Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Neata,ce dor imi e de voi!!! As vrea sa scriu mai des,dar nu reusesc..de ciit va citesc zi de zi pe metrou.am o durere de cap cumplita...va invit la o cafea.suntem bine,la fel de cuminti.se ridica in fundic intr-o secunda daca ii dai mainile.sta o vreme apoi se arunca din nou pe spate si rade...asta e ultima pasiune.ma laudam ca se trezeste numai odata pe noapte...he,he...am revenit la 2 treziri-la 1 si 5...asa ca stau prost l acapitolul somn.pw la 11 imi termin treaba si ma trezesc la 6.40.am 3 zile cand ajung pe la 7 acasa,deci la timp sa ii fac baie,sa o pupacclipeste)...si sa ii dau bibi inainte de somn.primest esuzeta numai cand o pun la somn.de 2 zile nu mai doarme asa profund,se tot trezeste.daca ii dau suzeta adoarme.uneori o scapa si daca nu reuseste sa si-o ia singuriva iar ma ridic la ea... of,ce de greseli....scriu de pe telefon....scuze.
Am tot citit si daca pana acum ziceam ca incep diversificarea dupa vaccinul de 4 luni,m-am razgandit.o sa incepem undeva intre 5 si 6 luni.cereale nu am d egand s aii d deloc.le va primila gradi,in septembrie,fie ca vreau sau nu.celebra papilla,cu carecresc toti bebespaniolii.incep cu pastarnac,morcov,cartof rosu si avocado bio.tot l a4 zile cate o leguma.daca refuza ceva revin la 4 zile...o sa i le fac piure subtire.
Am atatea de zis,dar mai am 5 minute libere si creierul e in pauza...
PYA clar ca Victor e cel mai precoce.spor la impachetat.
INA drum bun.
Nu am reusit sa ma uit pe picassa la poze,oricat de mult am vrut.sper s aintru lasfarsit de saptamana.
Scutece noi folosim dodot activity nr 3 si suntem multumite.nu o schimb peste nopate si nu o gasesc uda.si imi place ca ramane uscat scutecul,oricat de plin e.
Va imbrarisez pe toate.v acitesc din umbra si ma straduiesc sa scriu maca rde 2 ori pe saptamana. Sunt atatea mamici care nu mai intra deloc....mi-e dor de Vreausaninga.oare ce mai face Ianis?
O zi excelenta.BUBU la noi au zis 21-23 gr pt sf de saptamana.sa vad cum fac s atrimit niste caldura la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Onutz, asta cred ca e problema la noi, trebuie sa schimbam nr la pampers. Cred ca are mai bine de 7500g si astea nu mai sunt bune pt ea. Dupa pachetul asta trec la nr 4.

Cellena, sa nu fie si la voi tot asta problema. Apoi eu zic ca e normal sa dea pe afara, cum bebeii nostri fac scaune foarte apoase, pampersul nu dovedeste sa absoarba tot, in tp util, si daca mai e si un pic de pipi, sigur nu face fata. Clar la a mea ii trebuie ceva mai mare, mai lung la spate, mie alte marci de scutece nu imi plac, sunt f grosolane.

Fetele, ce aveti cu cerealele? Va tot citesc si nu inteleg de unde vine inversunarea asta impotriva lor. Cerealele sunt f importante intr-o dieta sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ary, de acord. Cerealele sunt foarte importante pentru o dieta echilibrata, dar nu cred ca cerealele pentru bebelusi (care sunt procesate si ras-procesate, mega-dulci, contin fier si tot felul de vitamine de care nu stim precis daca are nevoie si daca se asimileaza corect, si oricum si le poate lua din legume, carne, fructe) sunt cele mai potrivite pentru inceput. Multi medici le recomanda ori pentru fier, ori pentru aportul caloric. Dar daca de fier suplimentar n-are nevoie sau primeste alte surse, iar eu o alaptez in continuare, deci isi ia de acolo caloriile, eu zic ca e suficient.
Eu as vrea sa mergem pe o dieta cat mai naturala, cu legume, fructe, oua, carne, toate din gradina socrilor, asa ca o sa evit tot ce e la cutie, borcanel, etc.
Pe acelasi principiu de evitat cutii si borcane, daca n-o sa mai pot s-o alaptez dupa 1 an, n-o s-o trec pe lapte praf, ci o sa-i dau direct lapte de vaca, din sursa sigura. Ce vrei, am si eu piticii mei :))

Numar mai mare de scutece nu cred ca ii trebuie, ca Ema mea nu e asa uriasa ca voi (avea 6300 duminica) si oricum am avut problema asta de cand am inceput cu nr. 3, nu e ceva recent. La huggies nr. 3 e de la 5 la 9 kg (desi nu vad cum ar incapea un bebe de 9 kile in ele), la pampers nu mai stiu, ca nu mai am.
Dar m-am mai relaxat, daca ziceti ca si voi patiti la fel. Imi pare doar rau ca poluez aiurea mediul si cu scutece de unica folosinta si consum si apa in prostie, ca-i spal hainele de 3 ori pe zi. Deci nu suntem deloc eco :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Onutz si Cellena v-am zis cat va invidiez ca bebeii stau "purtati'?
Al meu nu vrea si pace.Am o poza cand urla pus in ala,poate reusesc sa o atasez.Eu am sling cu inele,poate daca iau meitai...nu vreau sa arunc banii aiurea.Dar mi-e greu cu carutul,e piatra pe jos la mine aici si merge greu.
Tocmai am venit de afara,initial am plecat in sling dar m-am intors dupa carut,l-am pus si a adormit dupa 20m apoi ne-am pus in curte,el la sforait,eu la citit.Ma ardea soarele,nemaipomenit.
Cellena nu da cu rosii dar mai citeste despre laptele de vaca,care in opinia mea e adaptat puiului de vaca care la nastere are peste 50kg.Daca nu vrei sa ii dai formula poti incerca lapte de capra dar de vaca as zice sa nu,e sarac in fier.Stiu ca te vei documenta,tu alegi.
Am avut nenumarate discutii cu sotul meu despre acest subiect,ca noi cum am crescut cu lapte de vaca,el de capra si de ce sa nu-i dam tot la fel.Eu zic ca una manca vaca acum 28ani si una mananca acum.Plus nu pot sa ma laud decat cu probleme de oase,am operatii la genunchi si probleme cu greutatea...asa ca mai gandeste-te.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Dana, promit sa ma mai documentez cand si daca o fi cazul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Aaa, pai sunt de acord Cellena, nici eu nu ii dau toate tampeniile din comert imbogatite cu tot felul de prostii, dar cerealele nu sunt importante pt fier, ele contin fibre, necesare pt o digestie buna, vitamine, in special b-uri, minerale etc daca imi amintesc bine sunt la baza piramidei alimentare.

Si eu tot pe o alimentatie cat mai naturala merg si cred ca asa si trebuie. Cu laptele de vaca si eu voi face la fel. Nu stiu daca ati auzit de Pavel Chirila, am fost candva la o conferinta tinuta de el despre nutritie si zicea ca laptele de vaca e mult mai bun decat cel praf. De ce? Pt ca pentru ca laptele sa devina praf trece printr-un proces tehnic care ii schimba conmpozitia moleculei, fapt ce face ca al nostru corp sa nu il mai recunoasca si sa il respinga, ajungandu-se astfel la alergii alimentare. Bine, el vb de laptele UHT care intai e facut praf si apoi transformat iar in lapte, dar cred ca e valabil si la noi. Daca vrei sa stii cat mai multe despre alimentatia naturala si cum sa iti cresti copilul aproape de ceea ce e natural iti sugerez cartea Michaelei Glockler de care am mai scris.

Revenind la cereale, ia de curiozitate o cutie de Milupa Bio si ai sa vezi ca nu are nici un ados de nimic, e doar o faina insipida, care nu va afecta cu nimic gustul copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Dap! Eu ii dau cereale din 2 mari motive: e sub greutatea normala si e anemic. Nu suporta fierul, e singura alternativa, se inalta uimitoooor de mult si necesitatile sunt mari. E palid... Daca nasteam la termen un copil cu o greutate normala, nu se mai punea problema cerealelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Cerealele le-am gustat, nu sunt dulci.

Cat despre laptele de vaca sau praf si eu am piticii mei si o sa iau de capra care e cel mai apropiat de lm ca si component. Dar eu vreau sa alaptez pana la autointarcare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Mai voiam sa scriu despre faptul ca laptele e sarac in fier. Ma gandesc ca nu e intamplator acest lucru, din cate stiu eu fierul impiedica absorbtia calciului si invers,ma gandesc ca natura stie ce face si a lasat laptele pt calciu si fierul sa il luam din alte surse, la alta masa. E doar teoria mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Este o practica obisnuita ca sa se recomande fier in profilaxia anemiei...ideea e ca se absoarbe 20 % fier administrat cu vit C. Lactoferina din lm ajuta sa se absoarba putinul fier (din lm) 100%

Mergi la inceput