Pareza faciala periferica afrigore

Pareza faciala periferica afrigore | Autor: anca81

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 4 ani si jumatate a fost diagnosticata cu pareza faciala periferica afrigore ... a trecut cineva prin asa ceva?

Multumesc,
Anca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

O, Doamne, Anca! Dar cum s-a intamplat asa ceva?

La repezeala, am gasit asta: http://forum.romedic.ro/prod/pareza_faciala,_va_rog_rsp_urgent!!_09873.html/2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Multumesc Selene pentru raspuns. Vineri dimineata mi-a spus ca nu-si poate inchide ochisorul drept, am vazut ulterior ca si gurita ii fuge inspre stanga cand vorbeste, casca, zambeste sau rade ... Acesta este diagnosticul. Acum facem tratament cu Medrol, Aciclovir si vitamine si de maine incepem fizioterapia. Sunt speriata Doamne ajuta sa fie bine...

Paralizie Bell am gasit denumirea "oficiala".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Imi poate cineva recomanda un neurolog pediatru in Cluj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Doamne fereste, Anca...am mai auzit de paralizie din asta faciala provocata de curent/ frig, dar la adulti, nu la copii. Ce medic ti-a pus diagnostigul, de-al nostru, baimarean? Si ce posibile cauze a spus ca ar fi? Multa sanatate frumoasei Carla, sa se faca bine repede!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Ilinca, multumesc pentru raspuns. Diagnosticul l-a pus atat medicul de la urgenta, unde am fost vineri seara, cat si doctorita Pop Constantina. Acum citind pe net si judecand dupa simptome, asta pare sa fie, din pacate.

Cauza cea mai probabila ar putea fi virozele pe care le-a contactat in urma cu 1 luna, ne-am tot luptat in ultimul timp cu tuse, muci si tot tacamul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Si fratele meu a facut o pareza faciala cand avea 12 ani. Dupa tratamente si proceduri i-a revenit aproape complet. Doar in oglinda se observa ca linia gurii e putin lasata. Acum are 28 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si fratele meu a facut semipareza faciala tot pe la 10-12 ani. a urmat tratamentul si nu a ramas deloc semn vizibil. din pacate de cate ori racea mai puternic o facea iar.
Cand a fost mai mare a inceput sa faca vaccinul antigripal si nu a mai facuto. Adica chiar daca racea ca s-a mai intamplat nu a mai facut semi pareza de cativa ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Eu am facut aceasta pareza faciala, de la un curent zdravan si fiind umeda ( veneam cu ai mei de la strand, cu masina) la varsta de nici 13 ani. Zona nervului trigemen doare, si muschii inervati de acest nerv nu functioneaza - de fapt, se intampla ca nervul "a racit" f. tare.

Toata durata tratamentului cu pastile am stat numai in casa, desi vara si ff cald, nu era voie nici geamul crapat, deci geamurile bine inchise, si nici usa de la frigider nu aveam voie sa o deschid - deci tine copilul departe de orice mic aer rece.

E bine ca v-a dat un corticoid/corticosteroid , Medrolul, este f puternic dar asta chiar trebuie pentru asemenea afectiune, altfel nervul trigemen poate sa nu reactioneze.
Eu facusem la vremea aceea tratament cu Prednison, si mi-a mers foarte bine.
Asadar, este f important copilul sa faca tratament cu un corticoid, asta e. Trebuie! Si pe parcursul tratamentului nu e bine sa manance deloc cu sare, exista risc de retentie apa si edeme.

Iata si cum arata nervul trigemen ( are 3 ramuri, de aici si "tri-gemen"):

http://www.drertanergun.com/wp-content/uploads/2012/12/Tic2-251x237.gif

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Ii dau cortizon (Medrol) desi ma doare sufletul ca bag in ea asa ceva, am citit ca e tratamentul invariabil pentru acest tip de afectiune. Oricum, recomandarea a fost doar pentru 5 zile, sper ca efectele negative sa se remita in timp si sa nu o afecteze pe alte cai.

Stie cineva daca acupunctura ajuta?

Crystall, te-ai refacut complet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Am avut si eu in copilarie o prietena care a facut asa ceva. Nu stiu amanunte despre tratament, dar stiu ca s-a refacut complet.

Iar Medrolul...este intr-adevar f puternic, dar 5 zile chiar nu e un capat de tara. A luat si fiica-mea din pacate pt 3 zile (pt alta afectiune), si stiu ce simti, dar nu va avea urmari pt doar 5 zile.
Mare atentie la regimul desodat!!! Si alimentele in stare naturala contin sodiu, de adaugat sare nici nu poate fi vorba. Dar cred ca stii deja.

Sanatate!

Mergi la inceput