LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

miha mi s au strans cam multe pe cap saptamana asta si de asta cred ca am inceput sa intru in panica....plus ca m-am enervat la telefon cu astea care fac programarile pt evaluare, sun de cateva zile si am tot amana, in final au zis sa sun astazi. azi sun la prima ora si ma programeaza pt joi la amiaza....cand nu pot ca am inotul cu iasmi. o intreb pe marti si miercuri cand au facut programarile, in wk de azi dimi la prima ora nu se mai putea decat joi...bineinteles ca vineri... joi am reusit sa programez pe seara/....sper sa nu fi facut o prostie...dimi la gradi, la pranz la inot , deci sare somnul de pranz si dupa inot la evaluare... ...bunnn apoi am vazut ca adeverinta de la dr de fam este gresita acum tre sa umblu iarasi sa imi faca alta etc etc etc....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

LA MULTI ANI RADU
LA MULTI ANI IOANA
sa fiti sanatosi si sa umpleti sufletele de bucurie parintilor

acum am reusit sa va citesc si eu putin..
strumph, sper sa fie ok strumphitza mica..daca face moale nu-i mai da branza si fructe, las-o in pace doar cu un covrig ceva..multa sanatate
somleac, ma bucur ca ne-ai impartasit parerile despre filmul asta, mai auzisem de el si acum chiar ca tin sa-l vad si eu..
deea mie mi se pare ca mananci prea putin adica daca ar fi sa mai scoti nici n-ai mai avea ce..stiu din teorie dar si din experienta ca organismul se adapteaza sa traiasca si cu putinul ala cat ii dai si prin urmare nici nu dai jos..dar cand reincepi sa mananci normal ca omul, pui imedita eu zic ca aici e rolul important al unui nutritionist ca stie cum sa le dozeze ca sa si dai jos..plus ca paote sa-ti vada si alte chestii gen tiroida sau mai stiu eu ce alte dezechilibre..
uite, eu saptamana trecuta am ajuns vrand nevrand la doctor ( de durere), povesteam eu aici,,se pare ca n-a fost raceala, infectie sau mai stiu eu ce..ci am eliminat niste pietricele de la rinichi..cu ocazia asta, am dat de o dr tanara super de treaba care s-a uitat pe istoria mea de analize si mi-a dat o caruta sa fac, inclusiv de tiroida si pap si multe altele..m-a analizat punct cu punct, de la pielea uscata pana la probleme medicale..
deci ai grija cu mancarea, si un metabolism lenes e pacatos..
si vezi ca unii se mai ingrasa si pe fons de stres asa ca relax, scoate nasul la aerul asta de primavara, alearga cu ana pana cade lata si sa vezi ca mai scad si kg..
bbyasmi, cum e cu inscrierea asta ? yasmi are 6 ani impliniti deja ? sau o inscrii la pregatitoare la 5 ani si ceva ? sunt si eu, ca de obicei, in dubii cu grainita asta parca nu sunt multumita ( oare voi fii vreodata ?) parca l-as duce la stat inapoi..am o teama cu gradile astea particulare ca nu e suficient..le succesc si le rotesc pe toate partile si nu stiu cum sa fac in viitorul apropiat cand va trebui sa mearga si andra..
cami cu otita banuiesc ca daca e cu dureri nu e seroasa..e otita cronica probabil..antibiotice noi am dat de toate, dar la unele forme mai grave nu mai reactiona decat la branula ( axetine sau cefort)..daca ti se pare ca nu merge tratamentul mai sunt si altele in afara de antibiotic si daca acuza dureri mari, nu sta cu ea, mergi sa o mai vada un orl-ist ca timpanul daca e infectie inauntru poate bomba pana plesneste si cu perforatia de timpan e mai greu pe urma..
se fac si punctii, si antiinflamatoare locale puternice ( dexa) si altele dar trebuie sa mergi la doctor..intre timp incearca si naturiste daca puiul mic colaboreaza, cu usturoi in ureche, punguta cu sare incalzita la ureche..te pup si multa sanatate..
madutza, ma bucur ca ne-ai mai scris..sanatate la copilasi, ma bucur ca sunteti bine

noi am venit aseara de la mama, nu va puteti imagina cum au chiuit tot drumul, radeau in hohote doar ca se uitau unul la altul..este atat de usor cu ei amandoi, am putut face mancare, spalat, curat doar in cateva ore seara cat ei au chiuit si alergat prin casa..cu andra singura n-am putut face nimic in afara de a incerca sa-i alint nemultumirea

va pup si va urez o saptamana frumoasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

miki nu are 6 ani impliniti. in 31 oct implineste. trebuie sa mergem la evaluare joi. cat despre gradi particulare, parerea mea, care am trecut pe la ambele variante, cele particulare sunt net superioare la cerinte si la ce ii invata fata de cele de stat. tot ce stie I (adunari, scaderi, citire, etc) de la gradi particulara stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

deea mie nu mi se pare ca mananci putin. apa bei suficienta?? ma mir ca nu ai dat jos in prima saptamana...eu de obicei la inceput dadeam jos cel mai mult apoi stagnam.
eu m-am ingrasat aproape 4 kg de cand m-am mutat dar cred ca sunt mai ok acum...sper sa nu slabesc prea tare acum cu stresul cu scoala si toate cele pana vine buni. mai 2 saptamani acum am 56-57 kg. delia tu cum stai cu greutatea??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

miki, tine-te cu dinti de dr aia, ca asa ceva mai rar, apropo de piele uscata, ce ti-a zis..?
deea, apropo de slabit da like lui laslau si uita-te cce papa el acolo si au slabit multi asa
yasmy, am cat tine 56-57, depinde cat mananc, si am 176...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

La multi ani Ioana, fetita frumoasa si gingasa, cu gropite in obrajori!!! Sa cresti mare sanatoasa si cu mult noroc! Ancuta, sa va traiasca si sa va bucure mereu. Imi aduc aminte si acum cum ai plecat la dr la control si ai ramas si s-a nascut Ioana de poveste!

Pup fetele, scriu mai multe diseara cand ajungem acasa, acum suntem pe picior de plecare de la socri. Sper sa avem drum bun si sa nu stam iar blocati in trafic pe autostrada.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

am intrat repede sa urez unor puiuti scumpi si frumosi

La multi ani, Radu! mami, sa te bucuri de puiut, sa fie sanatos, voios si sa va umple sufletele de bucurie!
persi ce mai faceti? hai si mai povesteste-ne de voi, de puiul scump

La multi ani, Ioana! sa cresti mare, sanatoasa si sa ai parte de tot ce este mai bun in viata! de azi esti la gradi, oficial
catank cum mai este? sta frumos la gradi si te asteapta? mai papa titi?

strumphitza sunt super pozele, acsa socrilor este.....wowww ca in filme. Sophia este o scumpaaa....ce mai da ea laptic la matze ii place acolo, asa-i? este o rasfatata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna fetele intru repede sa va salut!
Astazi am dormit cam toata ziua ca azi noapte a fost noapte alba din cauza lui Miriam si apoi combinat cu Anastasia!
Am citit asa pe diagonala .
LA MULTI ANI IOANA! SA CRESTI MARE SI SANATOASA! MAMI SA TE BUCURI DE PRINTESA!

Strumph foarte frumoasa casa socrilor, se vede ca au cu ce sa o intretina!
Deea nu ar strica sa faci inainte de orice cura de slabire niste analize pt tiroida, ca altfel te lupti cu morile de vant. Un TSH si un T4 ar fi relevant sa faci, mai ales daca te simti slabita deseori fara motiv, piele mai uscata, constipatie. Cam astea ar fi semnele!
Miha horror faza cu crescutul separat al fratilor. Pe noi mama ne-a dus o singura data separat in vacanta, una la o bunica si alta la alta, eu cu mami si sora cu tati. Deci a regretat mami ce a facut o gramada de ani. Asa suparate n-am fost cred ca aproape niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

mada voi ati avut otite?
cat a durat si ce tratament ai dat?

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)



da, am avut, Ne-a dat picaturi pentru mas Avamys, cate un puf/zi in fiecare nara..timp de 1 luna
La noi otita nu trecea din cauza polipilor. La ceva timp dupa operatie cand inca nu trecuse otita ne-a dat taratam. asta
...a si l-am mai curatat in urechi cu rivanol. Il puneam sa se stea intins pe o parte si ii puneam rivanol cldut in ureche, il tineam putin asa, apoi scotem un vata rivanolul din ureche...evident avea urechile galbene mereu
La noi a dat roade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

deea, e ok regimul, singurul lucru pe care nu l-am vazut este painea. Nutritionista mi-a spus sa nu cumva sa renunt la paine, de secare, 2 dimineata si una la pranz . La inceput am slabit mult, f mult, 3 kg prima sapt, apoi cate 1.5 kg/sapt apoi 1 kg pe sapt...asa ar fi cel ami bine 1 kg pe sapt. Ai grija sa nu rontai cate ceva printre mese.

miki, si mie mi se pare taaare frumos cu amnadoi odata, orice as face

yasmi, felicitari lui Lucas pentru olitza. Noi batem pasul pe loc..cand spune, cand nu spune...la pranz scoatem pampersul uscat dar nu am curaj sa nu-i mai pun

somleac, la noi toate activitatile sapt altfel se f in gradi, deci am scapat de alergatura



Mergi la inceput