Hematon periovular la sarcina

Hematon periovular la sarcina | Autor: dragomir2205

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
In urma ecografiei de trimetrul I de sarcina, mi sa descoperit un hematom periovular prezent in marginea inferioara a placentei cu dimensiunile de 6.4/10.1 mm.
La data prezentului mesaj am 13 saptamani si 4 zile si nici o sangerare. Mi s-a recomandat s-a fac analiza de profil trombifilic care este putin costisitoare.
Credeti ca este necesara aceasta analiza neavand nici o urma de sangerare .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Da, absolut. E foarte posibil sa ai nevoie de Clexane sau Aspenter daca ai trombofilie.

38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Da, e necesara. Daca iti iese ca ai trombofilie, o sa ai nevoie de tratament pt a duce sarcina la bun sfarsit, altfel oricand pot aparea complicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Da, trebuie sa fac analizele repede. De cele mai multe ori, hematoamele apar din cauza sangelui ingrosat cu tentinta de a forma cheaguri (trombofilie) care da probleme de implantare. Cheagurile sunt minuscule, nu iti pun viata in pericol, dar pentru embrion, pot fi fatale.
Uneori hematoamele se resorb, alteori se elimina prin sangerare.
Cum zici si fetele, e posibil sa ai nevoie de Clexane pentru a duce sarcina la capat.
Pentru un prim pas, poti merge la Fundeni, la Hematologie la dr. Uscatescu care iti va face niste analize generale, gratuite, pentru care trebuie sa duci trimitere de la dr. de familie, adeverinta de salariat si copie CI. Dansa te va indruma mai departe in ce ai de facut, eventual.

Aici gasesti mai multe date despre trombofilie si cum ajungi la dr. Uscatescu:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177499&whichpage=1

Ai grija, nu amana analizele, deplaseaza-te cat mai putin, ideal ar fi sa stai o perioada in pat, cu suplimentare de progesteron.
Numai bine!


Mergi la inceput