analiza paap_a

analiza paap_a | Autor: dragomir2205

Link direct la acest mesaj

La analiza dublu test paap_a valoarea mi a iesit 6.02 mlU/mL iar valorile mediane la 12 sapt este 6.560 mUl/mL
Iar Free Beta hCG 49 iar valorile mediane la 12 sapt 39.33 ng/mL astea pe langa ceea ce v am scris mai sus de acel hematon periovular

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Aceste analize se interpreteaza de catre medic folosind probgramul pentru dublul test. Luate de unele singure, asa, nu prea au nicio relevanta. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

In primul rand linisteste-te. Mie PAPP-A mi-a iesit fff mic (valoare de 0.9 in conditiile in care prietenei mele la aceeasi varsta gestationala ii iesise 10). Am scotocit tot internetul si am gasit pe site-ul unui spital din Australia un studiu care zicea ca riscul de malformatii ale fatului este infim daca translucenta nucala este sub 3 si osul nazal prezent indiferent de valoarea PAPP-A. O valoare foarte mica a PAPP-A indica un risc mai mare de avort spontan, preeclampsie, nasterea prematura sau nasterea unui fat mort.
De aceea medicul mi-a recomandat sa fac ecografii Doppler frecvente, sa nu omit sa imi fac la timp injectiile de Clexane, sa imi cumpar tensiometru, sa imi masor zilnic tensiunea si daca valorile normale sunt sa zicem 10 cu 6 si eu brusc ajung la 13 cu 9 sa merg la spital. Deasemenea sa nu mananc sarat, sa ma hidratez bine, sa dorm 99% din timp pe stanga si sa merg urgent la spital daca mi se umfla mainile sau picioarele sau apar alte edeme. Am luat Aspenter pana la 13 saptamani de sarcina si apoi am facut injectii cu Clexane. E totul bine si a fost totul bine. Mai am o saptamana si nasc prin cezariana, nici urma de edeme, de tensiune marita, preeclampsie sau nastere prematura.
Cauta pe net
WOMEN AND NEWBORN HEALTH SERVICE
King Edward Memorial Hospital
ANTEPARTUM CARE
Management of women with a low PAPP-A or raised nuchal translucency, with normal chromosomes

Vei gasi in studiul respectiv asa:
PAPP-A is a large glycoprotein produced by the placenta and decidua thought to have several functions, including prevention of recognition of the fetus by the maternal immune system, matrix mineralization and angiogenesis.
A low PAPP-A is therefore descriptive of poor early placentation resulting in complications such as fetal growth restriction, fetal demise, preterm birth and pre-eclampsia in the third trimester.

<0.45 MoM = 1 to 4% risk of pregnancy loss before 20 weeks
- increased risk of intrauterine growth restriction, positive predictive value 14%
- increased risk of preterm delivery before 34 weeks
<0.29 MoM = significantly increased risk of intrauterine growth restriction, with positive predictive values of 24%

Studies have shown that in combination with a low PAPP-A level, second trimester monitoring of fetal growth, placental size and Doppler indices can help to identify women at high risk of adverse obstetric outcomes.

Fa-ti analizele alea de trombofilie repede ca oricum se lucreaza in afara tarii si dureaza pana primesti rezultatele.



38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput