Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~48~

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Neata!

Pe mine m-a chemat abia peste 4 saptamani. Adica pe la 35-36 de saptamani. O sa ma duc la 35, evident. Mi-a zis ca daca nu sunt probleme, ne vedem atunci.

Iris, ai o burtica mare, frumoasa si rotunda. In rest, habar n-am cum arata cea de baiat, cum arata cea de fata...
Am vazut si burtica lu' Madd,foarte frumoasa si delicata.

Vicky, ma bucur ca ai terminat cu Maya, pentru ce i-ai facut analize?Are alergie la ceva?

A mea bebelina cred ca a facut o tsukahara aseara in burta mea...s-a sucit f tare si cumva o simteam transversal. Ma tot mir de ce miscari poate face comparativ cu fratele ei care era mult mai linistit.

Mie mi-a prins tare bine ziua libera de ieri, abia astept sa termin si cu jobul si imi petrec zilele prin parc decat inchisa in birou.

A, si sa stiti ca si eu sunt tare calduroasa de la o vreme. Trec prin toatele naduselile posibile, bine macar ca "scapam" de burti in perioada verii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns be_one spune:

Buna dimineata!
Fetele, mai are cineva (asa ca mine) o senzatie permanenta de presiune pe vezica? O am de ieri si vad ca e prezenta si azi si ma doare cand merg sau stau in picioare. Nu e durerea de la contractii, atunci doar se accentueaza. Oricum, nu mai stiu ce e anormal si ce nu, atatea senzatii incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Neata, fetelor..Ce mai faceti?

Eu cu cafeluta mea..Si astazi am o stare de ameteala permanenta..Ieri nu mi-a trecut nici dupa cafea..nici dupa ce am mancat..Nu stiu ce am avut..Iar pe dupa amiaza m-au apucat iar contractii..nedureroase..dar apareau la fiecare miscare..pana la urma, am renuntat..nu am mai facut nimic..m-am intins in pat si am stat atat de linistita..incat m-a luat somnul de la 8 jum..si am reusit sa dorm toata noaptea..dar culmea..daca ma ridicam din pat sa merg la toaleta..iar apareau contractiile.. nu stiu ce am avut..astazi vad ca sunt ok..nu au mai aparut..sper sa ma tina toata ziua asa..

Iris, ce putin mi se pare ca ai luat in greutate..la tine oricum totul pare ca e doar pe burta..la mine s-a pus peste tot..chiar ziceam ca am fundul direct proportional cu burta

Vicky, ce fetita curajoasa ai..

Elyana, este ff bine sa fie unul mai linistit si unul mai agitat..daca ar fi amandoi agitati nu cred ca ti-ar fi prea usor..

Carmen, pre si post natalul se compenseaza intre ele..obligativitatea este de minim 42 de zile dupa nastere..dar angajatorul este obligat sa iti dea cele 126 de zile de medical dupa ce nasti, daca tu vrei asa..Nu conteaza recomandarea..

Andreea, mi-ai adus aminte ca si eu mai am nevoie de haine..m-am plictisit atat de tare de ce port..de nu pot sa spun..




29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Bebe e mare si apasa... oricum, e normal la varsta asta a sarcinii

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Am aruncat si eu un ochi in albumul foto, ce de burtici frumoase

Eu am pus acum pe facebook, ca e mai usor de uploadad

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Neata fetelor!

M-am trezit la 10 si a fost asa bine Daca nu suna telefonul, cred ca as mai fi dormit.
Si eu am probleme cu caldura, stau cu toate geamurile deschise si beau multe lichide



Raluca


S 37+ Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaiIunie2013 spune:

Continuarea ... aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Carmen, fetele au zis bine.... nu au nici un motiv sa NU iti dea 100 de zile DUPA ce nasti. Este dreptul tau... recomandarea cu 63 si 63 este totcmai pentru a nu ramane fara cele 42 de zile... dar ca ai mai multe, nu trebuie sa fie probleme.
Atata timp cat tu le duci concediul medical de la medicul de familie pe cele 100 zile (cate unul din fiecare luna se duce) trebuie sa ti-l plateasca.
Eu la primul copil am avut cam o luna inainte si 3 dupa.

Acum am mers mai mult la serviciu (ptr ca am obtinut program redus, altfel n-as fi rezistat) si am mai multe zile de concediu (ca s-a schimbat legea) asa ca voi ajunge sa iau toate cele 126 zile DUPA nastere.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Madd eu am fost mai "rotunjoara" dianinte de sarcina (70 kg la 1.75 m), dar acum aceste 10 kg s-au pus intr-adevar numai pe burta, in rest sunt exact la fel si asa mi-as fi dorit si eu niste falcute....
Sanatate sa fie ca-n rest nu mai conteaza nimic.

Happy 34 + cu Anda-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mony_omv spune:

Citat:
citat din mesajul lui lillyas

Carmen, sunt 126 zile in total. Este obligatoriu sa iti iei 42 de zile dupa nastere. Restul, le poti lua cum vrei tu: inainte / dupa nastere sau deloc! Pre/postnatalul se compenseaza intre ele, cu conditia sa iti ramana cele 42 de zile dupa nastere, asa numita perioada de lauzie.
Unii medici le impart egal: 63 - 63, ca sa le fie mai usor si probabil sa asigure o marja de eroare, in cazul in care nasterea nu areloc la DPN, ci mai intarzie.
Fiind un concediu "medical" cred ca trebuie dus la serviciu cat mai repede, ca sa aiba si ei o justificare pentru lipsa ta si o baza pentru calculul salariului. De exemplu, eu intru de luni in prenatal. Am anuntat la scoala, am vorbit cu dr de familie (are cabinetul in alt oras si am zis sa stie sa-mi faca prenatalul, sa nu-si lase acolo carnetul de concedii medicale) si luni, cel tarziu marti duc documentul la serviciu.
Avand in vedere ca ai deja 34 de saptamani, concediul ti-l poate da medicul de familie.
Edit> ideea este ca o cunostinta a fost in concediu de risc maternal si apoi a intrat in prenatal mult prea devreme, fara sa isi calculeze corect zilele. S-a trezit la un moment dat ca o suna de la serviciu, ca nu ii vor mai plati prenatalul, pt ca depasise cele 126-42= 83 de zile permise inainte si nu nascuse, ca sa intre in postnatal. A trebuit sa programeze cezariana (oricum facea ceza, dar a fost neplacuta situatia), caci altfel risca sa ramana pe tusa financiar.
34+



Eu nu stiu ce sa zic, dar daca tot depasise cele 83 de zile de ce a mai facut ceza? Dupa parerea mea angajatorul este obligat sa nu te primeasca mai repede de 42 zile dupa nastere, si nu poti depune dosoarul pentru CIC decat dupa aceste 42 de zile.Parerea mea era ca intre postnatal (fie el si mmai mic de 42 zile ) si CIC se putea lua CO, sau alt tip de CM si gata. Mi se pare horror sa programezi cezariana pt bani!

35+
Edy

Mergi la inceput