Ce efect poate avea 1g de aspirina la 4 saptamani?

Ce efect poate avea 1g de aspirina la 4 saptamani? | Autor: BabyAlbatros

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit!
Va citesc de mult, dar destul de rar din lipsa de timp si internet bun.
Stiu ca atunci cand ai o dilema ai toate sansele sa gasesti aici raspunsul sau macar o parere, asa ca apelez la voicu o intrebare, in speranta ca cineva stie sau a trecut prin asta.

Pe scurt, la 4 saptamani, cand nu stiam inca de sarcina (acum am 9), am luat 2 aspirine tamponate simultan, adica 1000 mg. La 6 saptamani am facut prma ecografie si BCF au fost 90 batai/min. Peste 5 zile am refacut echo si BCF erau 124. La 8s 4z am facut iar o ecografie si BCF erau 174. Medicul a spus ca pulsul scazut de la 6s nu are nici o relevanta, iar faptul ca am luat 2 aspirine atunci nu trebuie sa ma ingrijoreze.

A mai trecut cineva prin asa o situatie? Stiti cumva ce efecte ar putea avea?

Multumesc si sarcina usoara tuturor burticutelor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

Baby Albatros, asculta-ti medicul! Atata timp cat evolutia sarcinii este buna nu te mai gandi la cele 2 aspirine luate (aspirina nu este teratogena)! Pe viitor cere sfatul medicului inainte de a lua un medicament.

Sarcina usoara si la termen iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu cred ca a afectat in vreun fel. sunt femei care duc primele 2 semestre de sarcina cu Aspenter (aspirina) zilnic, asa ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BabyAlbatros spune:

Multumesc pentru raspunsuri!
Stuart, nu as fi luat medicamente daca as fi banuit macar ca exista sarcina. S-a intamplat, desi credeam ca ne-am protejat. Cam la doua zile dupa ce le-am luat mi-am dat seama ca s-ar putea sa fie ceva. De gandit... nu prea am cum sa nu ma gandesc, dar sper sa fie ok.
Stiu ca in anumite afectiuni se ia 1 Aspenter zilnic, dar eu am luat o doza de aproape 14 ori mai mare decat un Aspenter...
Am citit ca nu sunt studii care sa demonstreze ca aspirina este teratogena, dar nici ca nu este.
Asta e de acum. Cu Dumnezeu inainte.
Speram ca au mai fost gravidute cu BCF atat de mic la inceput, care sa-mi spuna cum a evoluat sau daca stiu cauzele.
Multumesc!


Mergi la inceput