Cum stopam lactatia fara pastile?

Cum stopam lactatia fara pastile? | Autor: An@

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am nevoie de sfaturi, sugestii, pentru a intarca cat mai natural si usor pentru ambele parti :), una bucata copil de aproape 2 ani.

Inainte sa incepeti cu "dar de ce nu mai alaptezi si sa renunte treptat, sa se autointarce, etc.", va raspund eu: pentru ca NU MAI POT.

Inca de la inceput am zis ca voi alapta atat cat va fi bine pentru amandoua. A fost si este alaptata la cerere, dormim impreuna din prima zi, noaptea sunt suzeta ei, nu a baut niciodata lapte praf (l-a refuzat), nici biberon, nici suzeta. Nu a dormit niciodata in aproape 2 ani o noapte cap-coada, se trezeste de nenumarate ori doar ca sa suzeteze putin sau ca sa bea apa si apoi tzitzi.

In ultimii 2 ani, eu nu am dormit noptile mai mult de 3-4 ore/noapte si alea fragmentate. De aproape un an m-am intors la serviciu.
Si m-a ajuns oboseala si lipsa de calciu si asa simt: ca nu mai pot si ca e momentul sa ne oprim, ca sa pastram ce a fost frumos.

Cand nu sunt acasa ziua, sta cu bunicii si nu are nicio treaba: mananca bine, adoarme la pranz singura, se trezeste bine merci.

Dar seara cand ajung, in week-end sau zile libere, e calare pe mine. Nici nu ma pot aseza pe canapea ca imediat cere tzitzi. Daca in timpul zilei o mai aman, ii mai distrag atentia, cel mai greu e noapte, ca nu stiu ce sa-i fac. Cand cere, ii dau mai intai apa, bea, dar apoi, ca sa readoarma vrea tzitzi. Altfel urlaaaaa, da' urla. Asa ca n-am de ales si ii dau ce cere sa taca :) si sa adormim, sa mai apuc si eu putin somn,

Deci, cum o pot intarca intr-un timp ...rezonabil (o luna-doua) si cum sa opresc lactatia fara sa iau pastile, care am inteles ca dau niste stari nasoale, dar sa nici nu ma trezesc cu mastita si alte minuni.

Prima experienta (adica primul copil) nu o pot lua ca reper, pt ca s-a intarcat singura la 10 luni.

Astept sugestiile voastre.
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

1) Ceai de salvie.

2) Nu stiu ce sa-ti zic, eu n-am de gand s-o opresc. E drept ca nici nu-s in situatia ta, a mea n-are chef de "suzeta" decat noaptea, la ora fixa.


Bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am intarcat al doilea copil prin metoda raritului supturilor: o perioada 1 la 12 ore, apoi 1 la 24, apoi la 1 la 36 si n-a mai fost nevoie. Deci tot cresti cu 12 ore momentul alaptarii.

Dar asta merge daca copilul nu e foarte dornic. La cum e a ta nu cred ca merge.

Am citit o idee aici pe forum: sa-ti pui albastru de metil pe sfarc si sa-i spui copilului ca mama are o buba la san si nu poate sa-ti dea. Albastrul li se pare nefiresc si nu mai vor. Asa am citit si a si aplicat o cunostinta cu pruncul tot de vreo 2 ani si a mers. In paralel aplici acceasi strategie cu 12 ore, dar prin muls cu pompa. Si "tocmesti" pe altcineva din familie sa se ocupe de linistirea si adormirea copilului cand se trezeste noaptea.

Tot pentru scaderea lactatiei sunt bune: ceaiul de salvie, compresele reci pe san si foile de varza aplicate pe san. Eu n-am recurs la niciuna din cele 3, la mine raritul supturilor a fost suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Va multumesc, fetelor, pentru sugestii!

Acum ca ati zis de ceaiul de salvie, mi-am adus aminte ca mi-a zis de el si pediatra acum ceva timp, dar cum nu aveam in plan intarcarea, n-am prea dat importanta informatiei. Ma apuc sa citesc despre el. Oare sa incep sa beau de acum? poate mai scade lactatia si daca nu mai curge "la robinet", nu mai prezint interes si renunta ea.

Dana, am constatat ca si a mea are ore fixe: adica prima trezire e invariabil la 12:30 (noaptea), apoi o tine intr-o frichineala pana la 4-5 dimineata, cand brusc se departeaza de mine, se intoarce pe burta si doarme tun pana la 9-10. Probabil daca as sta acasa si m-as trezi si eu cu ea la 9-10, as mai duce-o in stilul asta. Dar eu practic apuc sa dorm vreo ora (in cel mai bun caz) pana la prima trezire si apoi mai dorm de la 5 la 7 dimineata.

Lavi, o sa incerc in prima faza o rarire, o sa-l cooptez pe sot sa se ocupe el noaptea (sau o parte din noapte), sa vedem daca rezista si apoi daca n-o merge si n-o merge, sa trec la metoda cu "buba" (mi-e cam teama de metoda asta, pt ca stiu ca trebuie sa fiu consecventa daca am apucat sa zic ceva si nu stiu daca imi iese).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Am avut atatea nopti in care de la 2:30 - 3:00 nu mai dormeam (ea se agita nitel, dar in cele din urma adormea bine-merci la loc), ca nu le mai stiu numarul...si am ajuns la concluzia ca pana la urma si frichineala ei era de la dinti, nu de la lapte.

Atentie cu metoda de intarcat, mie mi s-a zis ca lipsa de acasa va functiona 100%. Intamplator in ianuarie am plecat o saptamana din tara, cu serviciul. Stres, grija, il lasam pe sot, ce o sa faca el singur cu copilul...evident, nu a avut absolut nici o problema, iar domnisoara, cand m-am intors, s-a "remufat" de parca n-as fi lipsit nici o zi de-acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Ana eu l-am intarcat la 1 an si 7 luni pentru ca incepuse sa refuze mancarea si sa stea agatat de sanul meu. Nici la noi nu a functionat cu intarcatul treptat, a trebuit sa fie ceva brusc. Am cerut multe sfaturi pana sa-l incerc pe cel care mi l-a dat o golega( din Iran). M-am dat cu zat de cafea pe sani si i-am zis ca maa are buba, s-a uitat si i-m vazut tristerea din privire...mi s-a rupt imima dar am zis ca voi continua. Zpeste vreo 4 ore a cerut iarasi, m-am dat uarasi cu zat si i/am aratat, aceeasi privire trista, m-a intrebat: aua mama? I-am raspuns ca mama nu mai poate sa-i dea laptic. Apoi noaptea a mai cerut o singura data si iar zat de cafea si a fost ultima iara, s-a impacat cu ideea.

Acum nu stiu insa daca as mai face la fel, tristetea din privirea lui mi-a ramas intiparita in minte. Si simt a l-am tradat, l-am pacalit...lapte praf nu a acceptat de nici un fel, a baut pana la urma lapte de vaca dar nu mai mult de 50-70 de ml pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Si eu incerc sa-mi intarc odorul. am observat ca a mea suge numai ca sa se linisteasca. Am incercat deja metoda cu plasture pe san, cu lamaie, cu sare, .. degeaba. Era copila ingrijorata o jumatate de zi, si apoi se repezea de n-o puteam stapani. Noaptea, dupa ce o adorm incerc sa ma furisez in sufragerie, sa dorm acolo. Pe la 2-3 noaptea se trezeste si vine dupa mine. Pana ma dezmeticesc eu, ea e deja mufata si suge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

An@ parca m-ai descris pe mine pana acum cateva luni. Copil de aproape 2 ani dependent de tatzi, nu accepta suzi sau sticla..si acum e la fel, insa ne-am intarcat...

Am intarcat-o din cauza ranilor f dese la sfarcuri..plangeam la fiecare supt al ei si din cauza ca sugea ranile nu se puteau reface...am avut si repetate mastite, iar doua dintre ele au necesitat antibiotic... asa ca prin ianuarie am hotarat ca e cazul sa o intarc.

A fost brusc, nu treptat ca nu se putea... ea e un copil dificil si e in stare sa se dea cu capul de pereti (nu glumesc) ca sa obtina ce vrea si plange pana vomeaza... deci nu a fost usor, insa s-a putut.

Mi-am bandajat sfarcurile cu pansament si plasture..si i-am aratat ca am buba....ea stiind de buba ca cea mare la fiecare mica zgarietura vroia plasture si cerea si mezina.. asa ca stiau ca daca e plasture, e buba... Le-am zis la amandoua ca am fost la doctor ca am buba si mi-a bandajat sani...asa ca nu mai e tatzi... a fost scandal.. Ziua intelegea si incepea sa ceara ishhh (lapte) ...ea care nici pe ala nu-l bea, decat f putin cu cereale dimineata...dar nu biberon..ca nu l-a vrut deloc.. ci am niste paharele cu capac pe care le folosesc la cea mare cand ii dau laptele, asa ca cea mica le-a preferat pe ele... de fapt le cam stia ca din ele vroia sa bea si apa; insa noaptea era scandal mare.. mai ales prima saptamana.. am incercat sa-i dau lapte dar nu a vrut..vroia tatzi, ii aratam ca am buba..;ma lovea, se agita, plangea si intr-un final adormea. Ma durea si am vrut sa reiau alaptatul, dar daca as fi facut din nou asta, nu faceam decat sa-mi provoc mai multa durere la sani si sa lungesc la nesfarsit aceasta intarcare...Asa ca a fost greu dar uite ca am reusit sa ne intarcam. Am avut vreo 2 zile si sani f plini si durerosi dar mi-am pus comprese reci si apoi s-au retras. Acum sunt 3 luni de la intarcare, si inca mai duce dorul din cand in cand la tatzi...ca vrea sa puna maina pe ei, ii mangaie, dar nu ii gusta ci cere apoi lapte.

Sper ca si pe tine sa te ajute ideea..stiu poate unii o vor considera prea dura, insa nu au trecut prin durerile prin care am trecut eu, si eu una sunt multumita ca am reusit sa la alaptez pe ambele fete pana la 1 an jumate (aici a fost noroc.. s-a intarcat singura) si respectiv, 1 an si 9 luni.

Succes cu intarcatul


Mergi la inceput