Conditii transfer in aceeasi scoala

Conditii transfer in aceeasi scoala | Autor: Cornelia

Link direct la acest mesaj

Stiti cumva daca si in ce conditii se poate realiza transferul in cadrul aceleiasi scoli la o clasa paralela, in ciclul primar (clasa I, mai exact), in timpul anului scolar?

E nevoie si de altceva in afara de bunavointa directorului ?

Multumesc!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cornelia

Stiti cumva daca si in ce conditii se poate realiza transferul in cadrul aceleiasi scoli la o clasa paralela, in ciclul primar (clasa I, mai exact), in timpul anului scolar?

E nevoie si de altceva in afara de bunavointa directorului ?

Multumesc!


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)


Faci o cerere scrisa catre director, o motivezi si iti da un nr de inregistrare. Cererea intra in discutie la urmatorul Consiliu de administratie al scolii si daca la clasa paralela sunt locuri libere ( sub 25 de copii, asta e maximul pentru o clasa primara) ti se aproba. Se face cererea tot in perioada de transferuri ( vacante scolare) si ai prioritate fata de cei veniti de la alte scoli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Lala, multumesc.

Din cate inteleg se poate cere/aproba transferul in vacanta de vara sau cea intersemestriala. Dar exista vreo posibilitate sa se faca transferul acum, in vacanta de primavara?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cornelia

Lala, multumesc.

Din cate inteleg se poate cere/aproba transferul in vacanta de vara sau cea intersemestriala. Dar exista vreo posibilitate sa se faca transferul acum, in vacanta de primavara?


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)


Nu, nu exista. Explicatia este simpla: copilul nu are situatia scolara incheiata, nu se poate completa foaia matricola. La sfarsit de semestru/an scolar acestea sunt completate.
Chiar daca il muti in aceiasi scoala aceasta este o cerinta normala, el se muta cu tot cu foaie matricola, "schimba" catalogul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Multumesc. Banuiam ca asta este raspunsul, dar speranta moare ultima .

Cred ca se poate inchide subiectul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cred ca s-ar putea discuta daca exista o situatie exceptionala si dovedita (sa zicem copilul batut de invatator) dar in aceste situatii masura ar trebui luata asupra invatatorului - nu mutarea copilului.
Oficial - in vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Din fericire nu este vorba despre asa ceva. Motivele sunt subiective as spune, adica sunt singura care crede ca ceva nu este in regula acolo. Nu am de ce sa ma plang la modul oficial. Ca la divort: nepotrivire de caracter .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Din pacate (sau poate din fericire, ca nu e cazul), daca nu ai o proba "grava", se respecta vacantele intersemestriale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Da, si eu am ezitat intre "din fericire" si "din pacate".

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Deci mai inchid, sau nu?

Cornelia, dar cum motivezi cererea ta?
Ca nu poti scrie nepotrivire de caracter...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Cornelia, dar cum motivezi cererea ta?
Ca nu poti scrie nepotrivire de caracter...



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


O motiveaza cam asa: copilul nu s-a adaptat colectivului clasei, exista disensiuni si o mutare este benefica pentru confortul psihologic al copilului ce momentan se simte demotivat si neinteles.

Ceva de genul asta. Mai generic, ca sa nu lezeze "sentimente".

Mergi la inceput