Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

roxanaz, drept sa-ti spun nici nu stiam ce denominatziune este biserica, ca pe aici asta nu e asa important...
e important sa stii doar in ce "cred= belief".
dar m-ai facut cutrioasa si am cautat si am vazut ca e afiliata la o organizatie mare penticostala...cu f. multe misiuni de evanghelizare in tot restul lumii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Laliii, imi pare rau de baiat ...dar stii ceva, o sa treaca, azi e miercuri, febra aia nu poate sa tina mai mult de 3 zile. Vineri e voi, o sa plecati poate cu tuse, muci pe tzeava, dar stii cum sunt copii, n-o sa-i pese.

Auziti, de mult am vrut sa intreb ...nu aveam noi pe ghetar un user care incepea tot cu "lali???" si avea doi baieti ? Ala mare frumuselll, cu buze groase de Raj Kapoor si unul mai mic ? Tot ce imi aduc aminte este ca ne-a aratat niste poze cand color, cand alb-negru ... stiti de cine vorbesc, sau am inceput sa incurc informatiile pe aici ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Lali-sanatate multa, si eu zic ca se rezolva pina simbata, dc scapa de febra,restul nu sunt grave-da la baiat cate 1 lg de miere pt tuse si poti sa il convingi si dc bagi cu lamaie-ca dc vrea sa il vada pe Mickey,etc sa asculte si sa se faca bine!
Sefa-da ai dreptate, duamna era din germanica, asa cu baietii frumosi sau ma insel si eu,roza scleroza scrie pe noi...
Michele-si eu vreau coliva,sigur voi minca dupa 15 aprilie cand e si de post!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Citat:
Lali-sanatate multa, si eu zic ca se rezolva pina simbata, dc scapa de febra,restul nu sunt grave-da la baiat cate 1 lg de miere pt tuse si poti sa il convingi si dc bagi cu lamaie-ca dc vrea sa il vada pe Mickey,etc sa asculte si sa se faca bine!


De acord cu Denisam si poti sa-i dai si niste paracetamol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Apare o treaba dedesubt....o fereastra pe care scrie raspuns rapid..o vedeti si voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eu o folosesc deja :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Ia uite fereastra ... multumesc Mada.
Sefa, eu saptamana viitoare am vacanta ... deci imi face Cezara program. Dar sunt prezenta pe ghetar ... ce ti- e dle cu tehnologia asta, la laptop nu ma lasa dar pe telefon o pacalesc. Ha.ha ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

Citat:
Lali-sanatate multa, si eu zic ca se rezolva pina simbata, dc scapa de febra,restul nu sunt grave-da la baiat cate 1 lg de miere pt tuse si poti sa il convingi si dc bagi cu lamaie-ca dc vrea sa il vada pe Mickey,etc sa asculte si sa se faca bine!


De acord cu Denisam si poti sa-i dai si niste paracetamol.

Andra ,mamica de 3+1

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!





Stiu pinguinele ce stiu !

Febra de azi i-a scazut sub 37 cu doua cani de ceai cu miere si o jumatate de lamaie mancata cu zahar brun.

Acum ii dau paracetamolul.

Am fost la doctorita care a spus ca e viroza de sezon, nu are rost antibioticul (bine, mi l-a dat pe reteta sa-l am la mine la Paris) si mi-a dat paracetamol si sirop de tuse. A zis ca se va imbunatati starea lui daca stam acasa si bagam supe, ceaiuri, lamai &co.


Si pentru ca lumea e mica, Viviana, baiatul doctorei noastre, care invata la Moisil, merge in tabara la Paris. In aceeasi tabara cu a ta fata cred eu, ca sunt prea multe coincidente, inclusiv cu orele de franceza in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Deci la noi nu e prima data cand mergem cu farmacia dupa noi in concediu.

Acum doi ani, intr-una din perioadele mele mai albastre asa, am hotarat eu pe nepusa masa ca o saptamana la mare doar noi trei, intr-un loc linistit mi-ar face bine la psihic. Zis si facut, mergem noi la agentia de turism intr-o vineri si rezervam un hotel super linistit si elegant in Bulgaria, cu plecare marti. Zice nenea de la agentie: vreti asigurare storno (aia care-ti da banii inapoi daca nu mai poti pleca in sejur). Noi: nuuuu, ce sa se intample de vineri seara pana marti ?

Cum ce ? O raceala zdravana la copil, inceputa taman duminica seara, cu febra mare, respiratie cu dificultati, tuse, tot tacamul. Sunam la agentie, nu se mai poate face nimic, punem copilul cat de cat pe picioare si plecam miercuri, cu aparatul de aerosoli si farmacia dupa noi. Jumate de sejur iesim din camera cu program, in fine, se reface copilul, isi mai curata nasul cu apa de mare din mare nu din spray. Dupa vreo patru zile, cu situatia in stationare, nervii mei, aia pentru care plecasem la mare, luau o nuanta din ce in ce mai breumarine. Merg hotarata la spa-ul hotelului si vad un tratament "stress release" de doua ore. Il iau, ma preia o tanti, ma maseaza pe o masa incalzita, ma da cu toate alifiile, ma pune nu stiu cate minute pe un pat care se umple cu apa sub mine pentru senzatie de plutire, ce mai, am iesit de acolo pe norisori.

Merg in camera, copilul dormea de amiaza, sotul la TV, ma pun si eu langa ei zambind usor, relaxata. Nu trec 15 minute se scoala copilul cu febra, in fund si vomeaza cumsecade. Oh, trece efectul stres-releas-ului meu de nu stiu cate zeci de euro instantaneu. Caca moale, vomat din nou peste o jumate de ora, gata la medicul hotelului cu el. Enteroviroza, alta tura de medicamente, schimbat cearsafuri cu voma toata noaptea, relaxare totala. A doua zi, febra nu scade, ne hotaram sa venim acasa (adica am plecat cu o zi intarziere si am venit cu o zi mai repede).

Copilul cu febra de 39 pe drum, nu reusesc sa i-o scad prea mult, cu doctorita in telefon dar, miracol, cand trecem podul peste Dunare febra dispare. Acasa, a doua zi , se uita doctorita neincrezatoare la mine: asta-i copil bolnav ? Nu mai avea nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am fost la sedinta cu Parisul. Am folosit informatiile Roxanei pentru intoarcere si a fost mai rapid.
Celcesforaie s-a intristat ca parintii au hotarat sa le dea copiilor 500 euro bani de buzunar. Da' o sa-i treaca!

Pana acum 2 ani cand am descoperit leurda am avut o parere tare proasta despre toti cei care o haleau.
Am dispretuit planta asta si strambam din nas cand o vedeam pe tarabe in piata.

Azi o folosesc cu spor la urzici.
Ah, da, mi-am facut ieri piure de urzici.
Celcesforaie a plecat de acasa ca-i putea.
La intoarcere mi-a spus ca miros a urzici si sa nu ma cocott langa el in pat.
Azi fii-mea s-a sculat de la masa. Nu se poate uita in farfuria mea si sa ma vada manand balega aia verde si scarboasa.
Dansul a deschis geamul sa iasa mirosul de urzici si s-a retras in dormitor.

Eu nici macar nu le incalzisem ca sa nu miroasa!
Imi plac foartte mult urzicile!
Si sunt foarte furioasa pe ei ca am ajuns sa le inghit cu noduri.

Trebuie sa ma gandesc la o razbunare.


Lali sanatate baiatului. Cred ca o sa se faca bine pana plecati.


Mergi la inceput