stimulare cu Clostilbegyt => 2 polipi endometriali (3 si 5 cm) extirpati laparoscopic;
mai 2012: 1 IA: hiperstimulare: chist 3 cm resorbit medicamentos;
aug 2012: 2 IA- rezultat evident
nov 2012: 3 IA- idem
din nov 2012 avem dosarul depus aprobat (prin Subprogram), fonduri nealocate, dar m-am saturat sq stau cu mainile in san si sa cersesc mila statului (pt niste bani pe care pana acum i-am cotizat cu varf si indesta); in fine, nu conteaza:)
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

o alta intrebare de care am uitat in primul msg: ati avut translator la prima intalnitre cu Dr KOVACS? daca da, pe cine? cum se procedeaza sa iau legatura cu translatorul?
daca vorbesc cursiv engleza e musai /sau indicat sa iau translator? ps: poate nu imi vin in minte f repede termenii specifici..ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns needa spune:

Buna dimineata!

In primul rand vreau sa felicit mamicile si burticile si sa le urez bafta maxima aspirantelor

Josephine nu ai nevoie de translator, o sa teintelegi cu dr.Eu nu vorbesc foarte bine engleza si m-am descurcat. Tin minte ca de cateva ori am ridicat manuta pentru ca vorbea prea repede pentru mine si am pierdut sirul.S-a oprit si a reluat explicatiile, mai rar.

Sa nu iti faci griji ca il obosesti cu mail-uri. Raspunde prompt la orice il intrebi. Eu scriam seara si a doua zi raspundea.


Mult succes tuturor, mai arunc si eu un ochi aici sa vad cum va graviditi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

multumesc pentru mesaj, needa, asa o sa fac.....acum ii trimit mail dr-ului ; sunt curioasa cand imi face prima programare; o zi usoara

Mergi la inceput