cum putem iesi din impas

cum putem iesi din impas | Autor: ana_maria500

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
Ma numesc Ana ... am 30 ani ... sunt casatorita de aproape 8 ani ... avem un baiat de aproape 6 ani si o fetita mica mica pe drum . Eu de profesie sunt economist dar pe langa contabilitate mai fac si secretariat si operator baza date. Sotul este inginer mecanic pe nave ( marinel). Indraznesc sa va cer sfatul ... in speranta ca voi putea rezolva anumite aspecte ale casniciei ... aspecte care au devenit adevarate probleme ... Nu prea stiu de unde sa incep. Am sa spun o scurta poveste. M-am casatorit acum aproape 8 ani ... dupa o scurta perioada de prietenie . La scurt timp dupa casatorie ... am ramas singura pt ca sotul a plecat in voiaj ... si de aici au inceput problemele ... Am ramas singura cu soacra pret de vreo 4-5 luni ... o femeie in varsta si fff dificila ... cu o educatie nu foarte aleasa ... cu principii si comportament mai mult decat nepotrivit ...de mahala...La aprox. un an am ramas insarcinata ... nu am putut pastra sarcina ... am avut probleme dupa ... sotul era plecat atunci ... soacra mea nu m-a sprijinit cu nimic in acele momente ... Apoi dupa ce am nascut baiatul ... parca problemele au inceput sa se agraveze . Sotul are o pasiune mai veche ... bautura ... care in timp a evoluat ... daca pot spune asa ... Am inceput sa fiu abuzata emotional destul de mult ... sau asa ma simt ... au fost momente destul de neplacute intre noi cand se imbata ... Mai este si aspectul financiar ... sotul meu castiga foarte mult in comparatie cu mine si se simte indreptatit sa ia majoritatea hotararilor in casa ... Degeaba am incercat eu sa il fac sa inteleaga ca sunt lucruri care ma nemultumesc si care mi se par ne la locul lor ... raspunsul lui ... trebuie sa ma multumesc cu ce am ... Ce sa fac in situatia asta ? ... Cum sa procedez sa ma fac si eu auzita ? Ascultata? ... inteleasa ... Ce cuvinte ... ce expresii ... ce atitudine sa adopt ... sa-mi fac auzite dorintele ? ... si sa nu fiu judecata sau pedepsita mai aspru ... Am inceput sa fiu judecata chiar si de parinti ... ca sunt exagerata ... ca trebuie sa inchid ochii ... ca nu sunt in stare sa pun piciorul in prag ... ca sunt femeie si trebuie sa am grija ce ofer in schimbul a ceea ce imi doresc .... si alte chestii de genul asta . Uneori chiar cred ca mi-am pierdut ratiunea ... stiu doar ce imi doresc ... si odata cu trecerea timpului mi se pare din ce in ce mai greu de obtinut . Ce sa fac ? Cum sa fac?


Multumesc pentru intelegere.


Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
24+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Singurul lucru grav este dependenta lui de bautura. De cerut ceea ce ne dorim la fel cred si eu, ca trebuie sa invatam sa cerem, fara sa acuzam si fara sa para ca avem pretentii nefondate. Si sa ne respectam mai mult.

Citat:
Am inceput sa fiu abuzata emotional destul de mult ... sau asa ma simt ... au fost momente destul de neplacute intre noi cand se imbata ...

Evita orice fel de disputa atunci cand este baut, nu o creea, nu o intretine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Daca bea si la munca (caci orice viciu creeaza dependenta) poti ramane "linistita" in privinta superioritatii sale financiare. O singura data prins beat la munca si zboara. Stiu caz concret: informatician de top a zburat din 2 locuri de munca super platite din cauza alcoolului. Deci te poti astepta...

Nu prea inteleg ce anume ceri tu de la el si sa nu fie de-acord. Sunt lucruri strict personale (tampoane, ciorapi, cosmeticale) pt care tb sa stai cu mana intinsa la el, sunt lucruri legate de copii sau lucruri cu impact major pt bugetul familiei (schimbat mobila/locuinta/masina etc etc)? Si eu m-as irita urat daca sotul imi vine cu idei costisitoare, dupa cum si eu tb sa demonstrez cu liste (cheltuieli/venituri) dc vreau o cumparatura sau o investitie in casa. Multe dintre cele maruntele nici nu i le mai spun, le iau strict din banii mei, caci stiu ca as avea parte de-un mega scandal dc ar observa ca dau bani din casa pt "prostii" cum le spune el. Si-am ajuns ca si hainele pt copil sa le iau tot pe ascuns dupa cum reusesc sa ma gospodaresc din banii proprii (Doamne fereste sa iau bani din casa), caci spune ca cel mic si-asa are destule. Cand cumparam ceva impreuna este sarbatoare si de multe ori cand ridic deja tonul la el si cand chiar nu se mai poate: papucii sunt vizibil mici/deteriorati, pantalonii sunt vizibil scurti. De multe ori mor de rusine ca el este imbracat ca un domn, iar copilul adesea in vechituri (ce a picat de la verisorii sai). Incaltamintea copilului numai asa am cumparat-o: am mers doar eu cu cel mic si banii stransi pe-ascuns.

Acum depinde de tine dc te tin puterile si nervii sa procedezi la fel ca mine. Eu m-am obisnuit asa: nu am barbat de lasat, este familist, vine acasa, nu umbla aiurea, insa viciul lui este zgarcenia asta a la Hagi Tudose.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Ana-Maria,ai incercat sa vorbesti cu el atunci cand este treaz?
Intr-un cuplu ar trebui sa fie iubire,armonie,intelegere,respect,dar din ce ai scris tu eu nu prea intrevad toate acestea din comportamentul lui.
Fara indoiala se simte si iti si arata in acelasi timp ca iti este superior din punct de vedere material,dar cu bautura nu ajunge departe.
Daca ceea ce ceri tu nu este exagerat nu vad de ce nu a-ti cadea de comun acord.

"Am inceput sa fiu abuzata emotional destul de mult ... sau asa ma simt ... au fost momente destul de neplacute intre noi cand se imbata ..."
Ce vrei sa spui cu asta?
Mie nu imi suna deloc bine fraza asta.
Din experienta mea personala iti pot spune ca eu am rezistat doar 2 ani cu un o care bea zilnic si facand taximetrie,iti dai seama.
Erau perioade de 2-3 zile cand nu dadea pe acasa(casa mea),iar cand venea venea tot baut si fara bani,eu ca fraiera ma apucam sa vorbesc cu un om beat,inutil,a si dat in mine de cateva ori.
Multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut copil cu el,el insa are un baiat de care eu aveam grija,mai mult stateam cu baiatul,il ajutam la lectii,faceam pentru el ceea ce ar fi facut o mama.
Cand lipsea de acasa cu zilele isi inchidea si telefonl,astfel ca nici baiatul nu putea sa vorbeasca cu el si eu stateam si plangeam ca o proasta,pana cand din intamplare am descoperit ca ma insela(stia si baiatul lui de cealalta femeie)si atunci am pus capat la tot.
Nu mai imi trebuie toata viata mea om care bea.

Chiar nu stiu ce sa iti spun,cauta si stai de vorba cu el serios,calm,atunci cand e treaz si vezi ce iti spune.
Important este daca va mai iubiti si mai exista respect intre voi.
Daca au disparut aceste lucruri nu cred ca mai este nimic de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

tu il iubesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mi se pare atat de trist cand aud de atatea probleme in familie .. Dupa mine toate astea apar din lipsa iubirii, a respectului, lipsa de comunicare . Iar in momentul in care citim despre astfel de probleme, deja s-a ajuns destul de departe.
Ce sfat sa iti dau .. in primul rand comunicare. Ia l deoparte, doar tu si el si puneti pe hartie problemele. Spune i ce te deranjeaza pe tine la el si ce l deranjeaza pe el la tine . Apoi vedeti ce e de facut, ce e de schimbat, cu ce puteti merge mai departe si cu ce nu.
Nu inteleg cum esti abuzata emotional, dar oricum ar fi mi se pare grav. Pentru ca nu stiu multe detalii, e greu de dat multe sfaturi. Insa este dispus la comunicare ? Insist pe asta pentru ca mi se pare un lucru foarte important.Si mai mult decat atat , va iubiti ? Il iubesti, te iubeste, te simti iubita ? Esti dispusa sa lupti pentru casnicia ta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

o doamne dar nu iti e usor deloc .sfat nu stiu ce sa iti dau ca cred ca iti e plin podul.trebuie sa incepi sa te respecti pe tine insuti ,esti o fiinta vie cu sentimente ,ganduri si simtiri.doar pt ca el castiga mai bine nu inseamna ca de detine ,ca esti proprietatea lui .nu ai specifict daca inca locuiesti cu socrii ca atunci e chiar greu.e poate comod sa vorbeasca si pt ai tai ca nu ei sunt in situatia ta ,pt ei problemele tale sunt greselile tale dar nu trebuie sa fie .nu te conforma cu ce ai cere mai mult atat de la EL cat si de la tine.asa cum in viata profesionala jonglezi cu multe joburi cred ca ai face fata si in cea persona.cea mai grea lovitura e alcoolul dar poate ca sti deja asa cum cred ca si el stie ,dddddoar ca nu vrea sa recunoasca .o persoana care bea asa mai mult are nevoie de ajutor pt a invinge boala dar tu nu esti obligata sa ii duci crucea lasa-l sa o duca

mamica fericita de ALEX 30.12.2002
MIHAELA 21.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

De multe ori mor de rusine ca el este imbracat ca un domn, iar copilul adesea in vechituri (ce a picat de la verisorii sai). Incaltamintea copilului numai asa am cumparat-o: am mers doar eu cu cel mic si banii stransi pe-ascuns.

este familist, vine acasa, nu umbla aiurea, insa viciul lui este zgarcenia asta a la Hagi Tudose.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Ce fel de familist este daca este egoist?Cum adica ti-e rusine ca sotul; umbla bine imbracat si copilul nu?

E doar o constatare...nu stiu ce intelegi tu prin familist dar eu nu as sta nici 10 minute cu un om care se pune pe el mai presus de copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Imi pare rau pt ce ti se intampla. Din pacate pt ca el vine si pleaca nu e fortat sa ia decizii pt ca iar pleaca si se distanteaza de situatie plus ca ai un bebe pe drum, nu o sa il lasi doar nu :( ,
In ceea ce priveste alcoolul, pe vapoare in special pe cargo se bea foarte mult si e foarte multa toleranta . Inginerii pe vapoare sunt cunoscuti pt cat de betivi sunt :( e parte din job ca sa zic asa.
Pe unul din vapoarele pe care am lucrat eu am avut un incendiu la motor la 3 dimineata la 1 ora dupa ce s-a inchis barul. Cand e incendiu legea spune ca toti cei implicati in opreratiunea de urgenta trebuie sa faca test pt alcoolemie. Nimeni nu a fost testat pt ca inclusiv capitanul era beat .
Cineva mai sus spunea ca daca il prind beat il dau afara. Din pacate nu intotdeauna asa pe vapor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca are multi bani, de ce nu va luati casa voastra? de ce stati cu soacra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Nu cred ca isi inchipuie ana_maria ca poate fi si invidiata
Asa linistita am fost cand a lipsit o zi de acasa..n-am facut nimic special, poate doar ca stiam de dimineata ca in ziua aia o sa fiu linistita, pana-n seara a avut asa un efect ca apoi m-am simtit ca dupa 2 luni de concediu

Mergi la inceput