Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Buflea,adica tu crezi ca la 13 ani(13 e deja mult ca ei incep mult mai devreme cu a nu te vrea in preajma lor la facutul lectziilor)mai putezi face lectzii impreuna,eventual el invatza ,tu il ascultzi si eventual ii mai dai ceva suplimentar?

Chiar ma faci sa zimbesc,dar te las sa crezi asta pina-tzi vor ajunge copii cam...prin clasa a 5a.

sinziana si eu cred ca mentalitatea asta: "ii ofer totul, doar sa invete", nu e buna!
Si mai cred ca nici santajatul in privintza scolii nu are sanse de cistig.Adica asa cind sunt micutzi(da ma repet,pina printr-a 5 a asa)mai merge,ii mai "manipulezi",ii mai santajezi...apoi insa se incheie si faza asta.

Nu stiu cum as fi abordat problema daca as fi fost in Romania,sincer nu stiu,si pina m-am adaptat sistemului nemtzesc(cu care nu sunt inca 100% de acord)a durat ca de...eu doar sunt romanca,insa repet am sansa ca sistemul te ajuta ...daca vrei.

De fapt cred eu ca si in Romania este posibil,de exemplu varianta liceului la seral ,apoi a facultazii in aceasi varianta.Cred...nu sunt sigura!

Dana

facultati la seral nu cred ca mai sunt, sunt variantele cu frecventa redusa si la distanta, dar sunt cu risc.... poti sa absolvi cu brio si la 1-2 ani dupa sa vina o abramburica si sa spuna: anulam diplomele astea (printre care si a ta) si cei care vor sa le recupereze sa mearga dom'le la facultatea x sau sau y si sa repete acolo toate examenele finale....asta dupa ce tu ai ai platit 4-5 ani taxe de scolarizare si te-ai muncit sa promovezi examenele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

nada...exista precedent?

Chiar pe forum am citit de varianta asta,inseamna ca nu exista un asemenea risc.Sigur scenarii putem face,si ntr-o parte si in alta...

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Pana la urma, nu e normal sa vrei mai multe pentru copilul tau ? Capra sare masa, iada...



Ba da, dana, e foarte normal. Dupa cum e la fel de normal ca el sa nu vrea "multul" tau.
Serios, nu ma dau mare, sunt exact ca voi, dar am o senzatie puternica ca gresesc, macar partial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu am timp sa citesc cele 7 pagini, asa ca trec direct la raspunsul meu.
eu i-as pune in fatza job description (cum se zice in romaneste???) in domeniile care lui ii plac...si l-as ruga sa-mi spuna cand isi propune sa invetze tot ce se cere sa stie.
i-as mai arata si CV-urile celor care aplica in aceste domeniuri, ca sa vada cu cine concureaza.

iti pun uun link de la Microsoft .
http://careers.microsoft.com/careers/en/gbl/mach-cee/application-tips.aspx#tab_cv-tips

http://www.microsoft-careers.com/job/Redmond-Gameplay-Engineer-IEB-Microsoft-Studios-343-Industries-Halo-%28827575%29-Job-WA-98052/2494612/?feedId=315&utm_source=Indeed

spunei ca engleza treb sa o vorbeasca cursiv ca sa se gindeasca la un post cu microsoft.

e vorba sa ii arati concret ca doar visand, fara munca...nu are cum sa realizeze ceva concret.

as face si cum a zis marius, si l-as duce si in piatza si pe santier...in diverse domenii...ca sa inteleaga cum e cu munca de jo.
nu e nimic rusinos in munca asta, dar apoi l-as pune sa isi faca calculele pe hirtie, sa vada in cat timp cu retributzia primita isi poate cumpara un Ipod, mobil, masina,haine de firma...

dar pt toate astea e nevoie de tine, sa ii acorzi timp, sa fii alaturi de el. e bine ca realizezi cand nu e prea tirziu pe ce drum e...si inca mai poti face ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

al meu are 9 ani, invata f. bine dar cand mai are momente...si nu vrea sa invetze( nimic serios pana acum), il intreb...cand vei fi mare ce masina vrei sa ai?...imi spune de care...ne uitam pe net cat costa, si il pun sa-si faca calculele la cat treb sa cistige pe ora, si dupa citi ani si-o poate cumapra...
cand vede ca nu ii ies socoteleile cum vrea el, vine cu shortcuturi...cum ca inventeaza el "ceva" si devine milionar peste noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

nada...exista precedent?

Chiar pe forum am citit de varianta asta,inseamna ca nu exista un asemenea risc.Sigur scenarii putem face,si ntr-o parte si in alta...

Dana



exista precedent, din pacate




ps. chiar daca nu a vuit forumul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor



exista precedent, din pacate




ps. chiar daca nu a vuit forumul

Nina,mami de,





Eu am spus ca am auzit pe forum de varianta cu invatzatul la distantza,fara frecventza...nu stiu la ce vuiet te referi tu.

oricum am spus "cred ca s epoate"si chiar cred ca atunci cind vrei faci.

Iar maturitatea asta va veni si la copii nostri si...vor face.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor



exista precedent, din pacate




ps. chiar daca nu a vuit forumul




Eu am spus ca am auzit pe forum de varianta cu invatzatul la distantza,fara frecventza...nu stiu la ce vuiet te referi tu.

oricum am spus "cred ca s epoate"si chiar cred ca atunci cind vrei faci.

Iar maturitatea asta va veni si la copii nostri si...vor face.

Dana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Eu cred ca pustiul s-a saturat sa vada toata aceasta munca peste puteri. Cred ca se simte neputincios si nu la fel de competitiv cum va considera pe voi. Ca urmare renunta din start.

Mai bine il valorificati fara sa ii mai scoateti ochii cu cat de mult munciti voi. S-a prins de asta. Dati-i responsabilitati de care sa se simta raspunzator. Dar nu responsabil fata de voi sau fata de el, ci fata de terte persoane. Spre exemplu: Fatza de profa de engleza, sa o ajute cu materiale; fata de vecina de la X sa ii cumpere paine in fiecare zi; sau sa "lucreze" la un garaj, spalatorie. Chestii de astea. Cumva partea cu invatatul sa ramana oarecum in planul 2.

Tatal meu in clasa a V nu stia sa citeasca, doar ce prindea din clasa. La el a avut efect cand bunicul (tatal lui) i-a spus ca lui o sa ii cumpere un cal si caruta sa lucreze pe la oameni prin sat sau la grajduri; ca de atat invata el. Pe surorile lui le tinea in schimb in facultate ca erau silitoare. S-a suparat cand a realizat ca el o sa umble cu unghiile murdare de balega si alde sora-sa cu unghiile rosii si parfumate.

Sau unchiul meu pe unul din verisori l-a trimis la noi in vacanta de vara (au fost 2 veri in care au facut schimb de copii) si unde a lucrat la un service auto 1 luna cu program de lucru normal. Desigur salariul i l-a platit tatal lui. A aflat mai tarziu asta. A fost stresant si ii era rusine fata de ceilalti colegi de munca sa intarzie dimineata.

In ambele cazuri nu a fost vorba de un declic sau ca brusc ar fi realizat ca trebuie sa invete si gata, au pus burta pe carte, dar le-a schimbat perspectiva din care priveau lucrurile si au devenit mai responsabili, mai cooperanti. S-a vazut un mic plus care pentru parinti de fapt inseamna chiar suficient.

(adica in continuare tata facea prostii cu gramada iar verisorul nu voia sa citeasca nimik. Nu pricepea de ce trebuie sa citeasca ca doar vazuse filmul.)

ahh! trebuie sa spun ca fi-miu are 7 ani jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

eu sunt si mai disperata decat tine pentru ca este clasa a 8a!
disperata, disperata...
am facut tot ce m-am priceput eu, cu binele, cu argumente, cu amenintari, ciufuleli, tot tacamul si ma declat invinsa.
nu mai am puterea lupt cu morile de vant.
Dumnezeu cu mila!

Mergi la inceput