cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_maria500

Buna ziua.
Ma numesc Ana ... am 30 ani ... sunt casatorita de aproape 8 ani ... avem un baiat de aproape 6 ani si o fetita mica mica pe drum . Eu de profesie sunt economist dar pe langa contabilitate mai fac si secretariat si operator baza date. Sotul este inginer mecanic pe nave ( marinel). Indraznesc sa va cer sfatul ... in speranta ca voi putea rezolva anumite aspecte ale casniciei ... aspecte care au devenit adevarate probleme ... Nu prea stiu de unde sa incep. Am sa spun o scurta poveste. M-am casatorit acum aproape 8 ani ... dupa o scurta perioada de prietenie . La scurt timp dupa casatorie ... am ramas singura pt ca sotul a plecat in voiaj ... si de aici au inceput problemele ... Am ramas singura cu soacra pret de vreo 4-5 luni ... o femeie in varsta si fff dificila ... cu o educatie nu foarte aleasa ... cu principii si comportament mai mult decat nepotrivit ...de mahala...La aprox. un an am ramas insarcinata ... nu am putut pastra sarcina ... am avut probleme dupa ... sotul era plecat atunci ... soacra mea nu m-a sprijinit cu nimic in acele momente ... Apoi dupa ce am nascut baiatul ... parca problemele au inceput sa se agraveze . Sotul are o pasiune mai veche ... bautura ... care in timp a evoluat ... daca pot spune asa ... Am inceput sa fiu abuzata emotional destul de mult ... sau asa ma simt ... au fost momente destul de neplacute intre noi cand se imbata ... Mai este si aspectul financiar ... sotul meu castiga foarte mult in comparatie cu mine si se simte indreptatit sa ia majoritatea hotararilor in casa ... Degeaba am incercat eu sa il fac sa inteleaga ca sunt lucruri care ma nemultumesc si care mi se par ne la locul lor ... raspunsul lui ... trebuie sa ma multumesc cu ce am ... Ce sa fac in situatia asta ? ... Cum sa procedez sa ma fac si eu auzita ? Ascultata? ... inteleasa ... Ce cuvinte ... ce expresii ... ce atitudine sa adopt ... sa-mi fac auzite dorintele ? ... si sa nu fiu judecata sau pedepsita mai aspru ... Am inceput sa fiu judecata chiar si de parinti ... ca sunt exagerata ... ca trebuie sa inchid ochii ... ca nu sunt in stare sa pun piciorul in prag ... ca sunt femeie si trebuie sa am grija ce ofer in schimbul a ceea ce imi doresc .... si alte chestii de genul asta . Uneori chiar cred ca mi-am pierdut ratiunea ... stiu doar ce imi doresc ... si odata cu trecerea timpului mi se pare din ce in ce mai greu de obtinut . Ce sa fac ? Cum sa fac?


Multumesc pentru intelegere.


Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
24+



sec: poti divorta, cu custodie comuna, domiciliu copiilor la tine si pensie de intretinere pentru copii - pentru ca este mai mult absent si nu poate merge el sa le cumpere copiilor ce au nevoie - si sa comunicati mai departe doar pe marginea subiectelor legate de copii.


altfel, mai nuantat: cine te judeca?
intotdeauna se va gasi cineva sa te judece. trebuie sa alegi tu a cui parere conteaza.

De ascultat si inteles ar trebui sa te asculte si sa te inteleaga sotul tau, desi nu am intalnit foarte multi marinari care sa fie intelegatori, familisti sau dispusi sa asculte.
Pe de alta parte, cred ca indiferent cat ar castiga sotul tau tot s-ar simti indreptatit sa ia majoritatea hotararilor in casa, pentru ca asa
a fost crescut.

Despre bautura eu n-o sa-mi dau cu parerea caci parerile mele sunt extremiste.

Insa tu pari a-ti dori o relatie care nu seamana deloc cu cea pe care o ai.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

De multe ori mor de rusine ca el este imbracat ca un domn, iar copilul adesea in vechituri (ce a picat de la verisorii sai). Incaltamintea copilului numai asa am cumparat-o: am mers doar eu cu cel mic si banii stransi pe-ascuns.

este familist, vine acasa, nu umbla aiurea, insa viciul lui este zgarcenia asta a la Hagi Tudose.



Ce fel de familist este daca este egoist?Cum adica ti-e rusine ca sotul; umbla bine imbracat si copilul nu?

E doar o constatare...nu stiu ce intelegi tu prin familist dar eu nu as sta nici 10 minute cu un om care se pune pe el mai presus de copil.


Hai sa ma explic nitel: copilului ii schimb garderoba in fiecare sezon, caci creste (sau asa sper eu sa mai creasca si el nitel, ca-i tare mititel), pe cand noi adultii ne imbracam/incaltam fix de nevoie/la nevoie. Si asa incep discutiile, mai ales dc mergem impreuna la cumparaturi: de ce ii trebuie trening nou, doar are (insa-i scurt deja), are si ghete de primavara (insa ficsi, caci sunt din toamna). Si numai am chef de discutii interminabile. Copilul are haine (are si sotul dreptate), nu spun nu, insa de cele mai multe sunt din cele gata purtate ce merg strict in casa, nu si pt gradinita. Zi-mi tu care mama nu si-ar dori tot ce-i nou si bun pt copilul ei?

Si este familist, cum sa nu fie? Vine la timp acasa, nu-i curvar/betivan/nu joaca banii aiurea, sta cu copilul si are grija de el cand eu sunt eu la garzi noptile (si tot sunt cate 6-7 pe luna), face in casa, este gospodar, repara.

Probabil ca cumpatarea asta a lui eu o vad zgarcenie, mai ales ca eu cumpar compulsiv: i-as lua copilului tot ce vad si tot ce-mi cere, dar fac si eu distinctie intre ce-i necesar si ce-i moft.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ana, mai exact, ce vrei tu si el nu-ti ofera? Salariul lui unde merge? El e plecat mult timp de acasa, daca tu ai nevoie de ceva, ce faci? Astepti pana ii poti cere voie sau ii ceri voie soacrei sau ai o suma la care trebuie sa te limitezi sau salariul il tine el pana ajunge acasa?

Cum te abuzeaza? (Asta e grav, indiferent cum se intampla).

Cum sa vorbesti cu el? In primul rand, cand e treaz. Spune-i ce ai pe suflet si poate se va schimba ceva.

Ai considerat varianta divortului? Tu cum te simti cand el e plecat? Neglijata sau usurata?

Parintii tai: imi pare rau ca nu te sprijina, ba mai mult, te judeca; insa, lasa-i in pace! Ei vor gandi tot cum gandesc. Tu fa alegerile cele mai bune ptr. copiii tai in primul rand si ptr. tine, NU ptr. parintii tai. TU traiesti viata ta, nu altii, fie ei chiar si parintii tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sotul tau nu-si va schimba comportamentul pana nu va renunta/schimba job-ul, implicit anturajul. acolo e buba, se simte liber si fara responsabilitati cand e plecat in cursa, se distreaza cu colegii si bautura, nu isi face prea multe griji in legatura ce se intampla pe acasa.

nu inteleg de ce te faci tu praf cu alte joburi ? doar pentru bani ? prea mult nu vei mai putea lucra, urmeaza sa nasti in curand.

fii atenta, de la abuzul emotional pana la cel fizic e doar un pas.

nu inteleg, ce ai vrut sa spui cu "pedepsita mai aspru" ? cine te pedepseste, de ce, in ce fel ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

corina,sa stii ca alcoolici,betzivi,afemeiatzi ,curvari gasesti si in alte branse ,nu numai marinarii pot fi incardatzi la ce am scris mai sus!

Numai la subforumul asta,cite subiecte cu personaje cu caracteristicile de mai sus,s-au deschis...si nu erau lupi de mare!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

corina,sa stii ca alcoolici,betzivi,afemeiatzi ,curvari gasesti si in alte branse ,nu numai marinarii pot fi incardatzi la ce am scris mai sus!

Numai la subforumul asta,cite subiecte cu personaje cu caracteristicile de mai sus,s-au deschis...si nu erau lupi de mare!

Dana


dana, dar nici n-am afirmat sau insinuat asa ceva. cu toate ca vezi ce spune michelle 7. parca si capitanul navei costa concordia era baut atunci cand a avut loc naufragiul ? despre basescu, ce sa mai zicem.... glumeam, da ?

am vrut doar sa subliniez faptul ca jobul si mediul in care isi petrece timpul sotul mariei nu sunt deloc de natura sa-l aduca pe acesta la sentimente mai bune fata de familie sau sa-si doreasca sa se lase de bautura. lui probabil ii este foaarte bine asa cum e acum, e ca un baiat mare aflat intr-o vesnica tabara sau vacanta cu colegii de distractie.

daca si-ar schimba jobul si s-ar rupe de colegii de "marinareala", cu siguranta ca i-ar fi mai usor sa renunte la bautura sau macar sa mai reduca din cantitatea de alcool consumata zilnic. in felul acesta poate ar petrece mai mult timp alaturi de sotie si copii, s-ar cunoaste mai bine unii pe altii, s-ar implica mai mult in activitatile de zi cu zi sau macar ar constientiza ce inseamna sa aiba o familie si sa le fie alaturi zilnic, si-ar asuma poate mai multe responsabilitati ca tata si sot, nu sa fie doar sustinatorul financiar al familiei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

primul pas pe care trebuie sa il faci e sa nu mai stai cu socri(si asta iti spun din experienta).poate nu sunt rai sau poate da ,dar fie cum o fi e baiatul lor si mereu v-a fi perfect si v-a avea dreptate ca e a lor .dupa ce pleci pot isi sa te impui in fata sotului dar pana atunci esti coplesita de ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Corina,te-am dezaprobat pentru ca e o mare prejudecata tot mesajul tau.

Cracaterul,deprinderile,abilitazile se vor pastra indiferent ca e in mijlocul pacificului,in mina sau in birou!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Corina,te-am dezaprobat pentru ca e o mare prejudecata tot mesajul tau.

Cracaterul,deprinderile,abilitazile se vor pastra indiferent ca e in mijlocul pacificului,in mina sau in birou!

Dana


dana, era un spirit de gluma, daca vrei. o sa editez mesajul, se pare ca nu s-a inteles prea bine ce am vrut sa spun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Corina,eu am intzeles ce ai vrut tu sa spui,insa nu sunt de acord cu ce ai spus tu.

Tu ai spus in primul mesaj:

"sotul tau nu-si va schimba comportamentul pana nu va renunta/schimba job-ul, implicit anturajul. acolo e buba, se simte liber si fara responsabilitati cand e plecat in cursa, se distreaza cu colegii si bautura, nu isi face prea multe griji in legatura ce se intampla pe acasa."

deci e clar ca tu crezi ca meseria lui e de vina.De fapt exista o preconceptzie referitor la meseria asta,si care e argumentata exact la fel.

Ceea ce eu insa incerc sa-tzi spun e ca el poate lucra oriunde,daca asta este el,caracterul lui,va face la fel peste tot.Conform proverbului"acelasi fund,aceleasi oua".

La subiect nu stiu ce sa spun,ca eu sunt dintre aia care pur si simplu nu intzeleg cum de mai faci un copil cu ala de e "omul negru".Nu intzeleg si pace si nicio teorie nu ma va convinge.

Daca faci copii inseamna ca e si el bun de ceva,ca doar copiii preiau mosteniri genetice de la ambii.

Dana

Mergi la inceput