Buburuze(26)!Bravo Cos_minutza, Ruxulic,aadina!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata fetelor!
O chestie importanta stiu ca multa lume zice sa bati usor coilul pe spate atunci cand se ineaca( la mancat, mai tarziu se poate intampla la baita sau la piscina). GRESIT! NU SE BATE COPILUL PE SPATE! Deja am doua persoane avizate care mi-au zis asta. Prima este instructoarea de inot a lui Miriam, ea mi-a zis ca daca bati lichidul se duce si mai adanc in plamani, iar acum la maternitate asistenta care s-a ocupat de alaptare cu noi ne-a spus acelasi lucru, punem copilul la verticala, dar nu-l batem peste spate. La inot ne-a spus ca in caz ca e mai grav ii intoarcem cu capul in jos si ii tinem de picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Si tu cum reusesti, Felicitas, sa o faci sa regurgiteze? Eu nu reusesc si bebelina mea adoarme asa, iar eu stau cu frica sa nu vomite-n somn.

36+ Sofia-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Cred ca Felicitas spune ca nu se bate copilul pe spate ( si nici adultul...) atunci cand se ineaca cu ceva, nu ca nu se bate ca sa elimine aerul.
Poate bebelusa ta nu inghite aer si nu are nevoie sa eructeze...De regurgitat ( dat afara laptic), chiar nu trebuie sa regurgiteze toti, doar daca a hapait prea cu pofta, a inghitit aer, etc. Eu zic ca e de bine la voi, mai ales daca pana acum nu ti-a vomitat deloc, si ar tb sa te bucuri, nu sa te ingrijorezi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui anka80ank

Neata fetelor..si multumesc de raspunsuri.
Pastile mi-e cam frica sa iau ca am auzit ca au niste efecte secundare mamaaaa....Doctorita mi-a zis sa ma mulg rar.
De exemplu acum m-am muls aseara pe la 20 si sunt 12h si inca nu ma omoara sanii...cred ca reusesc cumva..sper.
In rest poate niste ceaiuri sa incerc...am auzit de menta sau musetel?
Bebe face colici mai putin cu Infacol la fiecare masa, recomand cu caldura.
Sper sa se faca frumos afara si sa iesim din cercul asta de schimbat mancat plans dormit toate prin dormitor :)
Am pus poze pe picassa.
toti bebelusi frumosi de acolo

Anca , eu am luat Dostinex acum 1 luna cand am facut abces la san ai a trebuit sa intrerup lactatia - nu am avut nimic de la el . Acum 7 ani cand am luat Bromcriptin am avut stari de greata si dureri de cap.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La cursurile de prim ajutor Crucea Rosie precum si la neonatologie in maternitate mi s-a zis ca bebe se bate pe spate cu palma caus si de jos in sus. Nu ragaie dupa fiecare masa dar nici nu o culc pe spate ci doar pe o parte sa nu se inece daca regurgiteaza. Baie facem in fiecare seara cu apa calda de la robinet (a cazut buricul). Pt colici luam cu sfintenie Bonnisan, Infacol si Debridat. La schimbat pampers nu plange decat daca o deranjeaza si altceva (foame sau colici). Pediatrul mi-a recomandat pe cat posibil sa o spal in loc sa o sterg cu servetele umede. Masaj nu prea i-am facut inca pt ca a facut o mica alergi (pete rosii) la lotiunea Topfer mai intai, la uleiul Jhonsons si la cel de migdale ulterior si medicul a zis sa o mai las pana face o luna.

mamica fericita de Anna-Patricia

http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Pupam mamicile si burticile!
Iulia, Ramonik, Doamne ajuta si cu rabdare si gand de bucurie,o sa va vedeti bebeii! Dupa, incep alte griji :)

Noi am fost la pediatru si-am mai luat cateva indicatii, ca am multe intrebari. Ma bucur foarte mult de grupul acesta si de sfaturile ce le mai putem culege.

Si eu aveam problema cu scosul aerului. Intr-adevar, am auzit si eu ca nu se bate, dar poti sa-l managai pe spate de jos in sus si sa stai suficient timp, ca daca de iesit, aerul iese, chiar si dupa 15-20 min de stat vertical.Eu ma stradui sa o tin cat mai mult chiar daca adoarme pe umarul meu.

Baita in fiecare seara, dar am citit undeva ca e indicat sa fie spalat pe cap cam de 2 ori pe saptamana si incerc sa ma tin de treaba asta, dar daca stiu ca a transpirat, o spal.

De schimbat, de regula o schimb inainte sa o hranesc si ma straduiesc sa vb cu ea.Se intampla si plange, se agita de foame, dar incerc sa termin repede, ca alta viata e cu scutec curat. Uneori o schimb si dupa masa, in functie de cat e de agitata. Cand o schimb, de fiecare data merg la baie si o spal la chiuveta, fie doar cu apa, fie cu gel de dus de la Bioderma(ala la 1l,care e si pt fata, corp, par). La inceput aveam un lighenas si mereu aduceam in camera sa o spal, la fiecare scutec, dar pediatra a zis"de ce, mergeti la chiuveta" si m-am gandit eu ca e si mai usor si mai ok. Nu mai folosesc servetele umede acasa, la sfatul pediatrei, ca mai bine dau cu apa...noaptea imi era mai comod, dar acum, mergem pana la baie si gata si nici nu plange asa des sau asa tare...

Multumesc lui Dumnezeu, doarme ok, aseara chiar a dormit de pe la 10:30-11 seara pana la 2:45 , 30 min am schimbat scutesc si a mancat linistita si s-a mai trezit la 6:30...superb! am dormit bine, pacat ca m-am asezat in pat la 12:)

Despre colici, cred ca noi am avut ceva faze mai lejere, cand se screme incontinuu, dar i-am dat infacol si o sa i mai dam de 3x pe zi si ajuta la eliminarea aerului(pediatra a zis ca singura chestie pe care o face infacol e sa micorseze bulele de gaze, le modifica putin structura, ca sa nu mai fie asa balonati). MAi folosim feohnul uneori si mai avem punguta aia cu samburi de cirese/visine care se incalzeste sau o iau in bratele mele si adormim imprfeuna linistite. Atat de mult imi doresc sa nu aibe colici grele cu plans intens...sper sa am sanse, Doamne ajuta!Maine facem 3 sapt.

Problema mea e cu imbracatul cand iese afara...ieri noi eram in tricou si ei i-am pus un body, o bluzita de bumbac +o bluza flausata , pantaloni de bumbac+pantaloni flausati...nu parea incinsa cand am adus-o acasa, dar la cap transpirase pe pledul din landou(avea o caciulita)...Voi cum imbracati bebeii cand iesiti afara?

Va doresc numai bine si seninatate, ca stim despre noptile albe :)

Mamica fericita de Maria bucuria! 25.03.2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Elena, eu o imbrac pe a mea un pic mai gros decat ma imbrac eu. Deci incerc sa nu o infofolesc prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna dimineata fete dragi! Va doresc o saptamana placuta si linistita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

LA MULTI ANI PISCOTEL

Sa fii sanatoasa,fericita,sa te bucuri de puii tai dragi[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Neatza fetelor.
Emilia am vazut ca-i dai mai multe picaturi la bebe....cum le alternezi?
Eu ii dau numai Infacol..dar am si Bonissan si ma gandeam daca sa mai alternez...Debridad nu am luat inca desi am auzit ca face minuni.
la voi cate scaune fac bebelinele?
AL meu de cand i-am bagat 30 ml lapte praf face numai odata pe zi sau poate de 2 ori. Aseara m-am speriat ...mi s-a parut ca face moale ...dar avea si frimiturile alea de caca prin el...nu stiu cum sa explic :) Poate sunt prea speriata eu ..mi-e frica sa nu faca vreo diaree de la schimbat laptele.
Poate ma edifica vreo mamica care la fel a intarcat bebelusul progresiv.
si La multi ani Piscotel !!!

Mergi la inceput