Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Da Histamina, si daca zice - nu imi pasa? Tu poti sa-i dau procentul, dar daca iti rade in nas copilul?

Giulia, imi incipui ce zbuciumata trebuie sa fii... Ma intreb: baiatul tau ce pasiuni are - in general? Ce face in afara de scoala? Si cat de ocrotit este crescut? Intreb pentru ca stiu destui parinti (ceea ce nu inseamna ca voi sunteti asa), care din dorinta de a-si proteja copiii, i-au tinut destul de departe de grijile cotidiene, incat au devenit aerieni, nu au habar din ce se traieste, cam cat sunt salariile, cat costa o paine, o chirie etc.
Voi cum stati la capitolul asta?

In general sunt de acord cu ideile aduse de Marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu nu cred ca e cazul de vizite pe la penitenciare. Pana una alta Giulia nu a zis ca pustiul a apucat pe cai gresite, ci ca nu-i place cartea si nu e motivat sa invete. Cred ca e putin exagerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Relaxeaza-te un pic , ai luat-o prea tare . Nu cred ca faci nimic asa . La varsta asta copiii sunt foarte indarjiti , cu cat ii contrzici mai mult cu atat te contrazic si ei .

Eu zic sa-i arati partea frumoasa a lucrurilor , viata e una si scurta , si a ta si a copilului . Ce idee , ca daca nu invata sa-i ducem la carat gunoaie , la puscarie , la decarcat legume in piata . Voi chiar nu aveti respect pentru munca acelor oameni? Fac si ei ceva pentru noi
Aici avem acelasi om care matura strada zi de zi si toata lumea il trateaxza cu respect. Copiii observa si singuri ce au de observat fara sa le bagam noi in ochi.
Copilul tau are sigur o pasiune mergeti pe acel fir pentru ca de acolo s-ar putea sa se impleteasca toate . Dac esti pasionat de design trebuie sa stii si matematica si mediu si cultura generala , si uite asa incet incet copilul se pune pe treaba.

Dar cand tot ii repeti ca ; Eu si tatal tau muncim si tu trebuie sa inveti ca sa ajungi ... ,nu prea merge , l-ai facut deja king , nu trebuie sa fac asi sa gandeasca nimic ,doar invatatura si succes.
Era cineva aici a carei fiica e la scoala si scrie nuvele , nu cred ca i-a pus Harry poter in brate si i-a poruncit ca trebuie sa ajunga la fel de celebra
Laboutin a lucrat ca simplu cismar intr-un atelier si nu i0-a trecut prin cap ca va ajunge atat de incaltat .

De multe ori noi proiectam asupra copiilor niste targeturi ( na ca iar l-am folosit)iar copiii inteleg ca vointa parintilor este ca ei sa ajunga acolo dar ei simt neputinta si dezamagire .
Eu imi doresc mereu ca al meu copil sa fie fericit la scoala , nu conteaza ce IQ are dar o atitudine pozitiva nu strica nimanui.
A nu se intelege ca iti recomand sa il lasi in buruieni , lupta cu alte arme .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Dana, facem terapie. A fost necesara la inceputul scolii, ca a schimbat mediul, colegii, profesorii. Nu pentru anxietate am deschis subiectul.
El e genul care si daca ar avea toate conditiile din lume, nu ar invata.

Face in schimb alte lucruri, si le face foarte bine, numai daca ii place.

Saptamana trecuta a avut de facut o prezentare in power point in engleza
de nici eu nu as stii s-o fac.

A stat o zi intreaga. A luat nota maxima si a fost felicitat.
Cand vrea, poate.

Dar nu vrea si toate modalitatile soft ale mele si ale terapeutei s-au cam epuizat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Giulia, nu de anxietate era vorba, ci de terapie vocationala - vazut ce-i place, ce-l atrage etc, asa cum ai remarcat tu prezentarea PP - ce subiect avea ?

MissDarcey, foarte frumos expozeul. Cand copiii tai vor lucra la salubritate, te asteptam sa revii pe forum sa ne impartasesti fericirea de a fi respectat - har Domnului ca in RO "political correctness"-ul nu e asa dezvoltat. Am vazut si eu cum arata un lucrator la salubritate in Suedia, aici situatia e cu totul alta. Cat despre cizmari, si Ceausescu tot aia a fost...pacat ca nu i-a placut munca.

Recunosc ca ideea cu "centrele de reeducare" e cam drastica, ar fi fost interesant insa sa vada consecintele unei rebeliuni permanente.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Suntem genul de parinti responsabili, ocrotitori. Pe el il avem.

Da, poate ca m-am suparat de dimineata, la inceput de saptamana, el botos , cand l-am intrebat ce are imi raspunde ca "mai bine era vacanta" si ca n-are chef de scoala.

Iar o luam de la capat, iar i-am repetat ca asta e responsabilitatea lui si ca statul acasa nu-i aduce nimic bun. Nici noua, nici lui,nimanui.
Nu-i prima data cand asta vrea: sa stea acasa.

Bai dar nu se poate, ca asta ti-e menirea ta de copil, sa mergi la scoala. Nu pentru mine, nu pentru tata,nu pentru bunica, ci pentru tine ca sa inveti ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Hm, Androix mi-a dat o idee...nu vrea sa invete ? Foarte bine, nici tu nu esti obligata sa ii faci menajul, ca nici tie nu-ti place, asa cum nici lui nu-i place sa invete. Sa se descurce singur - spalat, calcat, gatit...sa vezi cum reactioneaza.

Dana & Amelia (21.06.2011)


Gresit, nu ai voie sa faci asa ceva. Ca parinte esti obligat sa-i asiguri tot ceea ce ai scris tu mai sus copilului. Pana la varsta de 18 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey
Ce idee , ca daca nu invata sa-i ducem la carat gunoaie , la puscarie , la decarcat legume in piata . Voi chiar nu aveti respect pentru munca acelor oameni? Fac si ei ceva pentru noi


Pai tocmai ca nu este o razbunare. Nu asta am spus? Nu e o rusine sa muncesti. Nu este obligatoriu sa inveti. Ceva insa trebuie sa faci. Insa poate nu stii ce inseamna sa muncesti undeva unde nu trebuie sa fii instruit/scolarizat. Dar poti sa afli. Poti sa stii din proprie experienta ca si aceea este tot munca. Doar ca in alte conditii. Mai putine pretentii insa mai putin placuta, mai prost platita. Undeva trebuie sa ajungem sa cunoastem regulile valabile pentru toti. Si cum altfel mai bine decat avand experienta directa? Unde vezi tu nu ca nu am eu sau altii respect pentru munca atata timp cat exact despre asta discut? Poate detaliezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si doar pentru ca a zis ca si-ar dori sa fi fost vacanta tu ai ajuns sa-i spui "cuvinte urate care dor"? Eu cred ca exagerezi cu atitudinea ta. Nu am inca adolescenti, dar cred ca la varsta asta deja invatatura trebuie sa fie mai putin la gramada ci sa inceapa sa urmeze un domeniu, un fir anume; mai subtire cu 10 pe linie, poate doar un ultim efort ca sa intre la un liceu bun. Dar deja copilul manifesta inclinatii cum ai povestit si cred ca trebuie nu lasat ci incurajat sa le urmeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey
Ce idee , ca daca nu invata sa-i ducem la carat gunoaie , la puscarie , la decarcat legume in piata . Voi chiar nu aveti respect pentru munca acelor oameni? Fac si ei ceva pentru noi


Pai tocmai ca nu este o razbunare. Nu asta am spus? Nu e o rusine sa muncesti. Nu este obligatoriu sa inveti. Ceva insa trebuie sa faci. Insa poate nu stii ce inseamna sa muncesti undeva unde nu trebuie sa fii instruit/scolarizat. Dar poti sa afli. Poti sa stii din proprie experienta ca si aceea este tot munca. Doar ca in alte conditii. Mai putine pretentii insa mai putin placuta, mai prost platita. Undeva trebuie sa ajungem sa cunoastem regulile valabile pentru toti. Si cum altfel mai bine decat avand experienta directa? Unde vezi tu nu ca nu am eu sau altii respect pentru munca atata timp cat exact despre asta discut? Poate detaliezi.


Ce povestesti tu aici e un fel de consiliere profesionala. Si atunci de ce sa te rezumi exclusiv la munci prost platite facute cu carca? De ce sa nu-i arati cum munceste un programator sau designer de la microsoft? Sau cate poate sa realizeze cu un job bunut daca face un minim de efort si pune mana pe carte.

Mergi la inceput