Bravo Arianna,EMilia,Marsy,Pony,baby ,Violeta!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pony spune:

Buna Buburuze,
Felicitari tuturor celor care au nascut, sa va traiasca bebelusii, sa fie mancaciosi si sanatosi, sa creasca mari si sa va bucurati de ei.
Imi cer scuze ca nu am mai scris pe acest forum decat la inceput, am avut o sarcina mai grea cu stat prin spital etc, dar cu fnal fericit.Pe 17 februarie am nascut si eu prin cezariana o buburuza mica de 2 620.O cheama Ilinca Alexandra si slava Domnului este sanatoasa si papacioasa.
In spital ne-am confruntat si noi lipsa suplimentului de lapte, care venea rar( exemplu intr-o zi a venit la 9 dimi si a mai venit la 3 dupa amiaza in conditiile in care bebelusii urlau de foame si nici unei asistente nu-i parea sa-i pese).In rest spagi peste tot, eu chiar am incercat sa ma mulg in ultimele zile cand mi-a venit laptele si am facut furia laptelui, dar mi-au facut un scandal monstru ca m-am rugat sa plec cat mai repede.
Fata mea nu vrea sanul, ma mulg si-i dau, a luat binisor in greutate si sunt cea mai fericita mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Felicitari Pony pentru fetita! Tare ma bucur ca pana la urma a fost bine. Eu nu inteleg o chestie nu te lasa cu laptele tau praf de acasa. Ca asa e cel mai simplu, eu de exemplu imi pregatisem si biberon special de la medela si lapte de la Lactana. I-au dat doar o singura data asa ca nu le-am mai folosit la maternitate. Mi se pare inuman sa lasi un copilas flamnd, tin minte cand eram micuta asa de rau era cand imi era foame, eu zic ca nu se compara cu foamea unui adult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Piscotel imi pare rau de patania ta, de aia ma felicit ca am dat banii pe Dianatal. Am fost super inspirata cand m-am hotarat, la ce grasuna am avut. Si sora mea imi zicea azi la micul dejun ca ei i se pare ca am nascut mai greu de data asta, si cred ca asa este, in afara de travaliu care a fost inexistent, dar greutatea mai mare si-a spus cuvantul.
Ramonika draga stai linistita ca nu o sa aiba 4 kg. Pitica mea avea la eco la 30 de sap 3200 la eco si la 39 a avut 4 kg. Nu cred ca ajungi la 4kg. Ti-as recomanda dianatal daca vrei sigur sa nasti natural, pe mine sincer m-a ajutat. Durerile tot acolo au fost, mai putin lipsa senzatiei de frictiune care a disparut, dar dupa a fost de vis fata de data trecuta. Parca nu nascusem, doar oasele ma dureau si uterul care se contracta, mai ales la supt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Pony, felicitari, sa-ti traiasca printesica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Ola fetele,
Pony felicitari pentru micuta ta,sanatate si putere de crestere

Noua nici azi nu ne-a dat micuta acasa,probabil abia luni o sa o luam deoarece maine nu se fac analize si nu risca nimeni sa ne-o dea doar pe ochi frumosi.
Mara,sincer as mai fi stat in spital,dar costa 100 euro pe noapte si,desi e spital particular,era o galagie infernala in timpul zilei de nici nu te puteai odihni iar noaptea sunau alarmele de la cele care aveau cezariana si nu se puteau ridica din pat.
Nu a fost foarte grozava experienta spitalului privat dar nu-mi pare rau de bani deoarece micuta a fost foarte bine ingrijita(era tot timpul spalata,schimbata,imbracata frumos)Cat despre igiena,nu stau f bine la capitolul asta,curatenia se face doar de suprafata si unde se vede.Am obs la cabina de dus mucegai pe margine care cred ca nu a fost sters niciodata,plus ca asistenta care facea tampoanele pentru noi, a scapat tifonul pe jos,l-a ridicat si a continuat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat-in conditiile in care ele ar tb sa fie sterile cat de cat,pe unul din ele era si o dara de sange chiar.Sincer toate astea mi-au lasat un gust amar si daca nu era copilul bine ingrijit as fi fost mult mai revoltata.
burticile si mamicile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

arianna la ce spital ai nascut ca-mi suna a spitalul groazei? si eu care credeam ca doar la noi la stat mai sunt povesti din astea . Tura asta a fost parfum la stat si m-am felicitat singura ca n-am dat banii la privat.
Si eu am avut o reactie ciudata la firele de la epiziotomie - nu am mai spus nimic ca sa nu sperii lumea . cred ca s-a inflamat si ganglionul inghinal pe partea dreapta si sigur un fir s-a infectat dar am reusit cu ajutorul ceaiului de pelin sa rezolv situatia. Saptamana viitoare merg la controlul de 6 saptamani.
Mamicile care ati nascut v-ati gandit la o metoda de contraceptie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Casandralin,eu am nascut la President in Timisoara.Acum am vazut ca alte mamici au plecat multumite dar eu sunt mai atenta la detalii si sunt foarte stricta cu unele lucruri ce tin de igiena mai ales de cea personala.
Sper sa nu se mai confrunte nimeni cu asemenea situatii :(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Felicitari Pony! Multe bucurii sa iti aduca buburuza ta dragalasa!

Arianna,bine ca ai trecut de ce a fost mai greu,asteptam vesti despre micuta. La mine inca se lasa asteptata dar acum chiar eu imi doresc asta si fug in pat la odihna la cea mai mica durere sau senzatie mai bizara,sa nu mai spun ca am inceput sa-i spun si povesti cum ca trebuie sa fie cumintica si sa-l astepte pe tati,cateodata asa rad de mine(atunci cand nu plang caci de vreo 3-4 zile plang 20 de ore din 24,asa mi s-a facut un dor de casa mea draga,de prietenii mei dragi,de greutatile din Romania,de tot...parca am luat-o razna,ascult melodii de dor si jale sau patriotice si plang). Cred ca ai mei hormoni au plecat la aratura de primavara caci tare ciudata mai sunt! :)))))
De intoleranta la fir sau granulom de fir si mie imi este frica(cu toate ca nu am ajuns inca acolo si poate ma ajuta Dumnezeu sa nu am nevoie)pentru ca deja am experienta si la capitolul asta,in 2009 dupa operatia de extrauterina am patit-o cam urat si pana nu a iesit impricinatul nu mi-am revenit si rana mea nu s-a cicatrizat iar explicatia primita a fost ca ata care a fost folosita nu era de cea mai buna calitate si in plus era ata de interior,sincer,m-a cam ametit explicatia si din acest motiv nici nu am mai dezvoltat subiectul.


Octavian 09/12/1995
Sarah 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

felicitas, am citit despre dianatal pe net, matusa mea s-a uitat si ea in germania, a zis ca dr de acolo il recomanda. Am observat ca si pretul e pe masura. dilemele mele sunt: se gaseste in orice farmacie sau doar pe comanda? si oare doctorii nostrii sunt familiarizati cu gelul, cu procedura, etc... eu chiar vreau sa nasc natural, am tot auzit a e greu, dureros, etc...dar am asa o groaza de cezariana aia ca sunt in stare sa suport orice si sa caut orice mijloace sa scap de ea. nu stiu de ce, pur si simplu imi e frica. Iar de greutatea lui bebe nu stiu ce sa zic, e si eroarea de la eco. Dr a spus ca e maricel. Eu i-am spus ca daca ar ajunge la 4 kg nu cred ca as naste natural iar el nici nu a deschis sb cezariana. Deci sper sa am noroc. Fiind primul bebe am mari emotii si in acelasi timp parca nu constientizez. O vad pe mama agitata si eu n-am nici o treaba... nici bagajul nu e facut inca! sunt calcate hainutele lui bebe, camasile mele, e cumparrat cam tot aproape dar atat. Si dr a zis sa imi fac bagajul dar pur si simplu parca nu imi vine,sa nu zic ca imi e lene. nu stiu ce e cu mine...
eu iar nu am somn dupa cum vedeti, am dormit de la 23:30 pana la 2 si cam atat a fost. Mi-e tot mai greu cu durerile de bazin, simt ca mi se rupe in doua, si am inteles ca e nimica toata fata de ce va urma. ideea e ca imi ia cel putin un minut sa ma ridic, daca stau intinsa sau pe scaun mai mult de 10-15 min. Si burtica ma tot supara, mai tot timpul e pietroi, ma trezesc cu ea asa, asa e toata ziua, doar cateva ore ma lasa, in rest... parca as cara caramizi in burta si as face sfoara toata ziua. Dar ma consolez ca e ceva normal si trebuie sa suport. Sper ca bondocelul meu sa fie intelegator si sa o ajute pe mami cand trebuie sa il scoata afara :))

Arianna imi pare rau ca nu a fost o experienta placuta la Prezident, la ce povestesti nu e cu nimic mai bine decat la stat, cel putin conditiile. Cred ca iti e greu sa iti lasi bebita acolo, in loc sa o ai cu tine.

36+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR maaaaaaxim 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

iulia, legat de dorul de casa nu cred ca sunt doar hormonii, matusa mea e plecata in germania din 99, e casatorita acolo, fara copii. ii e f greu si acum, tot timpul spune ca ii e dor de casa, de noi, de prieteni, ca ar vrea sa se intoarca, asa cum e in Ro dar s-ar intoarce. LA tine poate se amplifica totul din cauza hormonilor, dar eu zic ca daca te simti mai bine dupa ce plangi, descarca-te cat poti! iti doresc sa iti mai stea bebita la caldurica cat trebuie si sa ai o nastere usoara si fara complicatii!

pony, felicitari si bbe sanatos!




36+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR maaaaaaxim 4 saptamani

Mergi la inceput