Stelute de iulie-august 2013 (81)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Paula am vrut sa te mai intreb , dar tot uit.
In ce domeniu muncesti? de ai lucrari de predat.

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani


Fonduri europene, lucrez la o firma de consultanta...si cand este sesiune de proiecte muncim pana cadem in cap. E adevarat ca sunt si perioade mai lejere, dar am avut saptamani in care am lucrat aproape non stop cu pauze de 4, 5 ore de somn.
Mergem la cumparaturi...imi tb o pelerina de ploaie pt Raul. Habar nu am pe unde sa caut. Si mai vreau si eu ceva bun de mancare.

Elena, cum e Denisa cu gurita?
Raul are o sapt de cresa si de azi dimineata iar e cu muci...moooooor!! plec in lume

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 26+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Pai prima pompa tot sotul a cumparat-o. Nu va zic ca nu am scos nici o picatura cu ea.
Dar nu asta e principiul pt care vreau sa o cumpar ci altele:
1. nu vreau sa se atinga nimeni de sanii mei prin maternitate (am fost traumatizata cand am vazut ce i-a facut o asistenta colegei de salon).
2. daca fac furia laptelui in spital e bine sa fie luata (nici asta nu am avut la Denisa)
3. daca ma intorc la munca trebuie sa ma mulg.

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Paula eu am gasit pelerina de ploaie pt unul din nepoti, la second


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris_25

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Cris merci de reteta, tre sa ma stradui sa vad poate mai imi ies si mie alte dulciuri. Am o lista destul de limitata la dulciuri.


Citat:
citat din mesajul lui betty200

Criss, multumesc de reteta pentru tortul de zahar ars, pe seara sau maine intentionez sa-l prestez.


Am uitat sa precizez timpul de coacere... Eu il las cam 15-20 de min la 200 gr, apoi 30-40 min la 160 gr. Cam cat un pandispan obisnuit. Dar presupun ca fiecare isi cunoaste cuptorul ... la mine asa iese bine!

Iar caramelul de la inceput mie imi place sa-l las deschis la culoare... cum s-a topit zaharul, eu opresc focul ... Altii il lasa mai mult, sa fie asa mai maroniu, depinde de gusturi!

23+ Miruna


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit, FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit


La praji nu imi cunosc cuptorul deci te mai bazai. Al meu electric, dau cu ventilatie sau fara??
eu folosesc mereu ventilatie de la mancare la placinte.

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Nu ma omorati cu quote de sus...

Denisei i-a scos firul din gurita, nu a simtit nimic.Nici nu spray nu a dat-o.
I-a luat mulajul pt aparat, iar joi il pune in gurita. Mai este un hop...sa vedem ca il suporta, dar nu prea imi fac griji de asta.

Daca nu gasesti pelerina zi, ca am cred ca vreo doua de la Denisa, mai mici. (folosite, clar)

Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Elena am inteles . Ma gandesc ca daca e nevoie imi dresez "sotul" sa cumpere exact ce trebuie . Banuiesc ca pe la farmaciile sensiblue gaseste sigur ce trebuie.
Pe mine ma intereseaza cat e de important in spital ca dupa am timp sa iau daca e nevoie. Nu stiu care e protocolul cu sanii in spital ..te "mamelesc" asistentele pe acolo? Si daca nasc cu cezariana e imperios necesara ?
Eu o sa stau 2 ani acasa si cel putin iulie august sigur nu plec nicaieri . Daca o sa pot alapta o sa iau atunci .

Ah da si a folosit cineva protectii de silicon pt sfarcuri si tampoane refolosibile?. Sa iau pt maternitate macar tampoane?

27+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Ieri am facut o boacana si am facut o cumparatura maaaare: un aparat de fotografiat nou pt mine (DSLR, sa fac upgrade de la cel care il aveam, fiecare cu pasiunile lui ... Oricum asta o justificam la cumparaturi pt bebe: ca doar o sa-i fac poze lui bebe, nu ? )
Trebuia sa fie livrat azi, cu Special Delivery pana in ora 1 . Si cum n-a aparut am sunat la posta si e pierdut in sistem , o sa-l livreze maine. Partea nasaoala ca am dat livrare la munca, unde noi avem birourile deasupara unui restaurant si a unui magazin, maine cine stie ce se poate intampla si cine il poate lua ... Si daca semneaza cineva , nu conteaza cine, responsabilitatea lor e sa livreze la proprietate , nu la persoana ... Is asa de stresata , daca pierd atatia bani nici nu stiu ce fac
Stresul asta nu imi face deloc bine la bebe ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Ele ce fetita cuminte ai , este o curajoasa


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Mess, nu poti suna iar si sa schimbi livrarea, sau sa ceri sa-l ridic tu, sa incerci sa gasesti o alta solutie de ridicare/livrare


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Mess cineva o sa semneze hartoaga de primire si se poate verifica cine a facut-o. Dar eu as suna la curier sa amane livrarea pana luni sau m-as duce personal sa ridic.
Diana eu am vazut pompe noi pe okazii si cred ca de acolo o sa iau. In maternitate nu am avut nici protectii , nici pompa ..doar prosoape din alea mici.

Delia nu vreau sa ma gandesc cat esti de obosita cu musafirii acum.Putere si nervii tari.

Trauma din maternitate cu sanii colegei care nu avea lapte: a venit asistenta cu o seringa mare (cred ca de 20) care avea partea cu acul taiata si a inceput sa o chinuie pe femeie. O folosea ca pe pompa, dar i-a invinetit sanii. Imi inchipui ca si la modul de i-ar fi venit laptele mai tarziu , nu ar mai fi vrut sa alapteze.


Elena & Denisa (26.10.2004)
27 saptamani

Mergi la inceput