Pachet sau restaurant ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Noi am avut doua saptamani vacanta si am iesit mult si de fiecare data mancam undeva . Oricare muzeu sau loc de vizitat are 2-3 restaurante , cafenele ,frumos amenajate , toate facilitatile pentru copii ,incat nu poti sa nu mananci acolo. Financiar nu e o problema , nu ca am avea noi prea multi bani ci ca oricine isi poate permite.
Alta e problema . Eu consider cam nesanatos sa mananci pe la altii. Mai ales in lumina ultimelor campanii cand ne-am lamurit si noi cam ce grija au altii de ce bagam noi in gura .

Si a mea prefera restaurantul pachetului , si chiar daca am in rucsac fructe taiate sau ceva de acasa le mananca la intoarcere in tren sau masina .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Pachet. Copilul inca nu stie sa manance de la restaurant si, sincer, chiar ma bucur! Am vazut niste bucatarii infiorator de mizerabile, cu bucatari/bucatarese jegoase, incat mi-ar sta mancarea in gat sa stiu ca-i de-acolo. Plus ca tot tratez toxinfectii alimentare si diarei de la mancarea de la restaurant.

O masa decenta pt 2 adulti+1 copil sare bine de 80 ron (scump tare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Copiilor mei le place mult sa manance la restaurant, terasa, fast food sau orice altceva departe de casa. Si nu pentru ca acasa mancarea e proasta...ci le place "altfel", asa cum zice Viviana.
Din pacate, ocaziile nu-s chiar dese, din cauze financiare, insa ne straduim ca o iesire in oras, o calatorie sa cuprinda si o masa la un local.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Si asa si asa. Daca mergem la restaurant, prefer sa mergem mar rar, dar sa fie un restaurant de calitate, copilul meu cel mic e alergic la o serie de alimente si pentru noi fast food ul este pur si simplu interzis. Slava domnului ca a crescut si intelege si el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si alor mei le-ar placea toata ziua la restaurant (de la Mc, KFC pana la cel mai cel...restaurant sa fie). Chiar si un Mc sau KFC e destul de scump la 4 persoane. Cand iesim in afara, cu greu reusim sa ne incadram in 30 euro o masa pt 4 persoane (noi, parintii, mai mancam cand ajungem acasa). Ca sa le dau o mancare cat de cat sanatoasa la restaurant scorul este mult prea mare, asa ca scapam cate o "porcarie" de fun-ul iesitului la restaurant si in rest ne gospodarim. Preferam sa vizitam mai mult, sa mai stam o zi -doua in loc sa mancam la restaurant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

La subiect:

www.realitatea.net/romanii-cheltuiesc-cel-mai-mult-in-excursii-pe-mancare-si-pe-vicii_1157775.html" target="_blank">Romanii cheltuiesc cel mai mult in excursii pe mancare si pe vicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Urasc sa fac pachete...le fac doar pentru scoala, sau daca pleaca intr-o excursie cu clasa.

In rest, in majoritatea timpului comandam cina din diverse locuri/restaurante cu livrare acasa (masa de pranz o ia de regula la after-school). Mai si iesim, daca timpul ne permite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oh,dar mie mi se pare normal ca in excursii sa cheltui mai mult pe mancare.

In primul rand ca schimb aerul si parca mi-e tot timpul foame. Mergem mult pe jos, consumam, mult mai multa energie.
In al doilea rand imi place grozav sa gust din toate draciile culinare. Un popor, o tara, un loc, o etnie, un grup, il cunosti si mai bine prin gatronomia specifica.
In al treilea rand mancarea de la restaurant e mult mai scumpa.

Dar... am constatat ca odrasla era fericita si numai cu un covrig sau o felie de pizza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Pai depinde unde plec. Daca hotarasc ca e zi de vizitat muzee, acvariu si gradina zoologica, mananc la restaurant (dar eu fac cercetare serioasa inainte sa aleg la ce restaurant merg, exclus McDonalds,KFC, Tacotime si altele la fel). Daca e zi de hiking atunci caram papica dupa noi in backpack. Imi duc in spate si copilul si mancarea pentru excursia aferenta, gasesc ca este un exercitiu fizic grozav.
Nu mancam la restaurant asa de des, numai cand avem iesiri mai prelungite, si oricum suntem foarte pretentiosi cu ce mancam. Pe aici cam trebuie sa fii altfel ajungi cu o groaza de probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Din considerente de copil mofturos la mancare....nu prea putem sa mancam in oras....
Fetei mle nu-i place aproape nimic din mancarea gatita la restaurante(doamne ce cosmar a fost la mare,nu a mancat aproape nimic o saptamana)iar la terase ca a venit cat de cat caldura...mergem,mai ales in parc(este o terasa cu wi fi gratuit si foarte mare)insa nu vrea decat inghetata,suc si eventual o felie de pizza...dar nu vrea sa manance...e foarte greu sa plec cu ea pentru ca nu mananca si trebuie sa car cu mine foarte multe chestii,doar doar o manca ceva.Ca devine nervoasa daca ii e foame si nici nu spune.

In rest....iesim,dar noi suntem adeptii mancatului sanatos, si e mai greu in oras,da` ne descurcam..iesim mai mult pentru socializare decat pentru mancare.

Mergi la inceput