aspirante optimiste>20ani!(822)FELICITARI SilviaT!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns damiana spune:

mersi, bubuali! avem un baietel de 4 ani si acum 3luni ne-am hotarat sa mai facem un bb, speram noi surioara! cu baietelul am ramas insarcinata foarte repede, in prima luna dupa ce ne-am propus, acum speram sa fie la fel de repede... oricum, cum o vrea , sanatos sa fie!
va si multumesc ca ma primiti printre voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina_r
MariaBcf ce mai faci, cum merge sarcina?

Ma speriati la faza asta cu anticoagulantul oprit inainte de cezariana. Trebuie sa ma uit si eu pe net dupa mai multe informatii. Bine eu inca nu stiu daca voi face sau nu, vom vedea cand ajung la dr. U, prin mai iunie, ce o sa-mi recomande atunci. Deocamdata aspenter si acid folic la fiecare 2 zile.


Am sunat la Fundeni si mi s-a zis ca Clexane se intrerupe cu 3 zile inainte de cezariana si se reia la 8-10 ore dupa cezariana in functie de sangerare. Se continua aceeasi doza (0.4) in cazul meu timp de 3 saptamani dupa care trebuie sa merg la analize la Fundeni sa vedem dupa ce schema reducem doza pana o scoatem de tot.


38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Emilia pe cand e programat marele eveniment?iti doresc nastere usoara si un bebe sanatos si frumos
Damiana sa-ti traiasca baietelul,sa fiti sanatosi...de la nastere ce-ai facut,ai luat pastile ceva,v-ati protejat sau pur si simplu n-ai ramas?
Fetele va asteptam cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Dupa cezariana mi s-a facut si mie fraxiparina 8 zile si apoi am continuat cu aspenter 30 de zile, asta inainte sa stiu de mutatii.



mamica de ingeras Eva 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna si de la noi. Mi-au venit rezultatele la analizele de trombofilie si se pare ca am mutatie a genei A1298C genotip homozigot . Nu stiu exact ce inseamna, sunt niste explicatii pe buletin.
Nu inteleg cum se īmp#259;cat riscul de trombofilie si tromboza cu trombocitopenia, adica afectiunea fix inversa.
Bubuali, imi pare rau ca nu a fost sa fie luna aceasta. Tin pumnii pentru luna viitoare.
Angy, capul sus! Sa dea Domnul sa treaca repede!
Eu vars, vars si iar vars. Nu pot iesi din casa, stau numai in pat...
Doamne ajuta!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009) si 6+

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Flowerbee intr-un alt capitol am scris asta:

"Īn literatura, la nivelul genei MTHFR, au fost descrise mai frecvent doua polimorfisme: C677T si A1298C, care au fost asociate cu forma termolabila a genei MTHFR si care determina acumularea homocisteinei īn circulatie (hiperhomocisteinemie) si scaderea concentratiei acidului folic.

Polimorfismul C677T (Ala222Val) consta īn substitutia C cu T īn exonul 4 al genei, conducānd la īnlocuirea alaninei cu valina precum si la o activitate scazuta a enzimei; frecventa alelei de substitutie a fost 0,38. Aceasta tranzitie este o mutatie ce determina termolabilitatea enzimei deoarece activitatea acesteia este redusa la o temperatura de 37°C (8,9).

Polimorfismul A1298C (Glu429Ala) consta īn substitutia A cu C īn exonul 7, conducānd la īnlocuirea glutamatului cu alanina. Aceasta mutatie este localizata īn regiunea care codifica pentru domeniul reglator al proteinei (10,11). Polimorfismul A1298C are o frecventa alelica de 0,33 (10) si determina scaderea activitatii enzimatice (dar nu īn aceeasi masura ca polimorfismul C677T) (11)."




mamica de ingeras Eva 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina.ion spune:

fetelor eu nu vin cu vesti tocmai bune, dr ne-a spus ca "tratamentul" pt boala sotului este inseminarea si ne-a propus sa incepem ciclul de inseminari din vara(iunie-iulie).Momentan eu iau in contnuare aspenter si acid folic cate 1 pe zi iar lui i-a dat spermotrend. De asemenea mi-a reptat analizele (secretie, mico si ureea plasma) si daca am scapat de streptococ imediat dupa Paste fac histerosonografie. In functie de rezultatul la hysg ne programeaza la IA la Biogenesis. A mai facut cineva tratament cu spermotrend?s-a vazut vreo imbunatatire? Fetelor care ati mai facut IA imi puteti spune cam cat v-a costat?
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_b spune:

Buna fetelor! si eu vreau sa ma alatur voua. adica sa mai apar pe aici inca o data pt ca am fost in clubul asta acum 2 ani, ma gasiti pe listuta de la inceputul paginii. bebele meu are aproape 2 ani si azi am fost la control si dr mi-a dat unda verde pt bebe 2 si mi-a zis ca maine un ovar v-a ovula deci, sa ma pun pe treaba... sper sa ma primiti in gasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Ramo bine ai revenit,sa-ti traiasca bebelu si iti dorim sa fii sanatoasa si sa vina bebe2 cat mai repede...a...si da-i bataie atunci daca e asa...te pupam si mult noroc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Flowerbee nu stiu ce sa zic,doar mutatia asta o ai?probabil o sa iei complex de b-uri si metafolin...cand te duci la dr?
Corina imi pare rau...poate si-o reveni sotul si vei ramane natural,stiu ca au mai fost cazuri...nu-ti pierde speranta...
Fetelor o zi superba sa aveti si va astept cu vesti cat mai repede

Mergi la inceput