Intrebare cu interes

Intrebare cu interes | Autor: Eleni

Link direct la acest mesaj

Buna (inca) dimineata!

Fiica-mea are 10 ani, nu o pot folosi ca material de studiu.
Ce activitati fac copiii dupa 12 ani? altele decat gadgeturile mancatoare de creier si de abilitati de relationare?
Vreau sa pun pe picioare un club pentru jocuri de societate dedicat adolescentilor... sa iasa din casa, sa vina undeva cu oameni de varsta lor, sa rada, sa socializeze, sa se joace pe tabla cu pioni.
Pare interesant pentru baietii adolescenti carora nu li se mai pare cool nimic?

Multumesc.
Elena

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Singurul club unde mi-as fi miscat behind-ul dupa 14 ani ar fi fost vreo grota unde se asculta muzica si se face muzica. So, un club cu un set de tobe, o clapa niste chitari, microfoane, un computer si o masa de mixaj sunet. Deci ceva mai "profi" decat un club de karaoke. Eventual camera video la dispozitie si un computer pt montaj de imagine.

Zic asta pt ca pe mine dupa 14 ani nu ma mai pasionau decat muzica, fotografia, animatie/imagine video. Si gagii, of course

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Nu vreau tehnologie. De acolo pleaca asocializarea reala. Ideea mi-a venit vazandu-i adunati la scara blocului si facand nimic, sau in parc unde sunt prea mari pentru orice...
Eu nu pot folosi ca reper decat pe fiica-mea care inca joaca jocuri de societate si la mare cand mergem se face gasca de 10-12 ani la remy, cluedo, monopoly... si ma gandesc ca peste 3 ani o sa stea si ea in fata blocului facand nimic? nu vreau asta. Vreau sa apartina unui loc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Din gasca mamicilor cu copil inca mic; mie mi-ar placea sa aiba astfel de activitati mai ales ca vad cum se prinde microbul jocurilor pe calculator deja (se mai joaca la after school). Dar daca ar putea s-ar juca si acasa.
Abia acum a inceput sa se joace ba un piticot, ba o comoara piratilor, monopoly. Chiar eram in cautare si de alte jocuri de societate pentru baieti peste 6 ani. Daca se poate cu monstri, scheleti etc, etc .
Jocul de carti inca nu-l pasioneaza si nici nu are cine sa-l invete ca eu mi-am petrecut copilaria la strand, prin curtile prietenilor, jucand fotbal, tenis, badmington si asa mai departe....
Deci vom invata impreuna .
Sincer, nici ce a spus Boticella nu mi-ar displace; el a fost la intr-un studio profi de muzica si s-a distrat grozav.
Inca ma bucur ca se joaca in parc, dar cresc prea repede....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Am inteles acum. Eu personal, dupa 12 ani n-am mai jucat cu placere (si cu valoare educativa ) decat scrabble. Dar eram disperata, am si acum dictionare de scrabble/rebus, cumparate de mine din putinii bani de buzunar pe care ii primeam. Si m-as fi dus si la club pt scrabble cu omuleti de calibrul meu sau mai buni, sau pt scrabble in engleza/franceza . Si tot asa m-as fi dus undeva unde sa pot face... puzzle fara sa trebuiasca sa le cumpar.

Dar acum sunt o multime de boardgames frumoase, cred ca un forum de boardgame-eri ti-ar oferi mai multe sugestii, eu am nimerit acum ceva timp pe unul romanesc cautand review-uri pt astfel de jocuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Cred ca o varianta ce poate inlocui statul in fata blocului este un sport de echipa!

Pe logica aceasta cred s-ar potrivi ceva gen campionat de sah, monopoly, remi, sau alte jocuri ..de club.

trebuie facut un search printre preferintele copiilor... altele decat cele care implica gadget uri




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

O masa de kicker.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Jocuri precum Colonistii din Catan... asa ceva. Jocuri in care interactioneaza 4 la o masa... cand eram pustoaica si o ardeam degeaba prin Cismigiu, ii invidiam pe batranii care jucau sah si table in zona alocata lor din parc.
Mi se parea genial ca au o apartenenta la o comunitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

un atelier de teatru ? un studio de dans ? cursuri de gatit ? voluntariat pentru ajutorarea copiilor din orfelinate ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Ma intereseaza si pe mine subiectul dat fiind ca am un baiat care are 11 ani jumatate.

am observat ca prefera sa se plictiseasca in casa cu tehnologia in loc sa mearga intr-un loc destul de potrivit pentru varsta lui, de ex zilele astea cat a tot plouat i-am propus sa mergem la Unirea la et 4 la Funland, unde sunt diverse jocuri, inclusib biliard, favoritul lui - nu a vrut.

il atrag doar iesirile afara cu prietenii, jocuri de carti cu ei si cu mine in casa, bicicleta, terrapark, piscina vara.


si sunt atatea momente in care si eu ma intreb cu ce sa umplem acest timp. Nu e o fire sportiva la modul sport organizat, am incercat si fotbal si luna trecuta chiar baschet, a mers doar pana a venit vremea frumoasa si apoi nu a mai vrut sa continue.

Eu mai trag o speranta cu vreun club la Palatul Copiilor- modelaj/auto unde nu am incercat niciodata, dar am vazut ca doar in septembrie sunt inscrieri.


in concluzie pe al meu nu l-ar atrage cele enumerate, daca il prind cu chef de brainstorming chiar il intreb si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Saptamina trecuta a fost vacanta aici si am inscris-o pe fat amea (13 ani) la un curs de Hip-Hop si unul de invatat sa coasa la masina. La cel de Hip-Hop au fost in total 13 cu varste cuprinse intre 13-17 ani, dar mai mult de jumatate erau baieti.

Altfel, ea la 13 ani face tenis, inot, joaca cu placere remysi skibo:
http://www.amazon.de/Mattel-52370-52370-0-Skip-Bo-Kartenspiel/dp/B00006YYY5/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1365619732&sr=8-1&keywords=skip+bo+kartenspiel


Mergi la inceput