Piersicute de iulie august (36)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Maria ia baga ceva retete ca suna tare bine budincile alea...iar la cuptor cum faci leg?le bagi in iena cu Putina apa ?sau?
Muraturica asa spune doar ce face rau ca sa faca de a inversu.si EU aveam o mare frica cu bucatelele...dar am inceput cu cate o cojita de Paine...la inceput doar mozolea pe ea,apoi a inceput sa traga cu dintisorii de ea pana rupea bucatica...si ii scoteam cand vedeam ca are buc prea mare in gurita...apoi am observat ca incepe sa o mestece in gurita.acum ii tai buc mai mare il tin de obicei la mine in brate si ii dau sa muste de la mine din mana.para e coapta bine si daca mesteca de cateva ori se topeste in gurita.iar leg sunt fierte si la fel se inmoaie repede.
Frica o mai am la mar care nu se prea topeste.asa ca I l dau intreg si roade pe el ca un soricel ca nu poate sa muste buc prea mare ca si daca I l as taia.marul I l am dat o data ptr ca era disperat cand ne a vazut pe noi ca mancam si am zis hai sa vad ce face cu el...si atata a ros pe el pana a mancat unul aproape tot.bineinteles ca in timpul asta inima imi era cat un purice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Fleurdelise, eu fac galustele din galbenus, gris si putina faina neagra, compozitia o las asa mai moale, cat sa stea pe lingura, oricum nu ies pufoase, dar sunt relativ moi
Ca_Mila, noi avem plasa de insecte dar nu o folosim
Lorenaflore, sper sa va reveniti repede cu raceala, sanatate multa si felicitari pentru cat ai alaptat
Letitzias, imi pare tare rau de catelusa ta
Muraturica, ce matinala esti , multumim de cafea
Valy27, ma bucur ca mancati mai bine si felicitari pentru mersul de-a busilea
Porumbita, ce ii dai sa pape seara in loc de cereale?
Maria0408, ce tratament faceti pentru dermatita atopica? si felicitari pentru noile achizitii, eu i-am dat paine si alba si neagra si cu cereale insa facuta in casa in aparatul de facut paine si nu i-am dat foarte multa, ci doar o bucati mica in supica sau cate o coaja sa o roada pentru dinti; daca ai timp poate ne dai reteta pentru budinca cu brocoli, dovlecel sau conopida

Noi am mancat azi linte din nou, 2 lingurite in piureul de legume, iar mai spre seara orez integral in lapte vom manca.

Pup fetele si spor la treaba!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408

Buna fetele si de la noi!!


Fetele care dati paine la piersicute, de care dati? Cu sare sau fara? Dati paine integrala cu cereale sau alba simpla?

Mami de doi leuti - Ana si Silviu


neagra sau de tarate din comert
finess (are chimen) de la kaufland - ambalaj albastru
facuta in casa

alba simpla nu i am dat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408



Seara am inceput sa i dau alternativ - mamaliguta cu branza, papanasi, orez cu lapte si mar , asta pe langa clasicele iaurturi si cereale. Mai am de incercat gris cu lapte si budincute diferite la cuptor - Anei ii faceam budinca cu brocoli, dovlecel sau conopida sau din pase cu branza.

Mami de doi leuti - Ana si Silviu


cum e orezul cu lapte si mar?


si retete la budinci pls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Porumbita - orezul lasat la inmuiat il fierb in apa pana este moale, scurg apa si pun laptele si marul ras si il mai fierb cateva minute pana se inmoaie si marul. Il servesti asa sau dat prin blender. O varianta este ca orezul fiert impreuna cu laptele si un galbenus le dai un pic la cuptor si iese o budinca ff buna.


Budincile au acelasi principiu - legumele date in clocot 2/3 minute apoi le amestec intrun vas cu un galbenus, iaurt sau smantana si branza - clacica, fagaras etc. se pun intrun vas iena si se baga la cuptor. Bucatile rezultate sunt f moi se dau direct sau maruntite prin blnder.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

orezul cu lapte- orez alb? facut asa ca pt noi? se mai blenduieste?

budincute?cum se fac? noi seara avem doar cereale-iaurt cand vrea si o sa mai incerc mamliga

azi la pranz a papat salau-cus-cus -putin dovlecel si pastarnac- unt- verdeata pe care apoi am scos-o-blenduite mai putin

eu i-am luat orez brun-dar se mai simte ceva tare in el...blenduit bine-bine tot are o textura inecacioasa...

cu paine mi-e tare frica...noi mancam grau intreg-deci trebuie prajita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

sorry maria- acum am vazut ca ai raspuns.
multumim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Antonia pt dermatita ii curat pielea zilnic baietelului cu apa termala de la avent si apoi dimi si seara il dau cu trixera, iar la baie folosim tot trixera spuma. La noi a avut rezultate nici nu se mai cunoatea iritatia dar in perioada varicelei nu am mai putut respecta ac program de ingrijire si au reaparut un pic iritatiile. Ma gandeam sa incerc si cu bioderma daca tot o recomandau mamicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Maria mersi de retete.diseara cred ca ii fac orez cu lapte.si Maine cu siguranta o budinca.la orez folositi lp sau de vaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

A papat un bol mare de ciorba de salata verde cu ou si smantana si paine neagra Mare Hit! LA sfarsit inca statea cu gurita deschisa ca puii de randunica.

Mergi la inceput