Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dark_sun spune:

N-am mm de idee cine-i Plusica asta, in schimb m-a corupt nepoata-mea la Jurnalele Vampirilor si m-am molipsit, sunt deja la seria a 4-a si imi place mult de Damon-personajul 'malefic', un dur si un rau la suprafata dar sensibilos.
Buflea- si cum, nu scrie bine Sparcks?( asa se scrie?):(, eu plang de fiecare data cand urmaresc The Notebook...mi-a placut nitel si Dear John-filmul, da' n-am citit nik scris de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Neata si io. Am baut de mult cafeaua.
Am terminat si cartea "O saptamana in decembrie" a unui scriitor englez Sebastian Faulks. Interesant, personaje cu carcatere diferit si abil conturate. Merita citita pe-ndelete.
Ii acord ****


Cartea Blink a fost tradusa in romaneste... Blink cu subtitlul Decizii bune in 2 secunde.

Intre timp ne-am conversat cu dragutzica pe FB. Era in vizita la Loius Vuitton si a prins wifi. A pus si cateva poze.

SERVICIUL
M-am dus la serviciu din placere intotdeauna. Si chiar am facut parte din alea de stateau pana la 8 seara si sambata ma duceam si cu carucioru daca ma chemau.
Cea mai proasta decizie, luata fortata de imprejurari, a fost lucrul de acasa. La incepu minunat, apoi din ce in ce mai plictisitor. Acu' am din ce in ce mai putine oferte. Celcesforaie are concediu cate 2 luni si daca nu o sa ne scoatem ochii inseamna ca m-am dus sa fac voluntariat.

ADULTERUL
Sunt foarte relaxata cand vorbesc despre el. Suntem oameni, umani, iar chimia, care ne face uneori sa simtim pentru cineva ceea ce nu simtim pentru iubit, poate nu am simtit niciodata sau poate ne-am amagit ca simtim, o ia inainea ratiunii.
Cine poate spune "Go for it!" nu este de dispretuit, de aratat cu degetul. Da-l naibii de cap! Traieste-ti clipa!
De aia se spune: o data nu se pune.
Inchideti ochii si imaginati-va 2 adolescenti, tineri, indragostiti care nu se vad decat unul pe altul.
Anii trec, apar copii, viata e plictisitoare, rutina e innebunitoare, poezia si-a scuturat de mult versurile si a ramas cu rime albe.
Eh, si intr-un moment apare cineva. Incepi sa te trezesti la viata si te deschizi precum mugurii. Doamne, ai fluturi in stomac, pielea ti se face de gaina cand il privesti, rasufli greu si vorbesti de parca ai avea prune-n gura.
Ce se intampla mai departe depinde de fiecare.
Nu am sa cred ca nimeni - aflat intr-o relatie de mai multi ani - nu a simtit asa ceva la un moment al vietii.

Buflea, draga nu esti ingrata. Esti pur si simplu un om.
Prietena de care se divorteaza poate avea un nou inceput si o noua viata. Tu trebuie sa-i fii alaturi si sa-i deschizi ochii asupra ei.
Cea care divorteaza s-a regasit si trebuie doar sa ii fii alaturi, sa te bucuri de bucuria ei si sa o indrumi daca va face pasi gresiti caci ea acuma e in alta lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Apropos de vizionat filme online, noi fie le descarcam gratis de pe net (iplay.ro), fie le vedem online tot de la ei (au un site, videobox parca se cheama, e 10eur/3 luni abonamentul, au majoritatea filmelor noi acolo, si foarte multe seriale).

PS:Ca sa nu stric bunatatea de ghetar cu subiecte serioase, o sa ma mut cu "problema" mea la parintii intreaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hmmm...adulterul...
Eu nu-s relaxat cand vine vorba de adulter, tocmai ca suntem oameni.
Daca am fi oameni pana la capat si admitem ca-i uman sa se intample, atunci ar trebui sa fim (atunci cand se intampla) cu zambetul pe buze, sa intelegem si sa incurajam celuilalt o asa bucurie pe care o simte si o traieste.
Ori asta nu se intampla mai niciodata.
In schimb, buflea nu trebuie sa se simta vinovata, ca nu ea se desparte, cu sau fara adulter, ci are doua prietene in situatii diverse. Ca sa intelegeti mai bine, mama mea avea (asa cum o sa aveti si voi, probabil) doua discursuri total diferite pentru mine si sora mea, cand venea vorba de relatii, maritat/insurat sau divortat. Mie imi spunea una, sora-mii exact pe dos. Si n-am vazut-o ca avea retineri...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Chiar sunt intr-o mare pana de idei, copii vostri de ce sunt pasionati?

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori, sunt atat de multe greseli noi de facut!


lego. lego. lego.
maimuta: gatit, facut diverse coca + briose, desenat si pictat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Chiar sunt intr-o mare pana de idei, copii vostri de ce sunt pasionati?

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori, sunt atat de multe greseli noi de facut!


lego. lego. lego.
maimuta: gatit, facut diverse coca + briose, desenat si pictat.


mai adaug : origami , quilling ,bratari impletite :) exact in ordinea asta au avut trecere la noi.
Lego-ul l-au descoperit anu' asta (de ne-a descoperit noua buzunarele :)) )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

lego - avem un butoi mare cu piese, zace ascuns pe undeva, doar cea mica il mai scoate sa se joace cu el din cand in cand.
quilling si origami - au pasionat-o fiecare vreo 2-3 zile, si-a luat chiar si o carte despre origami, zace si aia pe undeva printre alte carti in dulapul ei.

gatitul e interesant, cu conditia sa nu fie mult de munca, daca ar exista o mancare care nu presupune curatat, tocat, mestecat continuu, ci doar trantite niste ingrediente undeva si puse la foc sau microunde, ar fi cel mai mare bucatar, dar cum nu exista.....

desenatul e singurul lucru care o pasioneaza. Si vad ca a renuntat la galeria de arta care-o aveam pe pereti, dupa ce-am zugravit asta-toamna camera lor. Ca aveam o intreaga poveste ilustrata si frumos colorata in dreptul patului ei, cred ca am si poze salvate inainte de zugraveala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Viviana pt

Citat:
Nu am sa cred ca nimeni - aflat intr-o relatie de mai multi ani - nu a simtit asa ceva la un moment al vietii.


In sfarsit cineva care gandeste ca mine,cand i-am spus ursului asta a innebunit,nuuuu asa ceva nu-i posibil,cum mai omule sa nu fie posibil cand eu am simtit asta ,ca n-am dat curs asta-i altceva,dar intre mine si respectivu' ieseau scantei la propriu fiind amandoi in aceeasi incapere,chimie pura cum nici eu nu credeam ca exista.
Eu si ursu treceam printr-o perioada grea a casniciei cand s-a ivit aceasta rascruce si am fost nevoita sa pritocesc lucrurile si sa aleg.Cum la noi sinceritatea si prietenia este baza relatiei la un moment dat i-am povestit ce mi s-a intamplat sa traiesc,concluzia lui :"mie nu mi se poate intampla" ,nooo bine,dar totusi sa nu uiti niciodata ca eu sunt cea mai buna prietena a ta .

In alta ordine de idei si cartea citita de tine a intrat in lista mea .

Rufus nici eu nu-s relaxata la capitolul asta deoarece la mine e pe lista de ASA NU.De intamplat se intampla multe intr-o viata de om dar totusi nu ne putem lasa condusi de instincte in chestiuni de genul asta.Terminam ce am inceput s-apoi putem trece mai departe,dar asa in paralel ,mie nu-mi place.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

De fapt (ca buflea nu vorbea de adulterini) nu sunt relaxat nici cu chimia asta foarte posibila, pentru ca nu vreau sa renunt la nimic din ceea ce am am acum. Indiferent care-i chimistul, eu sau Tora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Nici eu n-am vrut sa renunt la relatia mea cu ursu chiar daca nu era chiar roza la vremea respectiva, asa ca mi-am luat picioarele la spinare si am fugit cat de departe am putut.

Mergi la inceput