Clubul "babelor" FIV-oase 78

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Buna seara, fetelor!
Nu am mai deloc pareri despre cele discutate zilele astea...Nu stiu ce sa spun...deci mai bine tac.

Sami, ce marca e tigaia de ceramica? Eu am primit una cadou, dar cred ca e fake, au inceput sa se lipeasca ingredientele daca nu pun deloc ulei. La tine merge sa nu pui deloc?

LE: Stiu un cuplu in care el are 6% forme normale si ea a ramas natural, destul de repede. Nu am detalii despre mobilitate si numarul total. Dr. Albu a zis ca nu e cazul de fiv la ei, din moment ce mai ramasese (si pierduse sarcina) si a mai spus ca formele anormale nu fecundeaza, deci nu e pericol. Fetita lor are o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

alex,am si de la Delimano si am si cumparate din Turcia,cand am fost la FIV-astea nu stiu ce marca sunt dar sa stii ca nu am sesizat vreo diferenta intre ele.
nu se lipeste nimic si se curata extrem de usor...si cu un servetel se pot curata.
carnea,pestele ies foarte suculente...legumele ies crantanite.
imi plac...ma declar fan.

dragelor...ma bag sa-mi spal pleata.
va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Tigaia mea e Haiserhoff, la inceput a mers fara ulei, acum se prind legumele, pestele. O sa iau Delimano, macar sa stiu o treaba.
La inceput eram si eu foarte incantata, ma bucura mult ca nu folosesc ulei, ca nu e din aluminiu sau teflon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna

Sandy, nici -nici, am musafiri de o sapt si nu am timp sa intru pe net. A facut sotul ieri spermocultura si eu am intrunire cu anestezistul maine. Apoi astept sa fac hormonale de Z3 (cam in max o sapt) si serologiile.
Dupa ce fac toate astea, cam prin inceputul lui Mai incep decapeptylul.

Alex, Sami, am si eu o oala de ceramica, de vreo 3 ani si cu timpul a necesitat sa adaug ulei, pentru ca se lipeste, inainte o curatam cu un servetel. Poate au un nr de intrebuintari si apoi se strica?

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Salutare,
Ma bag si eu in vorba referitor la vasele Delimano, ce am luat eu, dry cooker ceramica si tava de cuptor sau deteriorat foarte repede si sa nu va imaginati ca le-am frecat cu sarma, nu. Am fost tare dezamagita si am ajuns la concluzia ca sunt bune ptr. folosinta ocazionala, nu des. Atat m-am plans ca s-a dus sotul si a luat de la Tefan, oala subpresiune, tigaie cu strat ceramic+capac si inca o cratita, cand am auzit cat a dat pe ele, am zis gata am scapat de gatit, la banii astia gatesc singure. Fara sa exagerez merita toti bani, oala subpresiune este o bijuterie, in primul rand, fluiera asa finut ca prima data am zis "oare cand incepe si asta sa fluiere" si mai pot sa fierb legumele fara sa le pun in apa. Are o sita care se pune deasupra apei si practic fierb la abur. In tigaia ceramica de la tefal pun doi stropi de ulei din samburi de struguri, dar totul este tare gustos. Acum caut o tava de cuptor de la tefal. Nu prea am vazut pe dimensiunile dorite de mine, insa insist.
Si cum azi este vineri, va urez un w-e insorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Mani- eu mi-am luat acu' 2 sapt o oala sub presiune tempo presto de la delimono .. mi-a spus soacra'mea ca este senzationala ... nebunie mare ... am dat o caruta de bani pe ea
Am fiert doar naut o singura data in ea ... pt ca nu stiu ce sa fac in ea

Tu ce gatesti la oala sub presiune??

Eu nu prea am ce sa gatesc in ea ...

Acum vreau sa-mi iau un wok delimano ... cred ca mi-ar fi mai folositor ... pt ca eu fac fripturele si salatele ...
Nu ma complic ff mult in bucatarie ...

Oare ce diferenta o fi intre un wok tefal si un wok delimano ... eu am tefal acasa, dar oare delimano o fi maibun ??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

sandy multumesc mult pt tot.pt ca ai fost aici pt mine

elly se poate sa am si eu ceva la trompe de nu am ramas insarcinata in ultimii aproape 3 ani...acum sa vedem cum mai stam cu spermograma.am emotii...pt ca de fumat a fumat.tratament a luat continuu...sa vedem.

sami multumesc pt sfat noi nu ne-am gandit sa facem IMSI.dar cu siguranta ni s-ar potrivi mult mai bine ca ICSI.,cum mi-a zis si sandy.si cu siguranta FIV ul e o loterie...

gaby iti tin pumnii!

Qiao multa sanatate pasaroiului!

am si eu o tigaie de ceramica,mi-au luat-o ai mei.nu am folosit-o inca.

aaa,si eu iau o capsula de valeriana seara inainte de culcare...

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui elly_me

Mani- eu mi-am luat acu' 2 sapt o oala sub presiune tempo presto de la delimono .. mi-a spus soacra'mea ca este senzationala ... nebunie mare ... am dat o caruta de bani pe ea
Am fiert doar naut o singura data in ea ... pt ca nu stiu ce sa fac in ea

Tu ce gatesti la oala sub presiune??

Eu nu prea am ce sa gatesc in ea ...

Acum vreau sa-mi iau un wok delimano ... cred ca mi-ar fi mai folositor ... pt ca eu fac fripturele si salatele ...
Nu ma complic ff mult in bucatarie ...

Oare ce diferenta o fi intre un wok tefal si un wok delimano ... eu am tefal acasa, dar oare delimano o fi maibun ??




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ... nici nu mai stiu ce ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis- transfer embrioni Z2
- al 2-lea fiv nereusit Biogenesis- blastocisti opriti in evolutie (fara ET)
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
- Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)



La oala subpresiune de obicei fierb pasarile de tara ptr. Vlad, carnea de vita si tot ce in mod normal ai fierbe cu orele. Daca pe langa carne mai arunc si legume in apa, zeama o fac supa si carnea felul 2. De obicei fierb carnea in prima apa, o las sa clocoteasca pana spre 10 min. apoi o pun in kukta, o mai spuia o pauzasc daca este cazul apoi arunc legume si o sigilez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Elly, oala sub presiune nu am, dar poti face legume, carne, ciorbe, supe, orez, cam orice. Vreau sa imi iau si oala si ma gandesc ca la asta e buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

eu nu prea fac ciorbe ... poate o ciorba pe luna ...
Nu pt ca nu mancam.. ci pt ca sotul meu spune ca mama face cele mai bune ciorbe... si daca mama sta langa mine ... luam ciorba de la mama ...
Si nu ma mai chinuie pe mine talentul ...

.. si ca sa recunosc, nu sunt prea priceputa la ciorbe ...

Eu folosesc tot carne de tara, dar doar pieptul si copanele ... insa le bag la cuptor in tava cu de toate .. vreo 2 ore ...si le rezolv ..

Mergi la inceput