Bebelus prematur probleme cu tractul urinar

Bebelus prematur probleme cu tractul urinar | Autor: mami_stefi

Link direct la acest mesaj

Buna seara!
Avem un cuplu de prieteni ce erau nerabdatori sa isi cunoasca copilasul ce trebuia sa se nasca pe 8 Aprilie.Pana acum nimic anormal.
La 8 luni de sarcina medicul ce a urmarit sarcina le-a spus viitorilor parinti ca s-ar putea ca micutul sa aiba ceva probleme cu vezica urinara.Au luat legatura cu un spital din Tg. Mures si viitoarea mamica urma sa nasca acolo.Insa,acum 2 saptamani i s-a rupt apa si medicul ce i-a urmarit sarcina a decis sa o trimita sa nasca in Brasov.
Intr-adevar la nastere a fost descoperita o problema la vezica urinara.
La 4 zile de la nastere,i-au dat afara din spital pur si simplu si pe mama si pe copil spunandu-le sa revina la control.
Au fost la multi medici.Unii spun ca are o obturatie a canalului urinar,altii ca ar avea pietre la rinichi.
Ieri au observat niste bubite albastrele in gurita copilului si au fugit la pediatra.Aceasta le-a prescris niste vitamine.
Aseara copilul a inceput sa faca spume la gura si sa se invineteasca.L-au dus de urgenta la spital.Medicii de aici le-au spus ca cel mic pierde lichid din stomac si i-au bagat un ac in cap si i-au scos sange din cap.(Eu va spun exact ce si cum mi-au spus parintii copilului).
Disperatii parintii nu mai stiu ce sa mai faca,la cine sa mai apeleze.Au fost la Protectia Copilului si i-au trimis acasa spunandu-le sa astepte un telefon de la ei.
Parintii si noi toti ceilalti suntem inmarmuriti si habar nu avem ce am putea face.
Va rog din tot sufletul dati-mi un sfat ce am putea face ? La cine sa apelam?
Va multumesc frumos!! O seara buna!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Luatul sangelui din zona capului nu trebuie sa-i sperie, asa se ia sange la nou nascuti pentru ca acolo sunt venele mai vizibile. Acolo se pun si branule. Probabil i-au luat sange pentru analize.

Protectia copilului are de-a face cu copiii abuzati, orfani, etc, inteleg ca nu e cazul, deci nu acolo trebuie sa se adreseze.

Trebuie sa mearga la spital si sa insiste pe langa medici sa le explice ce probleme are copilul.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Luatul sangelui din zona capului nu trebuie sa-i sperie, asa se ia sange la nou nascuti pentru ca acolo sunt venele mai vizibile. Acolo se pun si branule. Probabil i-au luat sange pentru analize.

Protectia copilului are de-a face cu copiii abuzati, orfani, etc, inteleg ca nu e cazul, deci nu acolo trebuie sa se adreseze.

Trebuie sa mearga la spital si sa insiste pe langa medici sa le explice ce probleme are copilul.

Sanatate multa!


Au mers la Protectia Copilului deoarece nu mai stiau unde sa mearga.De cand i-au dat afara din spitalul din Brasov(spunandu-le sa revina din 2 in 2 zile la control),de fiecare data cand au mers la control(cu toate ca vorbeau cu medicul respectiv cu o zi inainte la telefon),mereu se intampla cate ceva,ba ca nu era medicul acolo si nu raspundea la telefon,ba ca au ajuns prea tarziu/prea devreme,etc,tot felul de motive.Si pana la urma ii trimiteau acasa iar.Satui de tot acest haos,disperati au apelat si la Protectia Copilului,la avocati,la n medici.

Spui ca ar trebui sa insiste pe langa medici sa le spuna ce probleme are copilul.Cum sa faca asta? Daca nici macar ei nu stiu ce are betul copil.. Daca unii medici i-au pus un diagnostic,altii altul.. altii nici unul..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mami Stefi, mai mult de atat nu stiu ce sa-ti spun decat ca sa caute un medic bun in care sa aiba incredere. Poate au mai multe idei alte mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

sa incerce sa ajunga la un spital din Bucuresti Budimex sau Alexandrescu pt niste analize complete...daca vin cu toate diagnosticele ma indoiesc ca vor fi lasati balta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

SMURD -elicopter, Bucuresti Budimex
da-mi PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Cum a spus si Histamina SMURD si de urgenta in alta parte.
Daca vrei scrie un PM sa irti dau un contact de la Tg Mures - terapie intrensiva neonatologie.


PS. Histamina sorry, am vazut azi mail-ul tau. Cred ca e prea tarziu pt ajutor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Va multumesc pentru raspunsuricu scuzele de rigoare pentru intarziere!
Bebelusul e sub supraveghere medicala la Cluj,va fi operat dupa ce va lua in greutate.
Acum revin cu o alta rugaminte.
Daca este cineva din Cluj Napoca care il poate gazdui pe tatal copilului o noapte sau doua ca sa nu fie nevoit sa faca naveta pana la Cluj(el asa vrea sa faca,dar stiu ca exista oameni cu suflete imense aici pe forum care pot sa il ajute cu aceasta problema deoarece banutii sunt pe sfarsite si stiti si voi cum e cu un bebe mic,cate cheltuieli implica,iar acum ca e si bolnavior e si mai si) v-am fi recunoscatori!
Va multumesc din suflet ! O seara buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mami stef, deschide subiect la actiuni urgente strict cu ideea daca cineva il poate gazdui o noapte pe taticul strumfului.e mult mai vizibil acolo.

Mergi la inceput