Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~46

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Paste fericit!
celor ce sarbatoresc astazi.


Vicky, Printzesone and BB (35+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

Paste fericit! celor ce sarbatoresc astazi

eu nu am avut colostru inainte sa nasc, nici nu m-am uitat de fapt, dar nu curgea nimic,dupa ce am nascut a aparut si colostru si laptele pe la 3 zile de la nastere.nici acum nu ma stresez, o sa apara.

am fost si eu ieri la shopping, dar nu am luat decat 2 body-uri pt bebe.am luat si 2 body-uri pt stefi, pantofiori pt ea,balerini pt maia, bluzita si tricou pt maia, o camasa cu maneca scurta superba de la c&a pt maria si alte maruntisuri.in magazine a venit primavara-vara, astept sa vina si la noi.

pup toate fetele si sa aveti o duminica minunata1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna ziua!

Paste fericit!

Felicitari pt vestile bune de la eco si sa stapaniti sanatosi achizitiile!

Iris, Matei avea la eco de 32s 2,100 kg si s-a nascut cu 3,309 kg si 51 cm, bine fiecare bebelus are ritmul lui.

Eu nu m-am dat cu garmastan in timoul sarcinii, ci dupa. Acum vrea sa incep pe la 37 s, cred ca e suficient.



_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 30s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mony_omv spune:

Salutare tuturor!
Nu am mai scris de vreo saptamana buna dar am citit tot. Mereu asa fac, zic pai stai sa citesc intai si dupa aia scriu, si cum am mereu de recuperat vreo 9-10 pagini,nu mai apuc sa scriu si eu.

Felicitari pentru ecografii, si felicitari Mada pt marire. Sunt convinsa ca e si meritul tau ,nu e doar asa directorul de treaba.Bravo tie.

Saptamana asta am tras tare la servici, fiind practic ultima de lucru, insa saptamana viitoare lucrez acasa , fac bilantul si o zi sau doua mai trec pe la birou sa imi fac ordine pe birou si sa semnez PV de control.Am avut control de la Finante BV, iar colega mea era foarte relaxata si pasiva, m-a lasat sa ma ocup eu singura de tot, de parca ea lucra in alt departament, in loc sa ma ajute ca sa am mai mult timp si pentru ea sa ii predau cele necesare in lunile urmatoare.. O sa i se intorca asta ca un bumerang intr-o zi, dar ea e destul de increzatoare ca daca nu va putea face ceva eu la orice ora pot fi sunata, ma conectez la calcul ei si o rezolv. Mai vedem.
Oricum sunt incantata ca o sa fiu pe acasa si nu mai trebuie sa ma trezesc cu forta si sa conduc 37 km care sunt si in lucru, cu gropi, prost semnalizat, cu franari bruste etc.
De simtit ma simt foarte bine, in afara ca sunt ca o balenuta, ce ma sacaie este nasul infundat. Am incercat sa imi pun ser fiziologic ca la bebe si apoi sa suflu dar nu prea merge, iar cand nu mai suport ma scap la cate un puf de Olynth.Mai spunea candva cineva pe aici ca sunt bune inhalatiile cu sare de mare, dar inca nu am cumparat, sincer habar n-am unde se gaseste. Voi mai aveti careva problema asta cu nasul infundat?
In alta ordine de idei, la Real sunt reduceri la articole bebe pana in data de 02 aprilie, asa ca am mers saptamna trecuta si am gasit carucior Bertoni la 370 ron, kit pentru alaptare Tommee Tippee la 199 lei (pompa manuala cu biberoane, 2 suzete, tampoane pt sani , sterilizator si recipiente pentru stocare).
Am mai gasit si seturi de body-uri fainutze, ceva de genul 6 buc la 40 de lei, am mai luat sosetute, caciulite. Pe langa astea am luat si crema pt fundulet, gel de dus si crema pentru masaj de la Bubchen. Mi-au fost recomandate de o mamica proaspata, care zicea ca si gama Baby Love de la DM ar fi de asemena super buna.
http://www.real-hypermarket.ro/?page=pagini&PageId=Catalog-1_115
In caz ca vreti sa rasfoiti si voi catalogul alegeti orasul vostu.

Va pup si mai revin in curand!

















34+
Edy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mony_omv spune:

Iesi am lansat si comanda online de pe TIAcarucioare, listutza care v-am dat-o spre aprobare acum vreo 2-3 saptamani, si anume: patut, saltea ,husa saltea, cearsafuri, laterale,prosopele, halat, paturici, sac de dormit, perna speciala anti rostogolire (nu m-am lasat, desi nu prea m-ati incurajat), saltea de infasat, bouncer cu vibratii,perna pentru alaptat, termometre, scutece, pernuta anticolici.
Ma gandesc ca luni ma suna sa confirme si imi ajung pe marti.
Din farmacie am luat Garmastan si batista bebelusului; tot din real era promotie la Pampers: am luat un pachet de scutece si unul de servetele si am primit un organizator pt patut cu 3 buzunare.Abia astept sa vina produsele!
In mare am cam luat ce trebuie , zic eu, nu am inca cadita, nu mi-a placut ce am vazut si daca nu ma atrage...nu iau.
Pe de alta parte, sa va zic si eu de mama, ca e la moda subiectul.
Sambata trecuta pe la amiaza stateam si eu in pat si apare ea fara sa anunte cica sa ma vada. M-am enervat ca normal ca trebuia sa ma ridic , sa o intreb daca dorestea ceva etc. Dar cel mai rau e ca incerc sa invat pe toata lumea sa sune inainte sa vina, nu sa ma trezesc cu ei direct in dormitor. Acelasi obicei il au si socrii si cumnatul.
Bai eu nu as putea sa merg peste cineva asa fara sa sun inainte!
Ieri la fel, eu tolanita in pat pe la 11, apare mama cu ciorba si sarmale (desi nu sunt pe spate,incerc sa manac acum salate ,chestii mai lejere), iar dupa masa il suna pe Cristi sa il intrebe ca de ce stateam in pat? Sunt bolnava? Acuma nu stiu ce sa zic , dupa ce de luni pana vineri stau in fund minim 10 ore pe zi, nu e normal ca sambata sa ma odihnesc la orizontala? cam asta faceam si inainte de sarcina, si ma exaspereaza ca trebuie sa ma justific. Acum chiar ca incerc sa o las mai moale, si daca pot sa stau cu laptopul in pat, de ce nu? De ce sa stau in fund la birou? Oi fi eu cea mai lenesa din odisee? Eu cred ca mai sunt printre voi fete care atunci cand nu gatesc, fac una alta prin casa , si mai ales cele ce nu au copii, se rasfata in pat la tv,nu? Nu cred ca va uitati la tv din picioare,nu?

Moooaaaaaaammmaaaa, m-am labartat acuma.

Paste fericit tuturor catolicelor!!!!!!!
Si multa sanatate!

34+
Edy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

mony, felicitari pentru comanda!

Calmeaza-teeeee, cum sa nu stai in pat relaxata cand mai ai putin si o sa fii in focuri zi-noapte? E perfect normal si nu e nevoie sa iti faci probleme, profita ca poti. Eu nu gatesc, nu fac curat, nu am alti copii, iar in weekend stau la orizontala in pat cu laptopul in brate. Stau cu ai mei si imi permit (ei oricum sunt mai "speciali", decat sa ma bag in curatenia si aranjamentele lor mai bine ma joc cu.. batzul... ca vin ei dupa aceea nemultumiti ca nu am facut ca ei , faza de genul "coada de la cratita trebuie sa fie in stanga nu in dreapta" )

Poate mama ta chiar isi facea probleme si poate vine asa pe nepusa masa ca se simte neglijata

Pune piciorul in prag legat de vizite d-astea inoportune. Mai ales ca acum vine bebe si trebuie sa va formati un program

Te pup si nu iti agita degeaba hormonii

27+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Buna fetelor!

Mony, draguta de tine cate cumparaturi ai facut....dar adevarul e ca mai ai si putin pana la momentul cel mare. Cat despre stat in pat, sa-ti spun despre mine ieri: am fost la mani-pedi-coafat regulamentar, un pic dupa aia la cumparaturi de casa, si cand am ajuns acasa eram absolut terminata...fara sa fi facut deci ceva solicitant. Asa ca m-am intins juma de ora- o ora si abia dupa aia m-am trezit si m-am apucat de curatenie in casa....pe la ora 5 deci. Biiine, si la curatenie nu prea ma spetesc ca nu ma lasa sotul; eu am baia de facut ( pentru ca nu-mi place cum curata el la baie), si sters praful ( si nu am cine stie ce de sters pt. ca mobila mea e simplista).
Deci nu-ti mai face procese de constiinta cu intinsul....
Cat despre viziteeee..pffff...daca am fi in anii 80-90 cand nu prea erau telefoane as mai intelege..dar asaaaa? Cum sa nu suni inainte de o vizita?! In fineeee...deci cum zicea si Elyana, tre' sa pui piciorul gravid in prag..sau daca nuuuu, cu nerusinare trateaza cu indiferenta un astfel de musafir neanuntat....se vor lecui pana la urma.

Ce am facut eu azi?! Am "arhivat" chilotii si sutienele care nu mai imi vin. Ehhhhh...toate dantelele sunt arhivate acum .

Si am mai bagat niste mini-placintele la cuptor. Mi-e foame intr-una azi...cred ca trecem iar printr-un moment de crestere intensa...si agitatia in burtica e mareee, si ma simt si greoaie azi....cam ca un casalot esuat.




28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Hellie, mi-ai adus aminte de o faza amuzanta cand ai zis de tratat cu indiferenta :))

Acum ceva ani, stateam eu cu prietenu' (altu') la garsoniera. Toate bune si frumoase, parca era weekend, noi pe la 10-11 dimineata eram in pat... dormeam... eu in chiloti...

Buuuuun, si se deschide usa (mama lui, o femeie simpla, nu pot sa zic ca mi-a facut vreodata probleme, avea cheia). Si intra doamna maica-sa, cu o doamna vecina prietene vechi, ele... noi in garsoniera, unde sa ma ascund sa ma imbrac ? :))... partea tare a fost ca eu ma acopeream cu patura, iar maica-sa nici macar un "scuzati" ceva :)) ea admira mobila si vopseaua de pe pereti cu vecina... dupa vreo 30 de secunde in care eu turbam de furie abia trezita... mi-am dat seama ca nu am cu cine... i-am cerut bluza de pe scaun si acolo am pus-o pe mine si m-am intors cu fata la perete sa dorm, ca altfel simteam ca le arunc de la geam... Au stat 10 minute si s-au tirat, dar nu inainte de a-mi da viata peste cap... noi inca eram in pat cand au plecat ele si ne uitam unu la altul si efectiv nu stiam cum sa reactionam

A doua oara nu s-a mai intamplat

A, ba da, a intrat o vecina peste noi fara bata la usa, la ea era mereu usa deschisa, dar era statea singura. Noi nu stiam ca trebuie sa ne baricadam in casa... eram in mijlocul unui masaj noroc ca aveam doar bluza data jos

27+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Moni, sa folositi sanatosi lucrusoarele. Cam ai terminat cred :).

Azi la noi nu misca o musca. Pentru mine wk-end-urile sunt triste. Maya e invatata sa facem diverse chestii impreuna, eu nu pot acum si asta ma intristeaza tare :(. Maine e liber, deci in o zi de deprima. Pe de alta parte incerc sa ma bucur de calcul de dinaintea furtunii :). Acum toata lumea imi cauta in cornitze, hehee ce bine e.
Marti merg la doc si de atunci cica e ok, pot sa duc o viata "normala", ca nu mai conteaza statul meu in pat, bebele vine cand vrea el. Eu o sa mai stau totusi cuminte si saptamana asta, ca sa intru in luna a 9-a ...

Am vazut ca vorbeati de cosmetice pt bb : sa va uitati sa nu aiba parabeni si alte prostii,sa fie cat mai naturale. Acum 5 ani erau ff putine fara parabeni, dar acum sunt multe. Eu voi ramane fidela Avène, ca mi-a placut ff mult (in plus sapunul e spuma :)).
La fel, biberoanele daca sunt de plastic, sa fie fara bisfenol.


Vicky, Printzesone and BB (35+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Mony felicitari pentru achizitii sa fie intr-un ceas bun! Imi pare rau pt chestia cu rubedeniile, dar limita trebuie sa o pui tu. Sunt persoanecare asa sunt obisnuite sa dea buzna, asa e normal, poate au nevoie de sa li se spuna ca nu e ok.

Hellie - vor fi dezarhivate in curand, momentan budigai si sutiene de mamaie

Fetelor felicitari la toate pentru cumparaturi, sper sa va odihniti la ora asta

34+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput