Bravo Arianna,EMilia,Marsy,Pony,baby ,Violeta!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Danidani, pai substanta activa a Norplant-ului este aceeasi cu cea a anticonceptionalelor ...care-i avantajul ? Tot hormoni, tot riscuri incepand cu tromboze si terminand cu cancer......din pacate mai toate au riscuri destul de semnificative. Am sa vb si cu dr mea desi pe aici am inteles ca mai toate dr au trompele legate...totusi e cam radical pt mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Ai dreptate Casandralin. Cea mai buna metoda este vasectomia. (Sau...abstinenta :)) .Dar sotul meu s-a albit la fata cand i-am spus. Ligaturarea trompelor...eu una nu mai vreau sa stau in spital.

Mami fericita. Edward 26-03-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ei si cu trompe legate poti ramane gravida . Si sa nu-mi ziceti ca nu-i asa ca nu-i adevarat. La Miriam am stat cu o mamica in salon care dupa a doua cezariana si-a legat trompele. Si peste 2 ani a venit sa nasca al treilea bebe. Chiar i-a zis doctorului fata de noi : sper ca nu vin la dvs din nou la monitorizare de sarcina. Sincer mie mi se parea ca toata familia era foarte fericita de noul membru, chiar daca nu a fost in plan .
E adevarat ca aceste cazuri sunt rare, dar sunt.
Oricum parca e mai bine decat cu atatea chimicale, dar cum ati spus cam radicala si pot fi repercusiuni de ordin hormonal.Eu sincer vreau sa fiu numai sanatoasa, am un nodul in zona labiei mari mic, dar care daca il ating ma doare. M-am programat la medic pentru controlul de 6 saptamani, si abia astept sa ma duc. A aparut la 37 de saptamani de sarcina si am crezut ca e ceva furuncul sau din cauza presiunii, abia se vede, sau mai deloc dar se simte la palpare, mi groaza ca poate sa insemne de la o chestie banala, pana la cancer vulvar, iar eu am o matusa moarta de doi ani de cancer in zona asta. Incerc sa fiu pozitiva si sa nu ma gandesc la tampenii, azi noapte numai la chestia asta m-am gandit. Deci vad ca voi nu dormiti de bebei, a mea e cuminte, dar eu nu dorm de nebuna.
Sa dea Dumnezeu sa-mi fac griji degeaba, papanicolau din august a fost bun, dar nu are nici o legatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

felicitas, am tras azi o fuga la doctor asa pe neanuntate sa il intreb de acel gel, Dianatal. Mi-a spus ca nu a mai folosit pana acum, dar ca are unul (primit de la firma) si ca daca il vom folosi il platesc lui, sa nu mai comand (si din diferite motive sa raman cu el). Mi-e imi e egal, banii oricum se duc. M-a intrebat cand ar fi termenul, am spus sfarsitul lui aprilie, dar nu cred ca mai sta pana atunci. Cand m-am ridicat de pe scaun, s-a uitat la burta mea, a zambit si a zis nici eu prea cred ca mai vrea sa stea :)). I-am zis ca am vb cu bebelinu sa vina saptamana viitoare si acum sa vedem cat ne asculta.
Aseara am fost la un curs de travaliu, sa mai invat si eu cu ce se mananca si sa mi se confirme (mai oficial, pt a fi credibil pt mama mea) cand anume trebuie sa mergem la spital. Saptamana viitoare e partea a 2a, cu tehnici de respiratie, minge,etc... tehnici care e posibil sa imi declanseze travaliul (topaitul cu fundul pe minge de ex). noroc ca merg la control cu 2 ore inainte de curs si vedem cum se prezinta bebe, daca e pe linia de lansare sau nu.
In rest la mine nimic nou, dormitul tot haotic, doaro zi a fost bine, durerile de bazin care uneori ma impiedica sa si merg (parca as avea un kg de morcovi in fund :)) si contractiile BH plus acel junghi de sapt trecuta care ma supara si acum.

Acum ma aflu in faza in care nu cred ca constientizez pea mult cat de aproape e momentul, ma refer ca nastere in sine, in schimb caut scuze si motive sa ies din casa, cu gandul ca in curand nu voi mai prea iesi si ma voi satura de sat in casa!

Va pup, ma pun sa fac curat in camera si sa desfac salteaua de la patut, e inca sigilata, si sa ii pun lenjeria de pat, asa de drag

36+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR maaaaaaxim 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

felicitas, sigur nu e nimic grav! si eu am avut ceva asemanator, de 2 ori. O data cum spui tu, pe labie dar cica a fost hormonal si a trecut de la sine dupa cateva sapt. A doua oara a fost inghinal, maricel, dureros doar din cand in cand si era de la un fir de par, am uitat cum se numeste medical acest lucru si s-a intervenit chirurgical sa il scoata, o interventie minora fara sta in spital. Sper sa fie si la tine ceva usor si sa iti faci griji degeaba! ma bucur ca ai o bubulina cuminte! ca frumoasa foc e deja!

pupici la voi

37+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR nici 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Feli, lasa gandurile negre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

felicia,eu am patit astasub brat,aveam o umflatura care crestea si intr o singura noapte mi s a derulat toata viata inaintea ochilor,ca tot ce citeam ducea la cancer de san faza avansata.nu stiam la ce medic sa merg,plangeam pe strada,ca sa descopar la dermatolog ca mi se infundase un canal sudoripar din pricina antiperspirantului si a faptului ca transpiram mult la sala.o nimica,dar tratamentul si indicatiile de dupa le am urmat cu sfintenie sin a fost nevoie de chirurgie.

nu te gandi la rele!eu una cred in minuni si ajutor de sus,ma ajuta si mi-as dori toate mamicike sa aibe increderea asta ca Doamne ajuta:)

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Feli, daca e dureros e ceva acut de obicei. Eu am avut acum niste ani ceva similar si se pare ca a fost un chist abcedat de glanda Bartholin. Printr-o minima interventie cu anestezie locala totul s-a rezolvat. Stiu ca nu e usor dar incearca sa nu-ti faci ganduri negre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Felicia,gandeste pozitiv.Si eu am avut un mic nodul la labie dupa ce am nascut si uite ca pana acum ca am citit la tine, nici nu mi-am dat seama ca a trecut.
Eu am un nodul la san pe care se pare ca numai eu il simt.2 medici au palpat si nu au simtit nimic de ma fac sa cred ca sunt nebuna, apoi am ramas insarcinata si mi-a spus dr de fam ca nu are rost sa fac eco in perioada aceea si nici la alaptare ca sanul se maodifica...chiar uitasem de existenta lui.
Acum vre-o 2 nopti dupa ce a papat mara l-am simtit iar si ma doare,am plans toata noaptea(nu ca mi-ar fi greu sa plang in ultimul timp),voi vb despre asta si cu dr ginecolog si incerc sa fiu optimista.

Noi inca mai insistam cu suzeta,nu prea o accepta.

Eu o tin pe Mara cu caciulita in casa pentru ca ea este vesnic rece la manute si fetisoara.Nu stiu cate grade sunt in casa dar noi stam in maneca scurta,deci este caldut.
Astazi a fost soare si am iesit jumatate de ora pe afara dar de linistit tot nu prea.

Arianna, bine ati venit acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Multumesc mamici de suport! Sper sa fie totul bine, sa fie doar hormonii mei de vina.
Mara sa intrebi la doctor si oricum trebuie sa fim atente, ca in ziua de azi nu se stie. Mai bine pisaloaga si sperioasa, decat delasatoare.

Ramonika pai asta e varianta super, sa platesti doar daca folosesti. O sa fie bine . Vad ca toti te sustin si au emotii(ma refer la familie).
Apropo cu tatal copilului ce ai hotarat, te-a mai cautat, s-a interesat de bebe?

Cosminutza

Mergi la inceput