Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Ii dam la indicatia medicului aptamil pepti pe care l am luat de la farmacia tei cu 85 ron o cutie de 400 gr.Cica in alte farmacii ar fi mai mult sincer nu stiu.Am calculat cat papa in 2 saptamani pana mergem din nou la medic si am cumparat 6 cutii.Asta este, important este ca se simte mai bine.

Cine imi recomanda si mie un ortoped bun pentru Stefanut?Din pacate cel la care vroiam sa ajungem nu ne poate primi decat in august ca e tare ocupat.

Multumesc de raspunsuri fetelor caci incepusem sa imi fac ganduri ca nu mai vine nesuferitul.
Fetelor voua va cade parul ca eu cand bag mana in el scot suvite intregi.Am pus pe seama stresului de care am tot avut parte si a lipsei de vitamine.Daca mai cade asa in curand raman cheala, am noroc ca am parul foarte des.

Pya am tot cautat filmuletul cu Victor si nu am dat de el.

Iulia ce mai faci

Lacramioara tu?

Bubu si restul fetelor?

Iar doarme Stefanut si eu imi fac de cap in loc sa fac un pic de ordine, insa ma enerveaza ca ma apuc si nu reusesc sa termin ce am inceput asa ca prefer sa fac noaptea.Insa de multe ori cad lata.

Si pe mine ma dispera vantul asta,eu ies in curte si stau unde este mai adapost insa as vrea sa ies si eu intr-un parc.In fine e bine si asa decat in casa mereu.Cred ca v-am zapacit scriu de pe laptop si merge mai repede.

Stefanut a inceput sa doarma din ce in ce mai bine noaptea, aseara s-a culcat la 10 si la 5 fara ceva a cerut de papa.M-am trezit fresh sa ii dau papa ca de multe ori de la atata oboseala mi se inchideau ochii cat papa.Si zice din ce in ce mi mult mama asta este cuvantul de baza cand il supara ceva stiu ca zice inconstient dar nu mai pot de drag.

Va las ma apuc de sterilizat nite biberoane








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Si daca tot nu s-a trezit Stefanut am revenit.

Voi cum faceti cand mergeti cu masina,ca la noi cand e prea cald afara transpira copilul rau si ne e frica sa dam drumul la aerul conditionat sa nu raceasca.

Fetele din Bucuresti voi nu faceti nici o intalneala in parc?Ca zau daca nu vin si eu cand am drum pe acolo.Tare mult as vrea sa va cunosc personal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Angelique, si mie imi cade parul de e plina casa de el. Dar zice-se ca ar fi normal dupa nastere. Eu nu m-am alarmat inca, dar ma scoate din sarite.
La aer conditionat mi-am facut pana la urma curaj si am dat drumul. I-am pus acoperisul la scoica (sa nu-i bata fix in cap) si asta e. Cand n-am dat drumul la aer, am mers cu geamul deschis. Vad ca inca nu are nimic. Mie imi e cam frica de el, pentru ca pentru mine A/C e un fel de calcaiul lui Ahile. Poti sa ma tii in frig, in curent, transpirata in frigider sau cum vrei tu si nu racesc, dar daca stau o ora in aer conditionat, incepe sinuzita sa-si faca de cap. Si cum acum nu pot lua paracetamol sinus, ma feresc de el ca de naiba. Dar ma gandesc ca poate daca se invata de mica cu el (cum m-am invatat eu cu curentul de la 3 luni de cand m-a luat bunica-mea in primire), n-o sa mai aiba probleme.
La o intalnire as veni si eu :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Inca una si ma ducCe scaune de masa ati luat pentru puiuti?Dar castronase si lingurite?Hai ca am ocupat toata pagina numai cu intrebariVa pup si sper ca nu v-am stresat,am tot citit pe ici pe colo dar nu ma hotarasc.

V-am pupat

Ps: s-a trezit si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Cellena sunt la fel ca tine,de la aer racesc imediat.Of, o sa incercam si noi usor,usor sa il invatam cu el ca la vara o sa fie tare nasol.Multumesc de raspuns




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

La mine in curte e un vant de te doboara din picioareNu am case pe vis a vis,dar s-a apucat de construit dezvoltatorul care ne-a vandut noua.Stiu ca o sa fie santier dar in 3-4luni termina si o sa fie mai bine cu ceva in fata campului
Angelique eu am un scaun primit,nu are loc de castron.E inca la tara,nu l-am adus.
Parul imi cade dar asa ceva de speriat,cand ma spal pe cap zici ca m-am tuns cheala,atat se strange in cada.Desteapta de mine s-a si decolorat,inainte de botez ca vroiam o schimbare si culoarea asta nu imi prindea pe parul meu natural.E o combinatie super pt parul meu.
Cellena treaba cu concediul e un must pt mine,daca e ceva de care mi-e dor e sa-mi iau sotul din dotare si sa colindam un loc nou...asta mai asteapta dar burtaaaa cea mare si plina de vergeturi tot o pun la soare undeva
Popi pe unde umbli mataluta? Cum ii merge Marei cu diversificarea?
Azi e mai linistit,tin minte ca dupa vaccinul de 2luni nu a mai plans de burtica,poate dupa asta de 4luni se hotaraste si el sa doarma mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Citesc si degeaba citesc cu diversificarea asta.Eu nu am nimic cu mamicile care aleg sa diversifice la 8luni,dar cazul concret in care noi trebuie sa incepem la 5luni e asa vazut ca o crima.
Sa trecem peste asta,am inteles ca nu ii dau cereale,nu tineam neaparat dar si greutatea lui o indica.Are peste 8kg la 4luni si 2sapt deci legume.Ii dau supa sau piure?Si cum imi dau seama daca ii place daca incepem cu 2lingurite.Pai el si medicamentele le ia fara pb,mancarica cred ca va fi un mare hit.
M-am hotarat la avocado,dovleac,morcov,dovlecel pentru primele dati daca ii fac piure.Daca fac supa o sa folosesc morcov,dovlecel,ardei as fi vrut dar e prea fals cel de la piata,ceapa ca am de la tara,cartof nu prea as vrea.Radacina de patrunjel pare ok,telina e voie?Parca avea potential alergen ridicat.
Apoi dupa ce ajungem la inlocuirea unei mese de lapte va primi si fructe.Asta se va intampla prin luna iunie banuiesc si poate prind ceva de sezon.
Peste mult mai tarziu,am papat in we un crap prins la noi la tara (avem balta) senzational,de 1mil de ori mai bun decat somonul.Nu sunt mare fan peste oceanic,o sa incerc sa ii dau crap bine fiert.Abia astept caisele din curte de la mamaie,sau prunele.Dar intre timp de unde sa iau ce-i mai natural?Ca nici la piata nu am incredere si in plus nu e sezon pentru multe legume.
Loboda,stefie nu apare nicaieri,in nici o schema de diversificare si totusi sunt de sezon si foarte bune...daca ii dau are ceva?
1mil de intrebari,va astept pe voi sa ma inspirati cu meniul minunilor.
Onutz,Bubu voi ce mai papati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

hi,fetelor. noi de doua zile stam numai afara, a venit in sfarsit si la noi primavara, acum sa vedem cat o tine ca aici e tot timpul urat si bate vantul naibii tot anul. si pe mine ma dispera vantul.
noi cu unghiutele la maini la 3 zile ca si asa isi face mereu cate o zgarietura pe nas de obicei. la picioruse fff greu, pana acum le-am taiat de vreo 3 ori cand era treaza dar atat de mult pedaleaza incat ieri am abandonat operatiunea si am zis ca incerc atunci cand doarme.
Angelique ai atins punctul fierbinte cu parul de aprox o luna imi cade fff rau, ori de cate ori trec mana prin el, asa cum ziceai si tu, efectiv suvite intregi. mai rau e ca pe la tample si in fata lateral chiar am chelie, serios, se vede ca naiba. mi-am facut programare la dermatolog dar abia pe 16 mai, sper sa nu chelesc de tot pana atunci. . si wow, cat va costa laptele, important e sa ii mearga bine lui Stefanut cu el si voi sa reusiti si va descurcati.

Lingurita am luat din aceea flexibila din silicon de la chicco iar castronas deoc. doar unul de la Avent. scaunel de masa il mai am inca pe cel al raissei care e in stare f buna si asa am economisit ceva bani.
Cu masina acum cand deja e cald afara si pe mine ma streseaza faza cu aerul cond., pana acum am facut doar drumuri scurte si a dat sotul meu la recircularea aerului de afara, deci fara AC dar curand va trebuie sa o obisnuim, mai ales ca la vara venim la canicula din Romania. si eu imi fac mereu o mie de ganduri, nu stiu dc am imbracat-o bine, cand vad ca transpira ma ia raul dar asta e, trebuie totul tratat cu calm
luni mergem la vaccin, l-am reprogramat ca sa nu avem show pe weekend ca data trec a facut febra aproape 39, diaree, iritatie pe piele si a plans 2 zile de durere de picioruse, cum o luam in brate probabil se contractau muschii ca incepea instantaneu sa urle, ea care e cea mai feicita in brate. de asta mi-e teama si acum, sper sa trecem mai usor peste.
azi a papat supa in care i-am pasat cateva feliute de morcov si una de pastarnac. i-a placut. a papat vreo 60 ml dupa care a mai baut 60 ml lapte, cam putin as zice dar nu o fortez deloc.

va las ca merg sa mai bag o tura de haine la spalat, ale naiba nu se termina niciodata, bine macar ca e cald afara si le scot pe balcon.
puuup si seara frumoasa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Dana si eu ma tot gandesc ce o sa ii dau la pui,oricum eu exclud legumele si fructele care nu sunt de sezon,o sa imi ramana putine variante,offf...

Adriana la mine inca nu se vede nimic deocamdata ca eu am parul foarte des,insa nu exclud sa patesc ca tine.
Iti tinem pumnii la vaccin sa treceti cu bine si pitica sa nu aiba nimic.Poti incerca sa ii pui ceva rece pe locul intepaturii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Wow, ce harnicute ati fost!

Eu sunt suuuper obosita, dar bine ca am terminat treaba si bagajele. Gata, peste doua zile suntem in aer la ora asta!

Angelique, si eu fac exact ca tine: prefer sa fac treaba noaptea, cand doarme Victor, decat in reprizele lui de somn de peste zi, si asa scurte.
Noi nu am luat inca scaun de masa, nici castronase. Lingurita am cu capat de silicon. Incepem diversificarea acasa, in Ro, si o sa folosesc scaunul nepotelei mele, caci ea e deja fetita mare. Castronase & co. o sa iau acum de la Bucuresti, de la Bebe Tei cel mai probabil (si da, cred ca lp pe care il foloseste Stefanut e mai scump in alta parte, Farmacia Tei e cea mai ieftina din cate am vazut eu). Scaun luam cand revenim aici, am ochit unul, dar nu stiu firma...oricum, aici toate sunt mai scumpe .
Si eu vroiam sa va intreb cum e cu parul la voi...La mine e jale, peste tot sunt doar fire de par, recipientul aspiratorului e mereu plin doar de firele mele...Cand isi mai infige si Victor mainile in parul meu ramane cu cateva fire...Chiar vroiam sa intreb mamicile cu experienta...pana cand dureaza povestea asta? Nu de alta, dar in scurt timp raman fara, chiar daca am/aveam parul destul de des.
Victor e obisnuit cu aerul conditionat, inca de cand s-a nascut, micutul...in camera de la maternitate nu puteai sta fara. Deci, se obisnuiesc cu el si e ok, pana acum n-am avut probleme. Am observat ca reactioneaza mult mai bine la frig decat la caldura. Cand e prea cald se enerveaza, maraie si transpira abundent. Noi fara Ac chiar nu putem sta aici .Sper sa-i mearga bine in Romania, unde e mai racorica.
Filmuletul l-am trimis prin Dropbox pe adresa comuna de yahoo.
Nu stiu daca am raspuns la toate intrebarile...
Cellena, e o frumoasa Ema. Dulce foc, ce bine sta ea in fundulet, si mai sta si singurica. Am ras cu lacrimi la postarea de de pe blog ref la foehn. Chiar zicea sotul ca probabil asta ne asteapta si pe noi acasa, cu mama si soacra-mea .
Dana, si in capul meu e o varza totala referitor la diversificare. Bine ca suntem acasa si mai intreb si eu un pediatru care vb limba mea. Acum imi pare rau ca n-am apucat s-o intreb pe pediatra de aici ei cu ce incep, eram curioasa, dar am eu timp cand ma intorc.
Mica, Adriana, bine ati revenit! .
Mica, eu zic ca fetita ta a luat normal in greutate. Si Victor de la 2 la 3 luni a luat tot 660 g, iar de la 3 la 4 luni 450. E alaptat exclusiv, e baietel, si abia acum, la aproape 5 luni, are putin peste 7 kg (nu stiu exact, nu l-am mai cantarit de sambata). Deci Natalia e suuuper la 4 luni. Eu nu as introduce lp in locul tau. E normal sa ia mai putin acum, fiind mai activa.
Bubu, Onutz, Bioana si toate mamicile de minuni mici, un din calduroasa Indonezie, data viitoare scriu de acasa!!!

PS- daca totul e ok, noi vom fi in Bucuresti saptamana viitoare, daca organizati vreo intalnire, m-as bucura sa vin si eu!

Mergi la inceput