Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 76 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

myhadavid multumesc de urari ....

imi pare tare rau sa aud ca te confrunti cu dureri , ia aspentrul in continuare si nu pierde sepranata ...sunt sigura ca va veni si bebe...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

cryss30, ne rugam sa fie totul bine luni, capul sus!

myhadavid, da, nu e usor deloc...si eu am avut in dec 2012 a doua sarcina pierduta. Oricum, se pare ca Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce, si daca ni le da totusi - inseamna ca putem. Sper sa nu aflu ca pot duce si mai mult decat atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

mariel, aceeasi temere o am si eu

va pup si va imbratisez cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss30 spune:

Multumes fetelor pentru sustinere,Bunul Dumnezeu va avea grija de mine si ma va ajuta sa trec sii peste asta.
Va pu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, Clexane exista doar in seringi sau si in fiole fara seringa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

hello fetele
sunt si eu o graviduta cu trombofilie descoperita la 11 sapt jum in urma unei hemoragii masive la 7sapt jum.(posibil hematom evacuat)Am mutatia MTHFR 677c heterozigot si PAI 1 homozigot.din fericire totul a fost ok dupa cateva zile de spitalizare..Saptamana treecuta miercuri am facut prima injectie cu innohep ( dr U mi- a spus sa fac momentan 1 la 2 zile de 0.35..dar vineri pe la pranz iar sangerare..din fericire nu hemoragie,dar oricum indeajuns sa ma sperie..am fost fuga la spital si totul era ok.nu se vedea nici sangerare..nicio deslipire de placenta..Luni am fost la fundeni sa le spun c s a intamplat..in ideea ca o fi prea mica doza d innohrp..s mi s a spus sa fa cate jum de fiola zi de zi nu la 2 zile cate una cum spusese la inceput.. Aveti idee cam cand incepe sa si faca efectul injectiile? de o luna si ceva stau numai in pat si imi estes teama sa plec singura de acasa din cauza sangerarilor aparute subit si instant. Voi ati avut asemenea probl? Cei drept majoritatea fac inj de la inceputul sarcinii dar eu am descopertito mai tarziu..Si am observat ca d la inceputul sarcinii am sangerari nazale(doar cand ma curat/suflu nasul) . Va multumesc s scz ptr istoricul meu.Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

angy

draga de tine , imi pare rau ca trebuie sa treci prin momente neplacute , eu personal nu am luat Inoheb doar clexane , oricum fac acelasi lucru este doar diferenta de marimea moleculara a heparinei de aceea doza de clexane este dubla fata de inoheb .

eu stiu ca efectul se face in 12 h de la adiministrare , daca zici ca tot ai sangerari poate ar trebui marita doza si sa pui intravaginal utrogestan 200 mg dimineata si 200 mg seara , iar pentru mutatia MTHFR poate ar fi bine sa iei femibion..

multa sanatate , eu personal nu am avut sangerari dar am luat tratament si preconceptional si acum iau , dar cu tratament se poate duce sarcina cu bine la termen..muta bafta , important este ca bebe sa nu aiba retard de crestere si este bine pana acum.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

multumesc frumos pentru raspuns olimp
Iau femibion,magne b6,utrogestan 3 pe zi/200mg si vit C 1/zi de la 10 sapt cam asa de cand am fost la fundeni.Bebe este ok,chiar are cateva zile avans,sa speram ca totul o sa fie bine la final. Sarcina usoara si tie !!! te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

angy multumesc , vad ca ai tratament bun , singura solutie eventual este sa maresti doza de clexane daca apare din nou sangerarea..

nu ridica greutati , stai cat poti de mult intinsa sti tu , multa grija si precautie...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

scuze Inoheb...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

29 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput