relationarea cu familia partenerului

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui erica.p

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Eu am impresia ca mama prietenului tau este exemplu clar de mama care a facut copilul ca sa ii dea o cana de apa la batranete. ;)
respectul impus prin teama este egal cu 0. nu este respect adevarat este doar frica.
un om care vrea sa fie respectat, respecta la randul lui. daca te respecta nu-ti impune anumite chestii doar pentru esti la ei in casa sau pentru ca stiu ei mai bine. my 2 pennies.

Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012


ea nu isi dorea copii,ii era indiferent daca face sau nu.a facut copilul,pt sotul ei,el vroia mult un copil.si odata cu venirea copilului relatia ei cu sotul s-a deteriorat (asa mi-a marturisit mie).sunt ferm convinsa ca isi iubeste fiul.e de necontestat acest lucru.insa,si mama din "pozitia copilului" isi iubea fiul.....si fiul a decis sa "fuga" de ea....si de mama si de iubirea ei....


Uite asta mi s-a parut cea mai urita"birfa"despre ceva ce nu stii cu sigurantza.

Fostul meu sotz,tatal baiatului striga la toata lumea cit isi doreste el un copil si cum nu vreau eu sa-l fac.Da...recunosc ca am avut o mare retzinere in a face copii la vremea aia,era ceva din mine care stia ca nu s eva sfirsi cum trebuie.

Deci conform destainuirilor tale pe forum,ar insemna ca daca peste citziva ani nora,prietna baiatului meu ar auzi asta,ar trage aceasi concluzie(gresita bineintzeles).

PS.Cel care striga pe toate gardurile cit isi doreste el un copil a si dat bir cu fugitzii cind a vazut ce inseamna sa ai o familie ,sa ai un copil.Concluziile te rog sa le tragi tu.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Dar cine te marita cu acte cu forta ? De la niste simple discutii tu stai si crosetezi scenarii ???.. Nici pentru mine maritatul cu acte nu reprezinta nimic ... Iata - ma de 6 ani in concubinaj cu un om minunat cu care am doi copii .... Chiar daca mama lui zice sa ne casatorim legal eu nu simt presiune asa e mama lui e parerea ei
maica mea a renuntat demult la asta si chiar daca mi ar zice eu ii zic frumos ca imi este bine asa ...nu ma omor dupa soacre dupa ultima experienta cu fosta soacra ... nu mai
vroiam sa vad nici o mama
Si am descoperit ca e o femeie cu intentii bune si foate OK dar asta pentru ca m -am straduit eu sa fac un efort sa o descopar ...dupa mine era bine sa fie un barbat orfan atat de marcata eram de nebuna
distanta face sa ne vedem maxim de doua ori pe an ...si stiu ca si lu fii -su e dor de ea si ei de el :) ar fi culmea sa fac mutre ca vine ma -sa la noi ....iar cand fii -mea a mai crescut si striga de pe balcon catre aeroport dupa bunica- sa am pus mana pe telefon si am chemat- o la noi .nu pot sa zic ca m -am sacrificat zilele alea mi -a fost de ajuns bucuria copiilor de a sta langa bunica lor si nu i -am lasat singuri cu ea si noi sa ne caram pentru ca ar fi fost greu si pt copii si pt ea
nu tre sa iei in deradere credinta lor ...cred ca respectul ( toleranta ,buna crestere)se castiga prin respect si atat .. Eu defel nu dau pe la biserica decat la nuntile si botezurile copiilor si prietenilor dar am in grup persoane super credincioase care merg la biserica duminica de duminica . Sunt prietenii nostrii si tinem mult de tot la ei .... Nu comentam alegerea lor asa cum nu comenteaza nici ei alegerea noastra ne facem programul dupa biserica no problem
Am asa o senzatie ca plutesti pe un norisor de superioritate ca tot te impiedici in religia lor ...sunt doar vorbe Nu te supara faza aia ca religia e pentru tampiti eu nu o cred depinde cat de inteligent esti sa o interpretezi atata tot .
Te rog sa ma ieri daca gresesc eu nu am absolut nimic cu tine dinafara se vede altfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

Am asa o senzatie ca plutesti pe un norisor de superioritate ca tot te impiedici in religia lor ...sunt doar vorbe Nu te supara faza aia ca religia e pentru tampiti eu nu o cred depinde cat de inteligent esti sa o interpretezi atata tot .
Te rog sa ma ieri daca gresesc eu nu am absolut nimic cu tine dinafara se vede altfel

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu




Cam asa am simtzit si eu,si nu numai fatza de credintza si fatza d efamilia prietenului in general.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

erica,reciteste mesajul Katyei(de vreo 100 de ori sa-l intzelegi mai bine)ca in el e esentza subiectului tau!(niic macar de faptul ca trebuie sa-i iubesti pe ei,parintzii prietenului tau)

Marius tzi-adat iar sfat FOARTE bun!

Vreo 9 pagini d elamentari cam inutile,cu acuze asa voalate...pentru nimic in definitiv!

De la mine ca si de la Marius,fii diplomata,nu trebuie sa-tzi incalci principiile complet,insa nici s anu uitzi ca "vorba dulce mult aduce"!

PS:Katya sa stii ca exact asa ma apuca si pe mine citind unele subiecte pe forum,o groaza cumplita ,o frica imensa ca cineva ar putea scrie ca dragostea mea pentru copilul meu e egosita,interesata,ma rog niste caracterizari si neadevaruri in definitv,pentru ca dragostea de mama...e dragoste de mama indiferent ca ai 1,5 sau 70 de ani!

Dana


din ce s-a postat,daca au fost 2 persoane,care sa fi spus concret : familia sotului/partenerului meu - am interactionat cu ei in felul urmator,punctu 1,punctu 2,punctu 3,etc,etc.voi aveti sentimente profunde pt familia partenerului?cum ati ajuns la aceasta apropiere?a fost un noroc sau ati construit voi aceasta apropiere?
ce legatura au copiii vostri,si iubirea voastra pt ei?copiii vostri vor deveni adulti si vor avea optiunile lor,care nu trebuie sa fie si ale voastre.de ce e asa greu de acceptat?voi ca si adulti ati imbratisat in totalitate valorile parintilor vostri?
dana,poate ar trebui sa cititi si voi de 100 de ori ceea ce scriu eu.prietenul meu mi-a prezentat-o pe mama lui asa cum am scris.sa tastez cu caps,oare?el i-a facut aceasta imagine,el imi relateaza ce vorbeste cu ei la telefon,si ma impovareaza si pe mine cu ceea ce vor parintii lui.eu i-am intalnit o singura data pe parintii lui,dar imaginea lor era in mintea mea.cu mama fostului partener am avut o relatie calda si deschisa.m-am "lipit" de ea,cum se zice.....sa scriu si asta cu caps?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui erica.p

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Eu am impresia ca mama prietenului tau este exemplu clar de mama care a facut copilul ca sa ii dea o cana de apa la batranete. ;)
respectul impus prin teama este egal cu 0. nu este respect adevarat este doar frica.
un om care vrea sa fie respectat, respecta la randul lui. daca te respecta nu-ti impune anumite chestii doar pentru esti la ei in casa sau pentru ca stiu ei mai bine. my 2 pennies.

Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012


ea nu isi dorea copii,ii era indiferent daca face sau nu.a facut copilul,pt sotul ei,el vroia mult un copil.si odata cu venirea copilului relatia ei cu sotul s-a deteriorat (asa mi-a marturisit mie).sunt ferm convinsa ca isi iubeste fiul.e de necontestat acest lucru.insa,si mama din "pozitia copilului" isi iubea fiul.....si fiul a decis sa "fuga" de ea....si de mama si de iubirea ei....


Uite asta mi s-a parut cea mai urita"birfa"despre ceva ce nu stii cu sigurantza.

Fostul meu sotz,tatal baiatului striga la toata lumea cit isi doreste el un copil si cum nu vreau eu sa-l fac.Da...recunosc ca am avut o mare retzinere in a face copii la vremea aia,era ceva din mine care stia ca nu s eva sfirsi cum trebuie.

Deci conform destainuirilor tale pe forum,ar insemna ca daca peste citziva ani nora,prietna baiatului meu ar auzi asta,ar trage aceasi concluzie(gresita bineintzeles).

PS.Cel care striga pe toate gardurile cit isi doreste el un copil a si dat bir cu fugitzii cind a vazut ce inseamna sa ai o familie ,sa ai un copil.Concluziile te rog sa le tragi tu.

Dana


dana,nu era nici o barfa,au fost cuvintele ei,pe care le-a spus cu gura ei.catre mine.si asta nu inseamna ca nu-si iubeste fiul.pe de alta parte,sectiunea aceasta se numeste,psihologica,nu am postat la generalitati.si evenimentele,relatarile pot fi privite sub un alt aspect,fara etichetari,fara acuze,fara generalizari,etc.si de la inceput,am scris ca este posibil ca eu sa gresesc,si am multumit tuturor pt postari,fiindca mi-au deschis o alta persepectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Trebuie sa plec,nici postarile mele nu sunt o acuza...sunt o alta fatza a problemei,Pe care potzi s-o vezi,s-o analizezi,sau potzi foarte bine s-o ignori si sa mergi mai departe!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

Dar cine te marita cu acte cu forta ? De la niste simple discutii tu stai si crosetezi scenarii ???.. Nici pentru mine maritatul cu acte nu reprezinta nimic ... Iata - ma de 6 ani in concubinaj cu un om minunat cu care am doi copii .... Chiar daca mama lui zice sa ne casatorim legal eu nu simt presiune asa e mama lui e parerea ei
maica mea a renuntat demult la asta si chiar daca mi ar zice eu ii zic frumos ca imi este bine asa ...nu ma omor dupa soacre dupa ultima experienta cu fosta soacra ... nu mai
vroiam sa vad nici o mama
Si am descoperit ca e o femeie cu intentii bune si foate OK dar asta pentru ca m -am straduit eu sa fac un efort sa o descopar ...dupa mine era bine sa fie un barbat orfan atat de marcata eram de nebuna
distanta face sa ne vedem maxim de doua ori pe an ...si stiu ca si lu fii -su e dor de ea si ei de el :) ar fi culmea sa fac mutre ca vine ma -sa la noi ....iar cand fii -mea a mai crescut si striga de pe balcon catre aeroport dupa bunica- sa am pus mana pe telefon si am chemat- o la noi .nu pot sa zic ca m -am sacrificat zilele alea mi -a fost de ajuns bucuria copiilor de a sta langa bunica lor si nu i -am lasat singuri cu ea si noi sa ne caram pentru ca ar fi fost greu si pt copii si pt ea
nu tre sa iei in deradere credinta lor ...cred ca respectul ( toleranta ,buna crestere)se castiga prin respect si atat .. Eu defel nu dau pe la biserica decat la nuntile si botezurile copiilor si prietenilor dar am in grup persoane super credincioase care merg la biserica duminica de duminica . Sunt prietenii nostrii si tinem mult de tot la ei .... Nu comentam alegerea lor asa cum nu comenteaza nici ei alegerea noastra ne facem programul dupa biserica no problem
Am asa o senzatie ca plutesti pe un norisor de superioritate ca tot te impiedici in religia lor ...sunt doar vorbe Nu te supara faza aia ca religia e pentru tampiti eu nu o cred depinde cat de inteligent esti sa o interpretezi atata tot .
Te rog sa ma ieri daca gresesc eu nu am absolut nimic cu tine dinafara se vede altfel

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu




tot scriind aici,si raspunzand,imi dau seama acum,ca fiul lor are o problema cu ei,cu relationarea cu parintii lui,nu eu.fiindca,personal,nu am intalnit aspectul asta "ultra-religios" la mama lui;efectiv cat am stat la ei,nu s-a pomenit nici un cuvant despre biserica/religie.el mi-a tot zis ce facea/zicea mama lui,ca il obliga sa faca,sa zica,ca etc,etc.efectiv,ea nici macar nu m-a intrebat ce religie am.si,da,relatarile lui sunt negative,spre habotnicie......ca nu il lasa sa faca baie duminica,ca nu il lasa sa taie hartie duminica,ca nu trebuia sa aiba relatii sexuale inainte de casatorie,etc
mama fostului partener era de asemenea religioasa,tinea posturi,mergea la biserica,etc;fii-su nu mi s-a plans niciodata de aspectul asta.nici macar nu mi-a vorbit de asta.
nu am nici un fel de superioritate fata de nimeni,nu am nimic cu oamenii religiosi,cu religiile,ba din contra,personal cred ca religia te poate face mai bun,mai milos,etc.fiecare alege cum si ce doreste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

Am asa o senzatie ca plutesti pe un norisor de superioritate ca tot te impiedici in religia lor ...sunt doar vorbe Nu te supara faza aia ca religia e pentru tampiti eu nu o cred depinde cat de inteligent esti sa o interpretezi atata tot .
Te rog sa ma ieri daca gresesc eu nu am absolut nimic cu tine dinafara se vede altfel

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu




Cam asa am simtzit si eu,si nu numai fatza de credintza si fatza d efamilia prietenului in general.

Dana


te inseli mult.am amici penticostali si adventisti,am mers cu ei la biserica lor,am cantat acolo cu ei,am amici gay,am prietena ce tine icoane pe pereti si se roaga acolo,la icoane;mama fostului partener se ruga in genunchi inainte de culcare si isi facea cruce la perna,etc,etc.
daca tot s-a deschis paranteza asta,pot zice ca personal ma revolt impotriva a ceea ce a devenit biserica ortodoxa ( o afacere murdara? dat bani,cerut bani pe fata,la inmormantari,nunti,botezuri,cerut "spaga" ,etc).cu multa sinceritate,spun,ca doctrina crestina e ceva si biserica (ortodoxa,catolica si oricare o mai fi) e altceva.biserica a devenit o afacere.si eu nu cred ca asta bucura pe cineva.....e opinia mea,fireste,si e posibil sa fie eronata.
prietenul meu s-a simtit impovarat de alegerea mamei sale si mi-a transmis-o si mie.ma mir cum de acest lucru nu mi-a fost limpede pana acum.....problemele sunt ale lui,nu ale mele;eu daca ii intalneam pe parintii lui,fara ca el sa-mi fi povestit nimic despre ei,nici macar nu puteam avea un cuvant de repros la adresa lor.
va multumesc tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@


Am asa o senzatie ca plutesti pe un norisor de superioritate ca tot te impiedici in religia lor ...sunt doar vorbe Nu te supara faza aia ca religia e pentru tampiti eu nu o cred depinde cat de inteligent esti sa o interpretezi atata tot .
Te rog sa ma ieri daca gresesc eu nu am absolut nimic cu tine dinafara se vede altfel



de acord cu tine!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@


Am asa o senzatie ca plutesti pe un norisor de superioritate ca tot te impiedici in religia lor ...sunt doar vorbe Nu te supara faza aia ca religia e pentru tampiti eu nu o cred depinde cat de inteligent esti sa o interpretezi atata tot .
Te rog sa ma ieri daca gresesc eu nu am absolut nimic cu tine dinafara se vede altfel




de acord cu tine!!!!


biserica este ceva,religia este ceva si dzeu este cu totu si cu totu altceva.daca pui egal intre ele,devii intolerant si fanatic.am raspuns mai sus legat de religie.musulmanii care nu tin posturile ortodoxe vor fi aspru pedepsiti,nu?sunt pagani,si religia lor e o greseala?sau cum?regulile pe care o religie le instituie sunt universale si absolute,nu?ritualurile religioase difera de la religie la religie si de la biserica la biserica.dar dzeu e unic si acelasi,da?cum iti explici?

Mergi la inceput