Bravo Arianna,EMilia,Marsy,Pony,baby ,Violeta!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc mult de tot Pity
Te-a putut vizita sotul sau cineva, oricine la terapie intensiva?
Cu banii cum ai facut, i-ai avut la tine toti de la inceput sau ti-a adus sotul a doua zi o parte (stiu ca la anestezist se da inainte)?
Sper daca ma opereaza maine sa imi dea drumul acasa vineri.
Mi-a zis deja medicul sa imi cumpar antibiotic, paracetamol perfuzabil, ketonal si algocalmin.
Schimburi pentru bebe nu ai avut nevoie deloc decat la externare? Eu mi-am luat o groaza pentru ea zici ca o sa fim plecate cel putin o saptamana... Pompa de san ti-a trebuit? Ma cam oripileaza putin metoda hranitului cu lapte praf dintr-o cana de metal cu o lingurita de metal...

Felicitari Arianna!




39+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Bravo Arianna ! Ce frumos si rapid! Chiar ca ai avut nastere relativ usoara, pentru ca usoara nu este nici o nastere !
Felicitari si sa va bucurati de comorica voastra Adelina! Multa sanatate si fericire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Emilia, cred ca nu te incanta deloc canita si lingurita de metal, poate astea sunt mai sigure la sterilizat...oricum mai bine asa decat direct biberonul in gurita si apoi sa te chinui tu sa-ti accepte sanul.
La Ploiesti asa se procedeaza, biberonul si gata au capat ele de greutati si apoi te chinui sa accepte bb sanul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Problema nu e atat metoda cat faptul ca iti da o lingurita mult prea mare pt gurita unui bebe si dai mult pe langa, versi laptele ala pe copil practic. Mai bine ar avea o pompa, ar sustine alaptarea mai bine asa. Dar nah.. nu ma mai plang ca ei nici antibiotice n-au dar la externare iti cer sa platesti co-taxa. Pentru ce tot nu pricep.

39+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele,

Felicitari proaspetelor mamici ,sa va bucurati de bebeii vostrii ,sa fie sanatosi si mancaciosi.
Bafta multa fetelor care urmeaza sa nasca.


Noi ne-am facut mari am luat 1220 g intr-o luna si o saptamana.
Fetelor voi cu ce dati la buricut?
La noi inca nu s-a vindecat ,il curat cu rivanol si apoi dau cu baneocin pudra , dar este inca rosu si iritat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

emilia eventual poti sa iei cu tine o lingurita mai ingusta de metal si le-o dai la sterilizat. metoda asta pare greoaie dar sa stii ca in cazul nostru timp desi bebe a fost alimentat asa 4 zile dupa ce mi-a venit laptele nu a avut nicio problema in a accepta sanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Aruam , dr a vazut buricutul?Cred ca nu e problema daca nu supureaza dar sa-l urmaresti atent.La Mara a cazut in ziua 6 ca m-am si speriat si dupa 2-3 zile era vindecat.
A crescut bine dolofanel :D.Mult inainte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Aruam eu am sters buricutul cu spirt si pudra baneocin de 2 ori pe zi nu la fiecare schimbat de scutec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

FELICITARI ARIANNA!!!!!!!!!!

Emilia, ai dreptate, am mai avut nevoie de cefort 3 sau 4 doze, facute in vena pe branula, perfalgan la terapie ca doare ca dracu si cu asta imi trecea, vreo 2 doze si clexane de 0,4 am facut preventiv 3 doze.
la terapie au voie musafiri, dar 1-2, din ce am vazut eu, sotul are voie cu siguranta ca nu sunt aparate sau ceva de monitorizare. tin minte ca prima zi a fort horor ca am murit de foame , seara l-am rugat pe anestezist daca imi da voie sa beau un iaurtsi m-a lasat.
sincer, nu am vazut cu ce au hranit-o pe veverita mea pe sectia de neonato, caci eu am avut lapte in a treia zi de cand mi-au adus-o si nu am cerut supliment, m-au operat luni, iar miercuri deja dadeam la pompa sa scot surplusul de lapte, eu am avut nevoie de pompa, dar stiam de la prima cezariana ca voi fi vacuta milka din primele zile,
bani, nu mi-a luat nici anestezistul, nici neonatologul, iar medicul prima mana a fost cumnata mea, sincer doar la asistente si infirmiere am dat cate ceva, dar sotul meu a mai intrat cu cativa doctori de acolo in sala cand au avut complicatii si am fost oarecum de-a lor.
hainute ai nevoie, eu am cumparat multeee de 46 de cm stiind ca mimoza va avea undeva la 2500 kg, dar nu i-au venit, am folosit masura 50 cm, de miercuri pana joi la pranz cand am plecat am schimbat-o de 4 ori, dar recunosc ca si te drag nu neaparat ca a murdarit hainutele.
daca te opereaza miercuri nu visa sa ajungi acasa vineri, nu daaa, nu-ti da drumul decat luni, eu am plecat joi ca m-a vazut neonatoloaga ca stiu sa schimb scutecul cu lejeritate si ca o imbrac fara teama, altfel vineri zburam acasa si cred ca am si insistat eu mai tare ca vrea sa plec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu in clipa asta am colostru de patez toate hainele (curge in special din sanul drept).
Speram sa ma tina pana joi dimineata la terapie si pe urma joi sa merg la salon si sa mi-o aduca si pe printesa, ca nu imi arde sa stau fara ea. Cefort mi-am luat 4 flacoane de 1 mg, Perfalgan 2 flacoane, Algocalmin si Ketonal cate 5 fiole. O sa imi iau iaurt cu mine si apa la sticlute d-alea mici cu tumburus ca o suzeta asa si a doua zi sa-i zic sotului sa-mi aduca pompa de san si mamei sa imi aduca macar supa. Eu la 2 ore dupa anestezia generala de dupa laparoscopie bagam pe sub nas piept de pui cu orez cu legume de n-aveam aer, imi era atat de foaaaame.... daca si acum o sa fiu la fel de hamesita sunt in stare sa il trimit pe sot vis-a-vis la shaworma Dristor sa-mi ia una cu de toate pe care evident n-o sa ma lase nimeni sa o mananc .
Mi-ar fi placut sa ma externeze vineri desi luni cred ca e totusi mai bine fiindca duminica si luni cica vin socrii pe la noi sa o cunoasca pe pitica si cunoscand ce si cum prefer sa vina la spital decat acasa ca risc sa imi fac o mie de nervi si chiar n-am chef de asa ceva acum.
Cele 3 doze de CLEXANE cum le-ai facut? Cand prima, cand a doua si cand a treia?


39+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput