cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

N-am citit tot subiectul....inceputul si sfarsitul.
Ana...de orgolii suferiti amandoi, nu e rau sa fii orgolios, e rau sa dai in extreme, ca nu stii/poti sa te faci auzita, nu e problema lui, e strict problema ta. Nu astepta ca omul sa te asculte cand vrei tu, poate atunci nu e dispus, cauta alt moment, alta modalitate....care?! tu iti cunosti sotul, iar daca nu-l cunosti iar nu e problema lui. Stii....atatia ani ai acceptat o situatie, nu poti sa vii azi si sa spui gata....adica poti, dar nu ai sa ai rezultate...trebuie tact, rabdare, inteligenta.
De zgarcenie nu ai cum sa il vindeci, nici singur nu se poate vindeca (asta vine din copilarie, e educata si adanc inradacinata)....dar nu e zgarcenie, e egoism, am avut si eu un exemplar care a jucat teatru facand-o pe "bunul samaritean" pana a obosit, cand a obosit m-a intrebat de ce nu ii iau copilului haine de la SH in cond in care el isi cumparase pantofi de 200 euro. Iarasi, nu poti sa-i arunci"in geanta obiect de studiu si "fa ce vrei"...nu e corect pt tine, pt el...plus ca nu e o metoda sa te faci auzita...pt ca tu asta vrei de fapt.
E mult mai usor sa obtii rezultate, de orice natura, daca lucrezi in primul rand cu tine...e mai usor sa te "schimbi"pe tine decat pe altii. Afla intai exact ce vrei tu, de la tine, de la relatie, de la viata, cunoaste-ti sotul daca nu ai facut-o pana acum si abia dupa aceea poti sa "pleci la atac".
Nasol e ca e faza cu bautura...dar e o chestie pe care tu ai acceptat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Voi va inchipuiti cum ar reactiona un astfel de om daca s -ar trezi cu citatia de la tribunal in posta? ... Iti iau copiii ... Te ucid, te fac ,te dreg .... Daca pentru traiul zilnic sunt zbateri Cam cum ar reactiona cand ar stii ca nu mai are pe cine umili dorinta lui de razbunare ar fi de zece ori mai mare .Cred ca ii trebuie vointa , curaj si sprijin si din pacate nu le are...
Eu am plecat cand am simtit ca nu mai am ce sa salvez pana atunci am tot sperat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cu serviciul lui in care nu e zilnic langa copii nicio instanta din lume nu ii da copii.iti trebuie putina luciditate, un dram de curaj si un munte de demnitate.atat are nevoie ana sa aiba.
sa vezi ce mielusel devine.orgoliul lui d emascul ranit.brusc se vor pune in spatele ei tot felul de acuzatii;ca l-a inselat,ca nu-s copii lui.cam in asta se baga.
ea ar putea para cu adevarul:ma batea,era scanalagiu, betiv,zgarcit cu copii.
ramane ferma pe pozitii la presiunile familiei ei ca i-a facut de ras, a lui, ca au ajutot-o si ea uite, domnle cum e.ce castiga;dreptul la o noua viata pt ea si copii ei.daca vrea,dar eu nu cred ca vrea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

De la instantele din Romania nu stii la ce sa te astepti ...cam toate cunostintele mele care au trecut prin divort cu copil s au izbit de idioteniile astea ... Deodata barbatul care pana atunci a fost un exemplu de depravare si dezinteres pt . copil si si -a umilit an la rand sotia ...brusc ... refuza divortul vrea copilul care pana atunci nu stia nici care e mancarea preferata a lui si incepe razboiul ,lupta cu toate armele posibile si imposibile sa se razbune pe cea care a indraznit sa -l paraseasca si aici depinde de bani care are mai multi sa fabrice dovezi false ,sa mituiasca etc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da,dar nu castiga.e nevoie ca adultul sa stea langa copil si in lupta cu el si parintii lui,castiga ana.clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Of .. of ... mai mai. Greu cu toate ...
Recunosc ca am fost la inceputul relatiei mult mai calma ... mai "cu valul pe ochi" (sau mai bine zis indragostita, vrajita)... mai dispusa sa fac mai usor unele lucruri, chiar daca nu primeam in schimb la fel ... dar era la inceput ... pana sa imi dau seama ca anumite parti ale comportamentului sotului si al soacrei sunt mai mult decat daunatoare si greu de suportat si nu merita sa treci cu vederea ...
Nu sunt o persoana care sa nu inteleaga ca trebuie "sa gadili baza zidului" pentru a obtine rezultate... dar depinde daca obtii ceva bun ... pentru ca exista si pericolul sa fiu luata de fraiera ...
Cat despre salariul sotului ... credeti-ma ... pentru lunile cand este plecat este mai mult decat mare ... undeva intre 9000-10000 euro ... Mare nu ? ... credeti ca asta ii da suficienta putere ? Eu zic ca da . Si culmea ... chiar daca sunt femeie partea financiara ... dupa atata timp a ajuns sa nu mai conteze asa de mult ... Pana la urma ... muncesc si eu ... iar la parinti nu am crescut in puf ... si tot mare m-am facut... De exemplu vara trecuta am fost in concediu la munte pe banii mei ... impreuna cu baiatul si bunica ... pe spezele mele ... tot ca sa nu existe discutii ... mai am si acum de acoperit gaura pe card ... am vrut sa imi fac un cadou cu ocazia schimbarii prefixului. Sotul meu nu se prea da in vant dupa astfel de concedii... eu cred ca sunt mai mult decat necesare... atat cat se poate.
Asa ca ... ce pot sa mai zic ... rabdarea mea este pe sfarsite ... si caut solutii in disperare de cauza ...Sunt lucruri pe care inca nu le inteleg sau poate ca doar refuz sa le cred. Am atatea cucuie de la datul cu capul in "zid" ... Eu sunt de parere ca mai eficient este sa te porti constant intr-un anumit fel decat pe de o parte sa pupi si pe alta sa scuipi ... Poate gresesc ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai sa nu facem teorii.
Pe scurt ce vrei sa faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Mai Marius ... pacat de ochii aia frumosi si patrunzatori ai tai ... Ce nu este clar ? ... Vreau ca a mea casnicie sa se redreseze ...evident ca sunt probleme ...nicaieri situatia nu este roza... caut solutii ... am prezentat oarecum situatia mea de pana acum... Daca nu vor aparea rezultate satisfacatoare ... in eventualitatea unui divort ... caut sa invat din experienta celor care au trecut prin asa ceva ... Esti cam acid ... dar si eu am facut coaja groasa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Doar ti se pare ca Marius e acid, ti se pare pt ca nu e pe aceeasi lungime de unda cu tine si pt ca te incurci in scenarii si detalii. Ex: care e relevanta banilor pe care ii ia el?! Te pierzi in amanunte si uiti esentialul...nu zic ca e anormal, e normal....ti se incalcesc gandurile si-ti vin de-a valma, orice idee ti se pare o solutie la problemele tale...trebuie sa te concentrezi, pe tine, pe copii, pe relatie....lasa soacra, mama, vecinii, prietenii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Fir.....sa fie de treaba ... Daca se ajunge intr-o situatie nu se ajunge asa ... pur si simplu ... Pana acum tot ce am spus nu am fabulat ... am prezentat si detalii in ideea de a fi oarecum mai biune inteleasa situatia ... Ca sa te concentrezi pe ceva anume ...fie o problema fie un lucru bun... trebuie sa stii cum s-a ajuns acolo ... sa cauti si in cauze ... nu sa te uiti doar la efecte ... Pe soacra nu am avut cum sa nu o bag in seama pt ca sta cu noi ... si chiar daca incerc sa o evit cat mai elegant ... tot se baga nepoftita in ecuatie ... Am incercat sa ma fac placuta si sa o respect asa cum se cuvine dar rezultatul a fost si este dezastruos ... nu da doi bani pe mine ... numai blesteme si vorbe urate si chiar violenta fizica am primit . Daca m-am mai dus la parinti sa le cer sfaturi ... sa caut oarecum alinare ... ori mi-au intors spatele ori m-au judecat ca si cum tot eu nu am facut ce trebuie ... sau daca au intervenit intr-un final a intrat in ecuatie politia ... Cam aiurea situatia ... de aici si amalgamul de ganduri ... Sa te concentrezi pur si simplu nu erste usor ... ca intervin diversi factori ...

Mergi la inceput