Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Hop si noi proaspat veniti de afara! Am cam stat pe drumuri de azi dimi, am fost la gineco la control/eco si papanicolau. Sunt ok in mare, un mic chist pe un ovar pe care tr sa il tinem sub obs si sa asteptam rez la papanicolau. Ma bucur ca am reusit in sf sa ajung la dr si pt mine , era un stres..

E f frumos afara, am lasat balta toate trebile din casa si am iesit in parc . Macar afara sta cuminte si nu plange ca azi noapte am avut iar show. Sunt cam zombi, dar imi revin. Nu imi dau seama deloc care dinti vor sa iasa

Oli, parca tu ii dadeai Mayei ceva homeopat, camilla sau camomila? Imi sp si mie de unde ai luat si denumirea exacta, te rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Si noi am fost p-afara, a adormit usor brotacul, n-a dormit mult, dar in rest a fost cuminte. Am intrat cu el treaz la plafar si la farmacie, iar replicile celor din magazin erau cat de cuminte e

Am luat prune uscate de la plafar, sunt de la sanovita si nu saunt trecute ingredientele pe ele. Le-am luat, ma gandesc ca daca ar avea conservanti ar specifica, nu?

Am luat si calciu lactic, mersi Olivia de raspuns Lapte vom lua de la tara, ca avem surse, din fericire.

Elfica, multumim pt reteta de iaur, chiar ma intrebam cum se face. Stiu ca ne-a mai zis si Mirabela... voi stiti cand se da iaurtul, de la cate luni?

Olivia, ai avut dreptate cu borcanelele de la dm, au faina de orez, noroc ca am gasit prune uscate.
Am mai luat seminte de fenicul, pt ca au multe beneficii si ma gandeam sa le adaug in piure... dar cum se prepara semintele? Nu mai stiu cine zicea ca a preparat fenicul si a iesit bun.

Brotacul a facut a kk azi, afara moale De dimi i-am dat piure de la dm. O fi avut totusi efect

Dar azi nopate va ziceam ca a fost o noapte de pomina pt ca Matei s-a scremut o groaza., Intr-un final a iesit tare, ca un om mare. Secretul e ca i-am dat jos scutecul. in el era o boaba tare,si cred ca nu mai avea pe unde sa iasa restul, fiind si scutecul mulat pe fundulet. L-am lasat la fundu gol si s-a eliberat baiatu :)) eu am fost oripilata, am aerisit dupa :)) Pe la 3.30 ne-am culcat la loc, dupa o ora de "eforturi", dar a dormit tot sub 2 ore :(

Tre sa adorm brotacul, ca vocifereaza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anca, se numeste Chamomilla Vulgaris 30ch. Se da cate 5 pastile dizolvate in apa (eu pun in lingurita)/zi. Mie o dra mi-a zis ca se pot da a la long, cateva luni, cat e nevoie. Eu sincer am dat de vreo 4 ori, cand am vazut ca ii dau dintii.

Stela, ati avut treaba aseara! Bine ca a facut! La inceput si la noi si-au facut efectul borcanelele de fructe, dar dupa un timp nu si m-am gandit ca din cauza orezului.
Eu cred ca cine a gatit fenicul a facut cu planta in sine, nu cu seminte, dar poate ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor,
au sosit prunele de la driedfruits..........au sulfiti....rahat...de unde iau fara????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor,am o durere de cap de ma indoaie....

Eu am gatit fenicul.Pana in prezent de mancarea lui preferata.Dar am facut din bulb, nu din seminte.Oricum ii place maxim....poate e obisnuit cu gustul,ca la cat ceai de lactatie am bagat.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

M-am chinuit sa scriu de pe mobil si iar nu mi-a postat mes. Mor de nervi. Poate maine reusesc sa intru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ciao fetele,
va las o cafea cu lapte sau inghetata si-un ceai verde cu nuci, delicios!

STELA, eu spre deosebire de fete iti arunc niste rosii, poate-ti faci o salata; am luat azi niste rosii biologice foarte gustoase
ce cred eu (in caz c-ai vrea sa stii ce gandeste fiecare ): ai nevoie de ajutor si in timpul zilei. De asta cred eu ca esti asa extenuata. sau nu stiu... asta cred. Matei e si mare/greu, poate in unele zile e mai solicitant si daca ziua esti obosita + faci treaba+ noaptea stai asa mult treaza (pe langa ca te trezesti des...) apai cred si eu ca esti cat pe ce sa clachezi.
In primul rand, ia vitamine, mananca, odihneste-te si in timpul zilei cate o ora-doua. Pur si simplu sotul trebuie sa-l preia si sa te lase sa te odihnesti, sa faci ce vrei tu.
Nu stiu daca te va ajuta sa-i inlocuiesti sanul cu lp... poate da, poate nu. Sotul a incercat noaptea sa se trezeasca sa-l adoarma el? De cateva sapt. Stefan accepta sa-l ia sotul in brate si sa-l adoarma noaptea. asta o data, de 2x pe noapte. In rest ii dau san.
Am noroc ca doarme cu noi in pat - am si renuntat sa-l mai pun la el in patut- si cand se foieste il mufez, suge putin cred ca maxim 3 minute si adoarme la loc. Daca doarme mai multe ore (rar de tot, 4-5 ore odata) atunci mananca mai bine; altfel doar de sete/alinare.
Inca se foieste mult, se trezeste des ca nici nu mai numar de cate ori s-a trezit.

as incerca asta intai... bafta si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

CARINA, ce frumuseti ai facut tu acolo!

repede despre noi... Stefan a facut ieri kk, in a 6a zi! Vineri seara a facut cam o urma de 2 cm pe scutec, intins, moale. Dupa ce i-am dat suc de mere, piure de prune, termometru in fund etc., ce nu i-am facut?
Ieri dimineata disperata ca e ziua a 6a i-am dat suc de portocale indoit cu apa (sa fi baut 15 ml) fortat, pe la 10 i-am pus jumate supozitor glicerina (atentie, pe astea de aici scrie ca se pune unul intreg doar dupa 2 ani!). La jumate de ora am verificat si facuse iar o pasta cantitativ cam cat o nuca . Deci nu era constipat... dar am crezut ca innebunesc cand dupa supozitor a facut asa putin. asa ca am mers la medic; l-a controlat in urechi si gat, burta moale, baiatul vesel. I-am spus dr-lui ca nu se screme, cand a facut n-a schitat nici un gest, el nu parea sa fie deranjat deloc. A zis dr. c-am facut bine ca i-am pus glicerina, a confirmat ca fiind alaptati unii bebei au probleme cu tranzitul cand trec pe solide. Mi-a zis sa-i dam cateva sapt. zilnic prune/ caise si daca mai are episoade din astea in a 5a zi sa-i pun glicerina, daca nimic atunci in a 7a zi sa il vada iar un medic sa fim siguri ca e ok.
pfiuuuu! m-am linistit!
spre seara a facut un cacacione mai sanatos dar nu imens; acum s-a scremut vreo 3 secunde si s-a inrosit la fata, dar a fost pastos, deci normal.
azi a mai facut putin, deci e ok.

trebuie sa ma tin sa-i dau solide zilnic, sa se obisnuiasca. azi a papat chiar bine: broccoli, squash si piure prune.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

si-acum intrebari:
1. de unde luati biscuiti pt ei fara zahar/sare? ce magazin/firma si cat costa? ce gramaj au?

2. mai ales fetele cu baieti (mai ales care mananca des noaptea, ca atunci si fac mult pisu) ce scutece folositi?

noi avem probleme de o vreme, tot iese pisu printr-o parte noaptea. de obicei il schimb pe la 2-3, de vreo sapt. cand sa-l schimb deja e ud! cand il schimb de haine se si trezeste, of course

3. e vreun DM aproape de aeroportul Otopeni?

parca atat... va mai intreb daca-mi amintesc. mersi frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

mi-am mai amintit... nu retin cine trebuie sa-si scoata o masea (parca Stela) si asteapta din cauza anesteziei.

fetelor, intrebati medicul stomatolog ce anestezic foloseste si daca e Lidocaina nu mai asteptati! E super safe! Eu am mers de 2x la dentist si de fiecare data m-a anesteziat, nu sunt probleme. Medicul stie ca alaptez, am si ? am citit si pe net. Nu merita sa stati cu dureri! Nici nu e sanatos!
daca medicul spune ca nu e indicat atunci e un idiot.

Mergi la inceput