Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Citat:
Ca tot am pomenit de chick-lit si Lali pleaca in concediu … vreau sa ii mai recomand 2 carti de citit in roller-coaster … Amandoua sunt scirse de Jane Green, o autoare pe care am descoperit-o la clubul meu de carte si care imi place teribil de mult cum scrie. Cele doua carti se numesc “Babyville” si “To have and to hold”. Prima vad ca e tradusa si in romaneste, a doua nu … dar cum oricum Lali nu mai are timp sa o cumpere, si le poate downloada pe Kindle in 2 min … in engleza. Eu tocmai am terminat-o de dimineata pe a doua si in stilul meu caracteristic impulsiv, trec la tot ce a scris englezoaica asta, pana cand ori ma plictisesc, ori ma dezamageste vreun roman al ei …



Doamna Buflea, oare io care citesc de regula doar carti tehnice in engleza as face fata unui roman de la domnita verde?
Adica nu-i prea multa filozofie si limbaj intortocheat in ele, ma gandesc eu, daca-s bune de plaja. Pentru ca la mine aproape ninge, le-as pune la categoria citit in metro

sunt sigura ca nu va fi mare lucru pt tine sa citesti romane in engleza, atita timp cat citesti carti technice...asta e floare la ureche.

eu sunt innebunita dupa cartile lui John Grisham (acum citesc The Partener)...s-au facut multe filme dupa cartile lui. imi plac cartile cu avocati, cazuri interesante...suspans.
am citit citeva si de N. Sparks dar sunt prea "lalaite"...

citesc cam 2 carti pe luna...asta pe langa atlase si altele care le citeste si William si imi par interesante..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

la mine, pe citeva taste s-au sters literele. nu se mai vad:c,n,m,s... si e...mie nu-mi pasa ca pot sa scriu fara sa mai uit...dar pe sot il dispera cand vine pe computerul asta.

am uitat sa va spun ca ploua afara...Pepper e disperat, nu vrea sa-l dau afara pt pi si ka....trag de el sa-l scot. ca de o carpa pe jos ...si nu vrea...asa ca-l duc in brate.... a...si si-a pierdut un dinte...pt cine nu stia ca si catzelusii pierd dintii de lapte. l-am gasit prin casa si william l-a pus intr-o caseta poate, poate vine the zana maselutza cu vreun dolar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bai, mie imi vine sa va dau voua mailurile pe care trebuie sa le scriu in engleza, ca m-au zapacit de cap...pai eu o tineam sus si tare ca am lucrat ani de zile in santiere cu straini si vorbeam doar engleza...dar de fapt strainii erau turci, aia ce-o vorbeam numai engleza nu era si ne mai dureau si mainile de cat conversam
La telefon e jale, ca pe irlandezi, scotieni sau ce-or mai fi tata ii intelege, noroc ca responsabila cu partea asta de lume e la Budapesta, vorbeste engleza noastra de la scoala si unde ma incurc ii zic pe ungureste, ca m-a invatat mama sa nu mor de foame cand mergeam la Budapesta la vreun concurs. Adica stiu sa injur, sa cer de mancare si sa zic ca nu vreau
Io cred ca-i destul pentru inceput...nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cucu ?

Am iesit din "platforma" cealalta pe arhcunoscuta platforma Windows pe care va am si pe voi ... am terminat de transferat, acum incep sa vad cum nimic din ce se reconsiliase in SAP, nu mai functioneaza in noul soft ...noroc ca stiu pe unde sa le caut.

Viv - deci sa stam "tun" pentru marea decolare, da ? Si pentru tine, si pentru Lali ... dar vremea cum este ? S-a topit zapada ?

Noi sambata suntem pe drumuri in felul urmator :

Sambata:
La 8:00 A.M. fiu-meu are meci de hockey - a inceput liga de primavara, mult, mult mai puternica ...au venit toti copiii care joaca in travel team, pentru ca astia de la travel au numai sezon de iarna. Sunt foarte buni, i-am vazut la antrenament ...fiu-meu se pierde printre ei. Marele lui avantaj este ca alearga bine, cu viteza si se sinucide pentru puc ... si cam atat ... nu paseaza decat foarte rar si in fata portii da ca mucea in portar.

La ora 15:00 avem meci de soccer - in alt oras la o ora distanta.

Duminica:
La ora 14:00 avem alt meci de soccer, in alt oras

Din cauza acestor sporturi, mai exact al faptului ca abia ieri am primit sprogramul cu meciurile, am ratat inscrierea la inot. M-am uitat, nu mai sunt locuri ... drept urmare, fica-mea nu practica nimic, doar puturoseala cronica ... si ii place.

Michelle, lui taica-meu ii place Grisham ...si mie daca nu am altceva. Sparks sa nu ma vad, sa nu mai vad ... mare porcarie, mare telenovela. Ultima la care am facut greseala a fost aia Safe Heaven, dupa care s-a facut si film nene ...valeu, valeu ce porcarie. Si "50 shades" m-a tinut mai in tensiune ...bine, tensiune sexuala dar nu conteaza, macar mi-a provocat o gadilatura ...

Gata - va las - ma duc iar pe platforma cealalta ...tineti-mi pumnii sa se potriveasca cifrele repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cand lucram, a venit o data un australian la noi, la birouri...avea un accent oribil...la inceput nici nu am realizat ca vorbeste in engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

safe heaven...tras de par...rau de tot...m-am plictisit sa mor...abia am terminat-o.

...nici mie nu-mi place fereastra asta, ca nu are emoticoanele alea...f. des folosite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea tu erai in ny cand s-a intimplat cu turnurile? am vazut ieri un film despre asta, loosechange...f interesant...si m-am gindit la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Bai, mie imi vine sa va dau voua mailurile pe care trebuie sa le scriu in engleza, ca m-au zapacit de cap...pai eu o tineam sus si tare ca am lucrat ani de zile in santiere cu straini si vorbeam doar engleza...dar de fapt strainii erau turci, aia ce-o vorbeam numai engleza nu era si ne mai dureau si mainile de cat conversam
La telefon e jale, ca pe irlandezi, scotieni sau ce-or mai fi tata ii intelege, noroc ca responsabila cu partea asta de lume e la Budapesta, vorbeste engleza noastra de la scoala si unde ma incurc ii zic pe ungureste, ca m-a invatat mama sa nu mor de foame cand mergeam la Budapesta la vreun concurs. Adica stiu sa injur, sa cer de mancare si sa zic ca nu vreau
Io cred ca-i destul pentru inceput...nu?



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


http://www.youtube.com/watch?v=5FFRoYhTJQQ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

si comentariul ne-politically correct - da de indieni ce ziceti cand vorbesc in engleza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cum faci de pui video-ul in mesaj?

Mergi la inceput