Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Neata pinguinilor viitoare randunici, si randunicilor viitoare pinguine.

Va multumesc mult, mult pentru urari si va iubesc pe toate.
Copila mea, a fost foarte impresionata de urarile primite de pe ghetar.

Zilele astea am avut multa, multa treaba si ghinion... fara buda WI-FI!

Maine plecam la Breaza invitati la ziua unui bun prieten.
Acolo am internet... si voi fi mai libera.


Sarbatori pascale fericite pentru toate pingurandunicile ce se pregatesc pentru intampinarea luminii.
Fie ca iepurasul sa va duca fericire, iubire si multa, multa sanatate.
Paste fericit!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxalis spune:

Ma iertati ca dau buzna, asa, neinvitata, neanuntata, dar voiam sa-i spun Buflei ca tare mi-a placut cum a povestit ea despre Dusmanul ei de o viata .
Si mai voiam sa recomand un film despre doi batrani dintr-un sat din Moldova (parca Vaslui, daca-mi amintesc eu bine). Filmul e realizat de nepotul lor si ni-i arata pe Constantin si Elena pe perioada unui an de zile. Vedem cum muncesc ei in gospodarie, cum se roaga la biserica, cum tese Elena carpete minunate cu mainile ei muncite, pur si simplu, viata, asa cum e ea, intr-o lume pe cale de disparitie.
Pe mine m-a impresionat tare mult si nu stiu cum mi-a scapat filmul asta. L-am gasit intamplator acum vreo luna, desi a fost realizat in 2009. A si primit, pe buna dreptate, premii la diverse festivaluri internationale de film.
Am vrut neaparat sa vi-l recomand, si voua, pinguinilor, dar si celorlalte, multe, perechi de ochi care se delecteaza zi de zi cu povestile de pe ghetar .
http://www.youtube.com/watch?v=R6pd5aVMLzs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cucu,fetelor,pe unde sunteti?
Pinguinule,unde esti?

Alo,care-mi da si mie una mare,tare ,neagra si fierbinte?
Cafea desigur,ca-s cheauna de cap...tensiunea e tot asa de mica......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eu,Mada,iti dau eu ,fierbinte nu prea e ca e facuta de ursu dimineata insa tare si neagra e cu siguranta,si amara.

Carmaw intrebarea ta imi aminteste de perioada cand ne mutam precum tiganul cu cortu' ,chirie ici ,chirie colea ,astfel ca Robert ma intreba pe mine sau pe mama :"dar casa noastra unde e?Noi de ce n-avem casa?"
Spor la decorat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mi-am pierdut nexus-ul....
Imi era rau dimineata,ma durea capul si eram ametita(inca sunt),nu-mi aduc aminte..parca l-am pus in geanta cand am dus fata...dar cred ca mi-a cazut langa masina...am refacut traseul,degeaba.....am blocat numarul(am abonament cu roaming)...si imi pare rau dupa el...poate ..poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buna ziua si de la mine!
Citesc, citesc tot...dar nu apuc sa raspund.
Am vrut job? Ete ca am acu.
Da, m-a impresionat ce scrie Buflea. Sunt un sentimental incurabil...si sunt si la varsta la care amintirile incep sa aiba pret. Vreau sa spun ca e cea mai buna idee auzita in ultimul timp, timp in care am fost ocupat exclusiv cu existenta. Ce prostie...sa traiesti si...atat.
Cred ca pot scrie ceva ce va umple inimile catorva oameni dragi mie. Si am si o tolba plina. Atata doar ca sunt constient ca ma mai asteapta cateva capitole forte...dar macar pot sa incep.
Capitolele actuale nu-s cele mai atractive, munca, stat pana seara la servici si discutii peste discutii cu fetele mele cele mari, de care m-am saturat (fiecare ia sensul care-i vine primul in minte, sunt valabile amandoua). Azi dimineata am facut ca leul discutand cu Tora, dar nu la ea tipam ci la univers, sa ma descarc si sa nu ma auda nimeni, doar ea, ca e singura care ma intelege si pot spune pe sleau ce gandesc. Maine ma duc la spovedit si impartasit, sper sa-mi gasesc o liniste mai consistenta dupa aia, sunt momente (din ce in ce mai dese) in care nu-mi regasesc ritmul obisnuit.
Ma gandesc cat de haios suna ce povestiti voi de copiii vostri, cat de intelept spun ce sa faceti sau sa nu faceti, iar cand vine randul meu sa aplic...se sterge memoria.
E clar, nu ma pricep mai mult. Asta e.

Astept we cu placere, azi sper sa ies cu Tora la o pizza, dar e 12 trecute si mai am inca treaba. Dar nu renunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf,poti sa te descarci si pe aici.....face bine.Bucura-te ca-s cu totii sanatosi.

Si da mai des pe aici...macar odata pe zi.

Vezi ca esti tanar si nu e admisibil sa nu fii plin de optimism.

Howgh!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Frumos ce ati scris voi pe aici.
Pe vremurile cind odorul meu tragea un somn de 2 ore dupa masa mi-am scris memoriile tocmai ca ma gindeam ca nu voi mai avea timp de asta.

Dar cred ca apreciem povesti din trecut la o anumita virsta.Cind eram in liceu ziceam ca taica-meu asculta muzica proasta ca asculta Elvis,iar acum de citiva ani realizez ca de fapt e muzica de calitate.

Deci pe masura ce imbatrinesti te faci tot mai intelept!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen randunicilor


eu nu mai am cafea, am beuto deja. si indata tre sa plec la servici.
azi e sarbatoare mare la noi, nu misca nici musca. toate magazinele sunt inchise, nu se lucreaza decat ce-i la foc continuu.

maine am in plan un cozonac si cateva oua rosii, plus o rata la cuptor si cam atat. mama mi-a facut observatie ca nici macar un drob nu fac..., da am eu timp de asa ceva? mai devreme am pus zacusca in borcane si acuma sta cuminte la cuptor.

aseara mi-am amintit ca am avut si eu un Dusman, un frate de-al mamei, e deja plecat pe alte lumi.... trist e ca am inceput sa-l apreciez tarziu, atunci cand era deja intr-un sanatoriu.
asa si copii nostri, acuma ne pun la colt si infiereaza tot ce spunem, mai tarziu vor vedea ca babalacii astia au avut dreptate.

zi faina sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Rufus, tu trebuie neaparat sa scrii ... uite, acum am sa apas pe o rana din care o sa curga sange ... o fac cu ochii inchisi si stiu ca doare si sper sa imi dai dreptate ... tu trebuie sa ii scrii mai ales Anei de bunicii ei pe care nu i-a cunoscut deloc si de sora ta pe care cat timp crezi ca si-o va mai aduce aminte ? Nu mult ...

Rox, si tu trebuie sa scrii ... pai povesti din astea cu burghezi deportati sunt SF si pentru mine, dar pentru copiii tai. Nu te baza pe faptul ca o sa le povesesti, vorbele zboara si amintirile se pierd in agitatia vietii. Cand vrei tu sa vorbesti, nu au ei timp sa asculte, cand vor avea ei timp sa asculte, cine stie cata memorie ti-a mai ramas tie sau pe unde mai esti ... vorbele raman, si e bine sa fie scrise la prima mana, de ala care le-a trait ... pentru ca tu le scrii imaginandu-ti cum a fost si de regula pare greu ...ei care le-au trait scriu cu seninatate si bucurie si fericire ...cum sa spun, asa era "fericirea" lor si e greu pentru noi sa ne-o imaginam in conditiile alea.

Mai spun un lucru si gata ...msl, cartea nu este in librarii, nu este comercializata. Este doar publicata la o editura pentru familie si familia extinsa. Nu stiu daca o pot da mai departe, nu stiu daca vrea asta, are multe informatii personale ...dar pot intreba.

Oxalis - multumesc pentru film. Sub influenta cartii, o sa-l vad in weekend si cred ca o sa-mi placa

Mergi la inceput