La "Human body" ducem si copii?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si noi am dus copiii (7 si 9 ani) si le-a placut mult. Nu au avut cosmaruri, nu s-au oripilat si nici nu au iesit plangand de acolo. Intr-adevar, valoarea informationala este extraordinara si expozitia e foarte potrivita pentru copii mai mari.

Erau insa acolo si copii de 4- 5 ani si per total foarte multi copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

AdiS, si eu am avut aceleasi asteptari cand am intrat, mai ales avand in vedere controversele iscate. Credeam ca practic o sa imi dea si o punga de voma sau macar servetele de hartie la mine... si cand colo eu am iesit usor dezumflata fata de ce scandal a iscat.
E din categoria "Romania sub ape - inundatii mari in toata tara", de fapt e doar ploaie torentiala in Muntenia, de fapt e Bucurestiul plouat, de fapt sunt infundate canalele in Berceni si la mine pe strada e plin de apa pana la glezna. daca gasesc si o groapa sa intru pana la genunchi, ma filmez si anunt Apocalipsa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Un pamflet critic la adresa acestei expozitii de cadavre: Antipa – Human Body, expozitie a viitorului. Pentru eliminarea parazitilor din mintea tinerelor generatii.

Si primul comentariu care sintetizeaza perfect toata chestiunea:
"Lumea de fapt nu vine sa vada trupuri si anatomie, ci cadavre ale unor decedati, desfacute in bucati. Ca despre asta este vorba. Daca erau niste fake-uri din plastic, nu dadea nimeni doi bani pe ele."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Io m-as fi dus sa vad expozitia si daca era "fake" - adica exponatele din plastic sau alt material sintetic.

Expozitia vine intr-o tendinta aparuta in ultimii 20-30 din ani si care speculeaza faptul ca oamenii obisnuiti sunt interesati de diverse domenii ale stiintei care in trecut pareau accesibile doar "cunoscatorilor"
Cred ca eu m-am lovit prima data de cartile lui Stephen Hawking - cel care a incercat sa explice pe intelesul tuturor spatiul, timpul, teoria relativitatii, gaurile negre, particulele elementare. Apoi am citit Ceasornicarul orb, o carte care incearca sa explice evolutia speciilor pe intelesul tutror.

Acum exista probabil carti de acest gen pentru toate domeniile.

Cam in ce locuri exista alternativa de a vedea corpul uman, oase, muschi, etc, exact asa cum arata ele in realitate? din plastic si silicon sa fie

Mie de exemplu mi s-a parut foarte interesant ca am vazut cum arata toate vasele de sange din organism , asa, extrase din corp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Buna, am si eu o intrebare, la intrare te intreaba cineva de acordul scris al parintelui sau al scolii? Eu vreau sa o trimit pe fi-mea, dar cu mama, ca mie cred ca mi-ar veni rau. Din ce citesc pe-aici nu e chiar asa tragedie totusi, iar fi-mea e absolut fascinata de corpul omenesc, de cand avea 4 ani prefera sa se uite la un dvd cu cordul uman decat la desene animate, sa nu mai spun ca doarme cu atlasul anatomic sub perna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Eu am vizitat expozitia inca de-acum 10 ani la Munchen. Am stat la coada 2 ore, iar cand am intrat parca eram in paradis. As mai repeta experienta, sa vad cum facem rost de-un drum in Bucuresti cu intreaga familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui martie

Buna, am si eu o intrebare, la intrare te intreaba cineva de acordul scris al parintelui sau al scolii? Eu vreau sa o trimit pe fi-mea, dar cu mama, ca mie cred ca mi-ar veni rau. Din ce citesc pe-aici nu e chiar asa tragedie totusi, iar fi-mea e absolut fascinata de corpul omenesc, de cand avea 4 ani prefera sa se uite la un dvd cu cordul uman decat la desene animate, sa nu mai spun ca doarme cu atlasul anatomic sub perna

Martie & Bebica & maimuta Sara





Nu... atata timp cat e insotita de un adult, asa cum e recomandat, nu te intreaba nimeni nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Nu stiam ca expozitia era si acum 10 ani. Interesant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

http://en.wikipedia.org/wiki/Body_Worlds

Apare scris si:

"...Body Worlds was first presented in Tokyo in 1995..."

Eu am vazut expozitia in august 2003, Munchen, in fostul sat olimpic. De-acolo mi-am cumparat si atlasul cu imaginile respective, mi-a folosit de minune.

Mergi la inceput