cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

ana tu acum ne -ai ascultat si cantarit propunerile asa ca cat de cat ti-ai facut o idee .nu stiu daca era cea ce asteptai sa auzi dar macar ai primit sinceritate.ramane acum la latitudinea ta sa iei o decizie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Tu cum vezi sa evolueze relatia voastra in cativa ani de acum incolo?
Cum a evoluat in ultimii 5 ani, de unde ati plecat atunci si unde sunteti acum? E mai rau ca atunci sau e mai bine?
Crezi ca daca ar inceta sa bea, ar inceta sa se mai poarte asa?
Vezi vreo posibilitate ca el sa nu mai bea?
Cand nu bea, se poarta frumos?

In general ce e rau devine si mai rau cu timpul, mai ales daca e vorba de bautura si abuz. Daca inceteaza bautura, va inceta abuzul? Tu ce crezi?
Sunt intrebari pt tine. Poate te ajuta sa vezi in viitor si sa vezi cat te poti identifica cu tine si cu ce vrei tu de la viata pt tine si copii tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Indraznesc sa revin cu mesaj ... in ideea ca cine vrea sa "ma bage in seama ... ma baga " cine nu ... sanatate multa .
Ideea este ca mi-a revenit in mintea asta creata a mea ... o idee .
Ma gandeam ca la urmatorul voiaj al sotului ... sa ii strecor in bagaj ... o carte , doua ... foarte sugestive pentru relatia de cuplu ... plus o scrisorica care sa cuprinda intrebari si raspunsuri la ceea ce consider eu a fi important . Asta nu inainte de a studia putina "pisalogie" ... Trebuie sa gasesc cuvintele potrivite sa nu aiba prea multe portite de scapare ...
Credeti ca este o idee buna ? ... daca nu va raspunde la aceasta incercare a mea ... sau va raspunde nepotrivit pentru ca orgoliul este cam mare ... voi sti cu certitudine ce am de facut ...
Ma gandesc ca in " lipsa" lui voi putea gandi mai bine anumite lucruri ... pentru ultima data.
Voi ... cei mai experimentati ... cam ce carti a-ti recomanda ... m-am gandit la " Barbatii sunt de pe Marte - femeile de pe Venus" ... dar as mai vrea ceva ... mai mult material de studiu ( cel putin pentru mine) ... ideea este sa punctez corect si concret ce trebuie si cum trebuie ...


Merci pentru intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

meaaa e prea soft pentru el.... poate CODUL PENAL ... e o carte buna pt el
nu te supara daca tu crezi ca niste biletele pot sa I schimbe viziunea lui despre relatia vostra de ce nu vorbesti cu el deschis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Eeee ... ba bine ca nu ... Am incercat in multe randuri ... dar fara rezultat ... M-am gandit eu ca poate nu am avut o abordare potrivita ... Din experienta de pana acum pot spune ca prea multe sanse ... intr-o discutie deschisa ... nu am ... Am zis sa incerc si asa ... Orgoliul lui ... mi se pare mie ... ca este muult prea mare ... Ii place sa se simta superior ... aproape prin orice mijloce ... si chiar daca din anumite puncte de vedere chiar este ... recunosc ... Ma irita la culme ca reclama lipsa respectului, la adresa lui, din partea mea ... plus ca ii place sa faca lucrurile ca el ... degeaba ma intreaba si pe mine pt ca intr-un final tot ca el face ... sau daca eu ii reclam ceva ... pana la urma tot eu sunt de vina sau ... nu face nimic ... sau nimic care sa duca la mai bine pt noi ....
Asta este si ideea ... poate daca ii prezint lucrurile intr-o maniera cat mai corecta ... si intr-un mod care sa nu ii permita reactia imediata ... sa ii lase timp de gandire ... poate poate se misca ceva in sensul asta ... in mai bine ... Daca nu ... vorba lui " ura si la gara" ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu as sta calma pana nasc, apoi as avea grija sa arat cat mai bine si la urmatoarea plecare,asa, din senin i-a trimite un mail "din greseala" cu nsit epoze sexy dar decente, si sa mimez un alt adrisant.ideea e ca el nu e unic in univers si 2 copii sunt un dar, nu o piedica in viata.
evident ca nu te astepti al o bataie dupa, ci ,mai degraba abia tatunci sa ii pui piciorul in prag si sa ii spui ca nici el si nici banii lui nu sunt singurii din univers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

clar !e un sensibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ana, tu chiar crezi ca 'mnealui o sa stea in voiaj sa lectureze ce-i pui tu in bagaj ? s-ar putea ca acele carti sa devina subiect de distractie "intre baieti"...sau sa le arunce peste bord, plin de dispret...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Voi nu aveti un prieten de familie sau pe altcineva apropiat care v-ar putea media discutiile?

Poate nasii de casatorie, nu stiu, cineva in care sotul tau sa aiba incredere, si in care sa ai si tu. Si prin care sa-i poti transmite exact nelinistile tale referitoare la viitorul vostru, dorintele tale, nemultumirile tale, etc. De multe ori functioneaza mai bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Mooaamaa .... histamina ... ce idee ... dura ca de obicei dar inca odata ... imi placi... Sincera sa fiu ... ar merita-o ...desi nu sunt o bucatica cu care sa te lauzi ... Insa nu este de mine ... Cel mai corect si eficient este sa il las sa traiasca el cum ii doreste sufletelul ... si sa ii arat efectiv ca se poate si fara el ... Sunt totusi niste ani traiti impreuna si nu as vrea sa plec fara sa imi stiu sufletul impacat ... ca am facut tot ce tinea de mine ...

Mergi la inceput