Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

Va pup fetele !
Va citesc de pe telefon, dar vederea ma lasa si citesc greu scrisul mic :)
N-am laptop de aproape 2 sapt, Darius se juca cu o prietena si l-au accidentat :(
In rest , am facut azi 34 sapt, am fost si la control si se pare ca domnisoara mea e pe pozitie, doar ca-i cam devreme. Doc a zis ca-i foarte jos, a mangaiat-o pe frunte.
Am parte -iar- de orizontala , tocmai cand m-a apucat talentul de croitorie, pt domnisoara, bineinteles !

Ar mai fi multe de spus, dar greu de scris cu tastatura asta de la iphone care se tot blocheaza si scrie cum vrea ea..
Vad ca multe dintre voi va apropiati cu viteza de termen, sper sa mai tin si eu doua trei saptamani .
Pup si vise..eroice !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Vicky tu tratamentul ala cu lomexin l-ai pus in doza unica? In mod normal inainte de nastere asta inseamna cu o saptamana inainte maxim 2, eu as merge pe Gyno-Daktarin 400mg 1 ovul seara timp de 3 zile, ca sa fie mai bine ai putea merge pana la 6 zile combinat cu crema Monazol 2% odata pe zi, dupa spalare cu un apa cu bicarbonat sau cu un savon alcalin de tip gyn hydralin. In mod normsl daca gyneco e la curent cu infectia, si daca a uitat ar trebui sa-i reamintesti, ca poate face o dezinfectie locala cu betadina inainte de evacuare si nu ar trebui sa existe probleme.

Miche bine ca totul este bine, si daca-i musai cu placere asa ca fugi la orizontala, daca tot vrei sa faci croitorie poti sa improvizezi o masuta din aia de mic dejun in pat si sa te joci :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Simcri, merci. Da, Lomexin am pus in doza unica, si faza e ca am luat si antibiotic in acelasi timp, poate de aia s-a reactivat, naiba stie. Nu pot sa iau ce imi spui tu ca imi trebuie reteta :(.
O sa pun ovulu ala, dar sunt sigura ca e vax albina, ca deja nu stiu cand o sa nasc. Bref, cu betadina, cred ca intra in protocol ca imi amintesc si la Maya ca mi-au dat fara sa am ceva.

Miche, sa stai cumintica. Si eu ar trebui sa croitoresc costumul Mayei de Clopotica, dar nu am chef de nimic. Aaa ba da, de mers prin magazine si de cheltuit bani. Azi am stat la o terasa cu mama. ce bine a fost ...


Vicky, Printzesone and BB (36+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Vicky atunci pune Lomexinu cat mai aproape posibil si ia niste probiotice sa mai refaci flora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Phuai in ce durere de carcel m-am trezit

Cel mai rau imi pare ca visam...ca eram intr-o cofetarie.... Torturi de ciocolata... Zeci de torturi de ciocolata.... Si eu nu stiam ca visez... Toate le-as fi mancat

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:


'Neatza fetelor!
Miche, ma bucur sa te vad si mai ales ma bucur ca totul e bine!

Elyana, pacat de visul tau! .

Azi noapte am dormit foarte prost...m-am invartit in pat ca un pui la rotisor, astfel ca de dimineata era cearceaful sul facut si eu dormeam direct pe saltea.
Daaaarrrr, tot aseara mi-am visat si eu pentru prima oara baiatul. Era atat de frumoooos, alb la fata...m-am indragostit inca din vis. Cu toate astea imi faceam mari griji pentru ca mi se parea ca era imbracat prea gros si maica'mea insista sa nu il dezbracam ca e vant si raceste. Cred ca astea sunt spaimele mele zilnice pe care incep sa le visez.
Sunt happy happy azi!


30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Vicky imi place cheful tau si il impartasesc :D
Awww.. Elyana... Cineva cred ca va papa tort azi
Hellie frumos vis :)
Miche stai acolo cuminte, desi e greu
In ultimul timp parca tot mai multe suntem la orizontala, tot mai putine postari.
Aveti grija de voi!

36+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Salutare,

Eu, pe baricade, desi mi-ar fi placut o destrabalare pana tarziu in pat...Dar, azi e vineri si parca cheful e altul

Elyana,iammmyyy, ce vis. Si mie mi se intampla sa visez prajituri muulte si ma trezesc cu o poftaaa.

Criulica, bravo pt rezultate bune.

Miche, ce bine ca ai aparut si esti ok. Ma bucur!Si stai cumintica sa stea bebe la caldurica cat trebuie!

Hellie, frumos vis!Eu mi-am visat bebelina doar la inceput de tot cand am ramas insarcinata!

Iris, sper sa nu fie nimic grav cu dr ta!

Azi vreau sa dau o raita prin magazine sa mai iau cate ceva pt bubulina. Sper sa ma tina bateriile pana diseara.

Va pup!Sa aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Buna dimi!

Elyana mi-ai facut o pofta cu torturile din visul tau....si nu am in casa nimic dulce decat mere si dulceata, dar cred ca o sa ies sa-mi iau ceva, ca asa nu tine.
In legatura cu Lomexinul si mie mi l-a recomandat dr-ita sa ma dau o data la 2 zile, dar si eu tot am o scurgere consistenta cantitativ. O sa vedem cum va fi urmatorul control...si cu cine in cazul meu.
Miche ma bucur ca ai dat un semn, eventual daca ti-e greu din cauza repaosului la pat, macar un "suntem ok" sa ne mai trimiti din cand in cand.
Am vazut oe FB ca azi este ziua lui Sorinacicos si chiar ma gandeam ca nici ea nu a mai dat niciun semn in ultima vreme.
Eu m-am trezit cu burta mutata in partea dreapta si m-a cam doare iar buricul.
Va doresc o zi insorita si usoara.

pup

Happy 34 + cu Anda-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Am uitat sa va spun: mi-am luat un CD al dr-itei Ana Culcer....ingrijirea copilului si alaptarea.
E ok CD-ul, e cu filmulete exemplificatoare de la baita, igiena diferitelor organe (chiar si a celor genitale...aici mi-a placut ca am vazut si eu decalotarea aia...ffffff putiiiiin trebuie decalotat).

Dintre recomandarile dnei. Culcer (le pun pe cele controversate desigur):
- a curatat urechiusele cu betisoare de urechi fara opritori din alea, dar a mentionat ca pentru a face asta trebuie tinut fff bine capul copilului (practic trebuie imobilizat);
- bebeului din filmulet nu ii cazuse buricul dar ea i-a facut baie cu multaaaa apa (adica era cadita jumatate cu apa) si a zis ca nu e nicio problema sa facem asa, cu mentiunea sa nu tinem copilul la inmuiat cu buricul in jos;
- a recomandat ferm ca solutie pentru igiena buricului, alcool alb (a explicat niste chestii chimice acolo, de genul ca numai alcoolul alb opreste niste bacterii sa ajunga la buric etc.) de min.70%. Betadina cica iar e buna dar numai daca e caz de vreo infectie pe acolo.
- pampersul indoit pana cade buricul de tot (adica buricul la vedere);
- ca sa curatam nasul copilului punem ser fiziologic si ii inchidem gurita ca sa fie obligat sa inghita;
- se spala copilul la fund la fiecare schimbare de pampers (nu neaparat cu sapun, doar apa macar);
- se da preventiv cu crema pentru iritatii (deci crema preventiva nu din aceea pentru cand deja are iritatii);
- la alaptat se duce copilul la tzatza nu tzatza la copil.

In fine, mie mi s-a parut dura femeia...adica manevra bebeul ala ca pe o minge, dar vorba sotului meu: bebeul ala e obiectul jobului ei de zi cu zi pana la urma. Si cam asa este...
Cu niste chestii de le recomanda dansa, nu prea sunt de acord.

V-am pus si eu mai sus, asaaa niste idei care mi s-au parut interesante dar si "discutabile".

Cand imi mai aduc aminte cate ceva, va mai spun.

30

Mergi la inceput