Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

si fiindca veni vorba,mi-e foameeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ma duc sa vad cum se vede Oradea de pe cel mai inalt deal.

Iuhuu sa sara putzeleeee !!!!

Ce coool ma doare stomacul de ras.

Stomacul ? Asta nu-i nimic ...Mie mi-a sarit putza de ras ...gata, am bagat expresia la dictionarul ghetarului.

Noi suntem in masina, mergem la meci ... Sunt cu pachetul de vene la mine ...just in case ca pierdem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ce sa va spun?
Copila a ajuns la 19 ora noastra, avionul a plecat cu intarziere de vreo trei sferturi de ora.
Au ajuns la hotel cu un microbuz, s-au cazat, si m-a si sunat sa ma anunte ca wifi-ul nu merge in camera, ca stau 4 in camera, ca pleaca sa manance...

Dimineata pana am plecat la aeroport a fost ca in filmele cu prosti. Io cred ca El a fost si Stan si Bran.

Inima de tata ce sa-i faci! Are Rufus dreptate! Ce-o fi fost in sufletul lui?

S-a invartit prin casa ca un leu in cusca, gura ii mergea cu sfaturi care mai de care. La un moment dat s-a luat de mine ca e dezordine in casa si ca trebuie sa strang. Nu conta ca mai avema o juma de ora pana la plecare.
Apoi a inceput sa-mi tina teoria chibritului ca nu am fost in stare sa cer numarul biletului ca sa i-l scoata el la aeroport, de la automatul de bilete.
I-am pus periuta de dinti?
De ce nu si-a luat niciun caiet ca doar se duce si la cursuri.
sa se dea cu spray zilnic...

Pe fondul asta a aparut si mama. Ea a fost pasnica. Numai ca a inceput sa poovesteasca de dezastre aeriene si cutii negre. Fata puncta ca cutiile astea sunt de fapt portocalii cu dungi rosii.

Copila se tot interesa ce se intampla daca se strica trenul de aterizare.
Apoi s-a asezat sa vorbeasca cu pretenii pe FB - un ultim FB.
Aha, FB, in loc sa stai cu noi ca pleci! zise maretzul.

- Bag seama, ca plec la razboi sa-mi dau viata pentru pentru tara! Asa te comporti. O zis copila intr-un final.

Am ajuns la aeroport:
- Pune-ti bagajul la cala.
- Nu, il ttin cu mine. (si-a luat doar un troller mic)
- Da, nu ti-ai pus lichidele in punga si-ti da bagajul inapoi.
- Nu am lichide, am pasta mica de dinti si un roll on.
Mie:
- Cere numarul biletului sa mergem la automat.
- Nu cer nimic. O sa ia profele toate biletele.
- Nu vezi profa asta ce mica e?

Catre mine:
- Spune-i sa nu mearga la baggage drop, ca nu are nevoie.
- Ba, las-o sa merga ca il cantareste si ii pune o eticheta cu "pass cabin luggage".

Am sarutat fata. Cineva era lacramos.
Am rasuflat usurata.
In masina:
- Cred ca i-am dat prea putini bani de buzunar. Toti parintii au datt 500 si 600 euro copiilor. Eu numai 400. Nu cred ca o sa moara de foame. Ce prost am fost.
- Stai linistit ca se descurca.
- Sigur?
- Sigur. Ca doar ai nevasta desteapta! I-am mai dat eu inca vreo 100 sa aiba - da asta nu i-am mai spus-o. Sa nu i-o spuneti nici voi!. Am incredere.

E ora 22.30. Ce credeti ca face? Spala balconul... Si mi-a cerut sa-i dau o andrea sa desfunde gaura.
Raspunsul meu a fost:
- Acusica ma duc la cosul cu gheme sa iau o andrea de acolo!
- Esti cam obraznica
Pai mai fratilor? Am eu andrele in casa? Lucrez eu cu andrele? Am tinut in ultimii 15 ani andrele in maini? Pai nu.
Si atunci de ce mi se cer?


Asa fuse ziua mea!

si am omis multe! cum m-am dus sa iau covrigi calzi, cum m-am certat cu el pe pixuri, cum credea ca pleca fata fara ciorapi, cum s-a suparat ca nu a vrut sa-si stranga parul.. ehe..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Viviana faina zi!Eu cand am zile dintr-astea ii multumesc Domnului ca n-am pistol ,permis am .

Karri ma hidratez ca de mancat....mai mult nu,totul are gust naspa,asa ca-mi umplu stomacul cu lichide.

N-am mai facut febra de pe la pranz ,bube au continuat sa apara.
Le-am executat alor mei meniul expus anterior,am incercat sa mananc,am renuntat.

Citat:
mi-e foameeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

..d-soara lasa foamea ca iote cat ii ceasu'!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sefa, dar tu cate vene ai pe tine de iti permiti sa ti le dai de atatea ori si ai si la pachet? (just in case)

viviana, asta e doar inceputul, nu-i asa? cand povestesti asa ma faci sa ma gandesc la filmul "taken"

ralu, ai nevoie de apa , filme si mult somn. .

gluma cu putzele nu am inteles-o dar daca radeti voi, ma rad si eu pe langa voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Andra, sa te faci bine rapid!

Eu am intrat numa' sa va fac pofta ca tot vorbiti de mancare. Azi am avut zi de gatit in grup. Rezultat:

Supa de alge proaspete
Salata de alge proaspete
Bruschete simple, cu masala de vinete si mango murat cu iaurt
Sau cu salata de rosii
Hamburgheri
Lapte de pare
Smoothies de capsuni banane portocale zmeura pepene galben si ananas.

In frigider a mai ramas doar ceve supa si hamburgherii care acuma se fac ultima tura....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimi

doamne bine e fara instructie de dimineata! m-am trezit si mai tarziu, nu am dat din plisc si nu am tocat pe nimeni la cap, am plecat linistita la munca dupa ce am baut cafeaua in liniste.. puah! as indrazni sa zic ca tare e bine asa!

Andra, aaah, biata de tine! lui Edy i-au trecut bubele? sper sa iti treaca si tie rapid. la noi inca nici un semn

VIviana, de la tine astept sa imi zici ce planuri ai zilele astea libere . si sa ne tii la curent cu ce face mandra "acolosa"

Bufleo, spor la dieta de azi! vezi sa te tii ca altfel...... scot

Ruf, nu te supara pe bietul corcodus. cand ai multe, culege si zi-mi ca le trimiti(sau vin) si le fac o dulceata buuuuna! si se pot face si galuste, exact ca cele cu prune

Kari, cum mai voi 4 oameni nu mananca 4 portii de mancare in 2 zile? copiii mananca la scoala? ca la noi 3 oameni si jumatate... minim 6 portii/2 zile

darumaka, welcome . ce fac motanu si pisoiu'?

si la noi e la alegere mancarea in week end. peste pentru noi, somon pentru copchii daca vor, sau crispy strips facute de mine, paste, maimutareli..

acu vreo 4 ani am facut cartofi la cuptor in untura de gasca. Jesus, au fost cei mai buni cartofi mancati in viata mea...

auch, ce tarziu e . la munca, revin eu.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buna dimineata!
Rox, nu stiam ca pot face galuste cu...corcoduse. Da, de ce nu?
Eu fac compot, e bunut, dar altceva nu fac, fetele mele mananca dulceturi nobile, nu din corcoduse...daca le mananca si pe alea. Visine si capsuni, caise...astea-s preferatele lor. Si de cocaze, parca, ca ne-a trimis cineva...a disparut imediat borcanul.
Problema este ca face foarte multe si doar daca ma apuc de tuica le pot face fata. Sunt negre, mari, se coc pe rand, nu inteleg cum, adica ultimele au cazut prin Decembrie. In toata perioada asta matur, strang si arunc galeti dupa galeti. Se storcesc de asfalt, de masini, calcam pe ele, fac muste, miros... Si se satura toata lumea de corcoduse, de cand sunt verzi pana se coc.
Anul asta l-am mai "barbierit", Tora rade de mine cica s-a speriat de fierastraul meu si s-a pus pe facut flori, niciodata n-a fost asa inflorit. Acum mai am o speranta: e prea frig sa umble albinele pe la floricele...si poate nu leaga rod. Ca au si ele un schepsis...dar sa vedem cat tine frigul.
Viviana, omul tau e un barbat normal. Stiu, e hazliu vazut din afara...ditai lupul de mare, biet catelus speriat cand e vorba de fie-sa. Ti-am zis: prfect normal. Morala: trimiteti dom'le fata mai des departe de casa, ca n-o lasa nici sa se marite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai orice pandipan care se face cu fructe iese minunat si cu corcoduse. la fel ca si orice dulce cu caise. se poate face jeleu (ca iese usor coaja atunci cand le pui la fiert cu zaharul, ca pentru gem).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen randunicilor


nu stiu cui sa-i multumesc ptr soare arata asa de frumos afara, ca o adevarata zi de primavara.....

sunt la dieta! bine, nu-i chiar asa sofisticat, deci Aqai poti vb de mancare cat vrei.

noaptea ce-a trecut a fost naspha rau. pe la 1 a trebuit sa iau Tramadol ca sa pot adormi. in sfarsit durerea de la mana dreapta a cedat pe la 2. acuma jumate din palma e inca amortita......
ah si pe cand dormeam si eu in sfarsit, a inceput corul ciorilor sa cante. era 3 si 20. pe la 6 a incetat concertul. asa ca am bagat somn pana la 9 jumate.
imi place sunetul pasarelelor cantand, imi aminteste de copilarie, dar chiar cand dorm si eu taika? aveam acasa la parinti un nuc mare si un par mai mic care facea niste pere super bune, pline de zeama si aroma. dimineata devreme deschideam geamul doar sa aud pasarile cantand. acuma se vede ca am imbatrnit....

roxana, copilarimea mananca la scoala, nu mereu dar adesea. eu la servici am mancare asigurata. sotul mai mananca si el la servici. deci acasa cine sa mai manance?


saptamana minunata va doresc!



Mergi la inceput