LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (50)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Somleac si rochia sacoul si poseta ce culoare sunt? Pe mine ma intereseaza tratamentul, e din creme sau pastile?
eu vreau sa ma duc sa-mi iau o pereche de balerini fumurii a gasit cineva la magazin si erau romanesti si super bine la pret pt aici 20 de euro din piele. Si i-am zis sotului ca tb sa sprijinim economia romaneasca , Sa vedem daca mai gasesc.
Deea, bafta!
Pai da-le pierdute pe toate... si o rezolvi :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata, va ofer eu cafeaua ca sunt inca singura la birou si n-am cucine s-o savurez

va urez mai intai o saptamana frumoasa cu vesti bune
catank, ma voi ruga si eu, Doamne Ajuta pe mine m-a ajutat mult in momentele grele sa citesc Acatistul Sf Nectarie
alexina, sa va traiasca printesa, sa fie sanatoasa

noi in weekend ne-am impartit intre traburi casnice- curat, mancare, mers in parc, Doamne frumos e cand renaste natura, mers la doctori..si cam atat..
va admir cum mergeti la shopping, cu prietene/mame...la mine in ultimul timp shopingul s-a redus aproape total la internet, nu mai am timp altfel..chiar radeam cu colegii ca mi-ar mai trebui u supermarket online si as scapa si de astea..

msbb, sunt tare curioasa ce esti de profesie..te-ai gandit vreodata sa scrii, sa asterni ceva pe hartie ?
sa stii ca am intuit finalul povstirii inca de la inceput, pt ca ne confruntam zilnic de cateva ori cu astfel de episoade..uneori se termina amiabil, alteori cu par rupt, tipete, muscaturi ce ma enerveaza in ultimul timp cel mai rau sunt urletele piticii, are un ambat de nu cedeaza nici dupa ce ne face prastie creierii de urlete, fracsu sta cu degetele in urechi, iar noi o suportam pana la epuizare..nimic nu merge sa stapanesti vulcanul, are o gura de simti ca-ti explodeaza ceva in cap, nu merge nici distras atentia, nici imbratisat, consolat, nici nimic..am ajuns sa ma gandesc la dusuri reci

iar de vreo2-3 luni a inceput sa sara si pitica la harta mai ceva ca o maimutica, se arunca asupra lui ca un vultur..samabata la doctor cat incerca saraca sa-mi explice tratamentul, andra a infascat o jucarie de sub nasul lui si fugi nene...a prins-o pe canapea ca spatiul de, era limitat si cand a vazut ca e incoltita, s-a napustit aspura lui ca o fiara..
a fost draguta doctora, ne-a asigurat ca o sa "manace cativa barbati pe paine la viata ei"

eu ma simt cam epuizata..
picii sunt inca cu muci galbeni in cantitati industriale si tuse care mai nou nu ne lasa nici noaptea..am schimbat remediile de vreo 3-4 ori pana acum, dr zice ca e pe final..dar rabdarea mea nu mai e proportionala cu timupl necesar
nu stiu, imi imaginam ca merge treaba mai repede cu homeopatele astea, insa inaintam atat de incet..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

cami, sa incepi cu dreptul si multa sanatate mamei tale asta e cea mai importanta, restul le rezolvam pe toate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

Scuze de off-topic dar .... cam ce sanse sunt sa castigi o contestatie, in conditiile in care masina de politie nu avea camera , dovada, dar sustine ca au un martor care a semnat? Ar fi practic cuvantul nostru impotriva cuvantului lor, nu? Are rost sa ne agitam? Stie cineva ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gata, am dus copii la gradi!!!! Msbb tu in ce stadiu esti, cu sau fara copii??? esti dementiala la povestit!!!

deea

cami sa ai o zi frumoasa si usoara!!

delia, maine vine buni maine am zi incarcata cu copii, si inotul iar la 18 imi iau gashka de copii si la aeroport dupa buni!!!

miki, multa, multa sanatate!! nu stiu daca ai incercat, nu stiu daca asta a fost la noi, dar de cand le dau propolis, miere si polen NU AU MAI RACIT!!! ultima raceala a fost la sf la ianuarie. si nu stiu cum vine asta, dar Lucas de cand a inceput gradi nu a mai racit, iarinainte de asta tot in fiecare luna lua cate ceva....

somleac sa porti sanatoasa noile achizitii si la noi au inmugurit pomii fructiferi pusi asta toamna!!! si acum am primit un brat de narcise si lalele sa le pun in pamant!! s[uneam eu ca vreau ceva mai altfel, ierburi mai ciudate, dar pana una alta sunt ok si astea!!

eu am pus sa fac o ciorba de burta iar maine dimi vreau sa coc rapid (cat am timp!) un chec cu fructe de padure!!

la multi ani David de mami Lalely!!!!

msbb ai 2 fete cucuiete frumoase foc!!!

dorina, voi prin plimbari>?? am vazut pozicile de pe Fb, sophia este delicioasa!!! si ce eleganta este ea imbracata!!!

pe mine Lucas ma mai striga uneori dimi cand se trezeste: "MAMI..TIZIT ...HAI, VINO A MINE CAMELA" :))) imi vine sa ii pap gurita!!! nu mai conteaza ca este ora 7 dimi :)))
cu pampersul stam super bine, il mai punem doar noaptea la nani. m-am incumetat si am plecat si in oras fara pampi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

La multi ani David!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!

Am dus-o si eu pe L la gradi dupa 2 saptamani de absenta

Inca fornaie uneori noaptea, dar mucii nu mai ies neam, nu iese nimic la aspirat, i-am terminat tratamentul si gata!

Cami noua ne-a dat RINONEF-T picaturi cate 3X3/zi in fiecare nara, 7 zile, OTIPAX picaturi cate 2X2/zi in fiecare ureche, 5 zile si NUROFEN doza minima pentru L, 4mlX3/zi, 5 zile, antibiotic prescirsese doar daca facea si febra, dar n-a fost cazul; in plus mi-a zis sa o aspir f f bine, eu am aspirat-o si de 5 ori/zi, de cate ori incepea sa fornaie; mi-a mai zis ca pentru a ma feri de otite de acum incolo e f important sa o aspir mereu cand are muci, ca ei nu au putere sa sufle nasul cum trebuie (L stie sa sufle si eu o mai puneam sa sufle mucii in servetel in loc s-o aspir si acum am vazut ca e mareee diferenta, ea sufla putin acolo si eu scot cu aspiratorul o gramada) si m-a mai sfatuit ca la fiecare raceala, chiar daca nu are muci si doar tuseste de exe sau e infundata putin asa fara sa-i curga nasul, sa-i pun 5-7 zile picaturi in nas cu un vasoconstrictor (gen Vibrocil) pentru a mentine caile nazale permeabile ca sa nu se duca mucii spre ureche, pentru ca la copii, datorita traiectului scurt si drept al trompei lui Eustachio (face legatura intre nas si ureche) mucii tind sa o ia mai degraba pe acolo daca e oaresce congestie nazala; de aceea e f f important sa mentii nasul desfundat si curat in toate racelile; e adevarat ca la noi aceasta otita a venit ca din senin, in plina stare de sanatate, dupa 3 episoade de raceli din ultimele 2 luni, una a fost chiar cu febra mareee si la toate a avut cate putini muci sau a tusit putin, insa eu nu am aspirat-o f constiincios la niciuna din ele

Delia asa sint si eu cu mama, nu ma vad never ever colindand magazinele impreuna cu ea

restul fetelor si marg sa fac putina ordine ca azi nu m-am dus la job




Happy Mom si S27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

Mi-a stricat ZENU nea polistitu'ala de ieri. Mama ei de tara!!!! In fine , incerc sa-mi iau gandu ca-mi irosesc 5 ani din viata cu nervi pe seama lor. A picat ca nuca-n perete astea cu permisu . Parca e vreodata un moment bun sa-ti ia permisul.

Asa... sa-mi canalizez gandurile la lucruri frumoase .

Poate vine vreo mamica de sarbatorit cu o felie de tort sa-mi mai treaca supararea. Aoleo - acu am realizat ca am tort in frigider . Oare sa-l mananc ori ba ? . A fost sotul cu cea mica sambata la dezomotarea la care trebuia sa mergem si noi si daca tot am fost bolnava am ramas cu Andra ( si ea inca bolnava ) acasa dar am primit tort. A papat Andra cat a papat dar nu l-a dovetit tot. Oare isi mai aminteste de el ?

Urez si eu LA MULTI ANI pentru Tea Maria, David Andrei si Tudor , multa sanatate si noroc in viata!


deaa ce m-ai facut sa rad. M-am apucat sa ma mangai sa vad pe unde-i cipu' ala. N-am vreme acum dar ti-as povesti niste intamplari de tot rasu cu Andra. Dar mi-am facut un x pe mana.
In alta ordine de idei - mi-am dat seama ca sunt in aceiasi barca cu tine. Si eu am certificatul de casatorie tras in folie de plastic de huzband , ca doar era moca la servici . Acu sa vad ce "noroc" imi aduce si mie in viata. Bafta cu "acrele" . Cateodata atata radbare iti trebuie .
Apropo de stricat zenu' am avut treaba la un birou sapt trecuta si am avut placerea sa vad cum o tanti "dulce" ca pelinu a iesit din birou ei si a inceput sa latre la toata lumea de pe hol, inclusiv la o batrana ce, saraca, habar n-avea pe ce lume se afla , si-i vb de parca erau la carciuma
Multumesc , Deea . Eu n-am vazut-o decat pe cea mica, in albumul tau , dar e o dulce si o scumpa!

Miki esti o draguta! Iti multumesc! Ai sa razi ... dar sunt o ... contabila - impinsa de la spate .
ce tare ai fost cu doctorita! Eu am tot respectul pentru fetele care nu se lasa folosite, jignite, care stiu sa-si apare persoana. Bine, acum nu ma refer la genul de fete ... cum ii spunea ... Nikkita . Am acum un caz in familie cu o ruda care accepta toate mizeriile de la barbat si cel mai mult sufera copii.
Iar o iau pe aratura....
Gata, ma tin cu dintii de subiect .
Multa sanatate copilasilor!

Yasmi - am dus-o pe Andra azi. Sper sa fie ok. Sunt doar cu cea mica. Dar e parfum asa . Cand sunt amandoua am stereo - asa am doar o boxa.
sar'na de compliment la adresa mandrelor

Tre sa plec si afara plouaaaaa. Of!
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

msBB nu am inteles...ce ati patit de ati ramas fara permis?? eu sunt solo :)) cant solo azi :))
la noi a venit in sfarsit vremea buna!!!! ca tot salivam cand vedeam la meteo ca la bucuresti este soare si 20+ grade...iar la noi ploua de o luna neincetat !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

msBB, habar n-am cum e cu contestatia.. singurul lucru care pot sa ti-l spun e ca tocmai vineri ce-am platit amenda soatei, suma minunata de 5500 RON pt n-spe mii de amenzi luate in 2011,aceeasi amenda pt toate - lipsa rovinieta..ametitul facea naveta pe vremea aia din ploiesti si cand si-a schimbat masina a uitat de rovinieta ( ma rog el nu recunoaste nici acum, pur si simplu s-a evaporat) si la fiecare trecere pe la un pod unde e camera ii trimiteau amenda..asa a primit vreo 20-30 pana cand ne-au sunat si pe noi proprietarii carora le -am vandut apartamentul si i-au spus minunea..acum dupa 2 ani de ignorare a lor, m-a pus repede sa o platesc ca a primit executare silita asta dupa ce ne vandusera si nou avocatii n solutii de castig de cauza ca nu se poate mai multe amenzi pe aceeasi fapta, bla bla

La multi ani David!
lalely, sa-ti traiasca baiatul

bbyasmi, daca ai stii cate tone de propolis i-am dat..avem de luat polen crud, care se tine la congelator cu miere, propolis glicolic impreuna cu inca vreo 3 tincturi din plante pt tuse, imunitate, etc propolis spray in gat, proposept si propolis cu vit C de rontait toata ziua

apropo, am intrebat dr care reprezinta institutul apicol roman daca pot sa-i dau laptisor de matca la baiat si a zis clar nu..inclin sa cred ca nu e doar vorba din popor, ci chiar au anumiti estrogni feminini

ca sa va mai povestesc din ce am invatat, pt tuse care are nevoie de calmare, f f bun pe langa siropul de ridiche, este chimen fiert in lapte..e f gustos, putin dulceag si face f bine, si pt calmare dar are si efect antimicrobian..


Mergi la inceput