Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Felicitari sportivului! Echipa nationala? Pfaaaa....pai asta-i tare de tot! Chiar ca crapa pielea pe tine ralu! Vorba sefei, pai in alte parti era om facut...
Kari, sunt impresionat de cele scrise. Buflea are dreptate, cred ca nu multa lume poate face ce faci tu si colegii tai. Eu intuiesc explicatia aceste linisti si acestei impacari cu sine in fata mortii.
La acest punct, dupa ce am citat-o de doua ori pe buflea, am sa-i zic direct ca nu poate sti cu ce se va agata de viata atunci, cand va veni clipa aia, pentru ca nu stie contextul. Oamenii care sufera, mai ales timp indelungat, au o altfel de filozofie despre viata, pentru ei lupta e castigata atunci cand isi gasesc pacea interioara. Probabil ca si in lipsa religiei iti poti gasi linistea, insa e mai usor sa crezi cu toata fiinta intr-o divinitate gata sa te primeasca si sa te mantuie.
Da, mai, te mai iubim.
Dar nu ne-ai spus: cum se simte tatal tau? Ce moral are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Denisam

Hello,
Michelle-dar voi sunteti catolici sau v-ati adaptat la americani de tot-ca noi serbam ca ortodocsii.
Kari-superb spus, cam asa cum zici tu gandesc si execut si eu
Roxana-mersi de ganduri,abia asteptam si noi sa plecam
Sefa-pe unde esti
Micky-la multi ani pt fetita, sa fie sanatoasa!




Zambeste, si maine e o zi!



noi am fost ortodocsi in ROM. ...ca tot restul tarii...dar aici in timp am devenit credinciosi in adevaratul sens al cuv si "ne-am intors la Dumnezeu "-cum se zice si suntem "Born again" ca americanii credinciosi.
pe mine nu ma intereseaza absolut de loc religia, asa cum este inteleasa in Romania...
aici merg cu aceeasi placere la orice biserica baptista, evaghelista,nondenominationala...
in Rom. am fost la cele ortodoxe si catolice.
eu simt o conectie speciala cu orice credincios adevarat indiferent de religie...credintza in Dumenzeu, in DOmnul Isus e ceea ce face aceasta legatura.

credintza e o parte importanta din viata mea de zi cu zi...chiar daca nu inteleg multe din Biblie si mai am atitea intrebari din viatza la care nu am gasit inca raspunsuri...asta nu ma face decat sa continui sa caut. iar la cele la care am gasit raspunsuri , mi-au schimbat viatza.

buflea, ce sa-ti spun...eu am fost ca tine...si te inteleg perfect.
as vrea sa stii ca in viatza avem multe surprize si numai credintza ne face sa fim cat de cat pregatiti pt ele, ne da putere si sperantza(cel putzin asa a fost cu mine)
apropo, de miracole, cand spuenai ca nu crezi in ele...un pastor spuena, cindva, ca " doar atunci cand ai nevoie de miracole, crezi cu adevarat in ele".

dar, cam atit cu credintza...ca acum ma trimite cineva la SC sa ma spovedesc acolo...daca mai am ceva de spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

dupa cum v-am spus , pisica noastra, aia pe care am cules-o de pe "drumuri" anul trecut, a plecat in lumea larga. norocul nostru ca lumea noastra e mica dar.... la vecina din dreapta cum ma uit eu acum cand scriu in tufisul care a fost verde toata iarna o pisica ( mama lui lucy a noastra ) a fatat 2 pisici. sunt atata de frumosi, nu au ochi, si nu le e frig, dar sunt doi si se tin unuia altuia cald , va vine sa credeti cand la noi temperaturile sunt atat de jalnice? i-am tinut in mana amandoua, adica eu si mandra-mea pe rand, ca asa a vrut ea.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

oh, ca am uitat sa spun. sefa, te iubesc pana la moarte!
si dupa aia eu oala si tu ulceaua ne vom iubi in continuare pana cand ne vom reintalni . nu stiu dar om inventa noi altceva intre timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Michelle-am inteles, nici eu nu judec pe nimeni legat de credinta si fiecare are modul lui de a se linisti cred eu.
Credinta fiecaruia nu are legatura cu biserica, asa cred eu,adica a fi ortodox sau catolic nu conteaza in opinia mea atata timp cat tu crezi in DD.
Sefa si Alinta-ati cam deprimat subiectu`si sa stati la coada dupa mine si Kari da-noi avem ceva sechele pe care le tratam,ok...
Alina-sanatate maxima, sa fie totul bine curand
Rufus-stii ceva de Vivi si f frumos punctat.
Raluca-felicitari maxime lui Robert si voua, aici clar ar fi prins cel putin o bursa, sa nu zic mai mult....
Am fugit cu copilu`la tenis, tare incantata e ca au inceput sa ii intre si ei servele cu stinga..parca vad ca si nezt week treb sa gasim niste timp sa ne mai antrenam putin..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si noi fugim tot la tenis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Asaaaa, ajunge cu lacrimile si taierile de vene ca ni se toceste lama aiurea ...

1. Rufus, sunt de acord cu tot ce spui ... Tata se simte bine. Arata bine dar este imbatranit in suflet. Il apasa boala asta desi nu-l doare nimic, vine de la cap ... in general este pesimist dar nu indrazneste sa spuna nimic ca ii da mama linii la palma. In plus este foarte prudent si atent la orice i se intampla. De fapt toti suntem asa ... ieri dimineata s-a sculat cu un junghi in spate si prima intrebare a fost daca il doare muschiul sau coloana (cancerul lui metastazeaza la oase) ...cand a zis ca muschiul nu l-am mai bagat in seama, poate sa-l doara orice, numai oasele nu.

Este o apasare nerostita intre noi, jumatate convingere ca ne asteapta zile grele, jumatate speranta. Ei au credinta, probabil ca mai spera si intr-un miracol ... eu incerca sa nu ma gandesc la ce vine, desi m-a intrebat barbatul daca la anul mai trimitem copiii in Romania si am raspuns "nu stiu" ... macar vara asta sa-l lase boala sa ii plimbe pe unde si-au propus (Eforie Nord si Herculane si Piatra cred) ... voi astia care suneti prieteni cu Dumnezeu, puneti o vorba si pentru tatal meu, eu nu vreau sa se faca bine, vreau sa nu fie mai rau ca acum ...sunt modesta, nu-i asa ?

2. Alinto, accept targul - tu oala eu ulcea ...dar stii de ce ? Ca oala are fundul mai mare si mai bombat, asa ca ti-l las tie ... ulceaua e mai tinerica nu si arata asa, cu forme proportionate mai de domnisoara ... macar pe lumea celalata sa arat si eu a domnisoara.

3. Unde sunt restul Pinguinilor ?

Lali o fi plecat la Disney ?

Viviana cred ca a cazut in buda de la Breaza si acolo, pe canal nu are WiFi ... ne-a spus cumva cand se intoarce sau trebuie sa trimitem vidanjorii dupa ea ?

Androix vad ca nu mai vine pe aici nici daca tzip dupa ea ... oi fi spus ceva nasol si ne-a parasit ...

Rall si ea n-a mai scris de cand manca coliva ... dar parca zicea ca de pofta, nu ? Sau si pe ea am alungat-o cu marturisirea mea despre Michael Jackson ?

Carmencita, tu fata, seara, dupa ce culci copilul, baga un raport de California ... spune-ne cat de cald si soare e la voi, fa-i Alineti in ciuda, n-auzi ca la ea doar bate celebrul vant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Bai ma zapaciti cu tenisul asta ... vreau si eu sa-i dau pe ai mei la tenis si nu gasesc nici un program in zona ... de fapt este unul dar e lunea cand fiu-meu are soccer ...

Mai caut ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, bucura-te de ce ai in prezent. Fara gluma...Miracole exista, fara indoiala, dar cel mai mare miracol este ca sunteti, dupa atatia ani si desi va desparte asa distanta, impreuna. Super!
Viviana e la Breaza, probabil intarzie, fata nu-i in vacanta, dar e o saptamana lejera, Scoala altfel (de-al naibii o numesc asa cum i-a zis Funeriu si nu cum a botezat-o Abramburik, de fapt nici nu stiu cum) si poate chiuleste. Precis n-are semnal, ca intra ea sa ne salute.

Uite-l si pe antrenorul Anei de taekwondo; impresionant

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/alte-sporturi/reportaj-cutremurator-de-la-copil-cernobil-la-sabonim-taekwondo-a-reusit-sa-invinga-boala-cu-ajutorul-sportului-9792743

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am citit Rufus ...interesant. Si aici este foarte radpandit Taekwondo ...Baiatul lui Pocahontas de 7 ani face Taekwondo de 3 ani ...ei l-au dat ca sunt asiatici si asiaticii prefera diverse arte martiale.
Voi cum ati ajuns s-o dati pe Ana si cum ii place ?

Mergi la inceput