Maine 26 martie nu se face gradi??

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

stati asa, ca nu s-a terminat.
saptamana viitoare cica se ia copilul la pranz (desi e la program prelungit), iar urmatoarea sapt. (de pe 8 aprilie) e vacanta...


Asta se numeste lene si indolenta, ca sa nu zic ca incalca legea. Gradinitele de stat sunt deschise, chiar daca se comaseaza grupele si n-au activitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mda... banuiam eu ca si-au facut propriile reguli... saptamana de scoala "altfel" inseamna pt. educatoare altfel, adica mai bine, fara copii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Carcoteala din punctul meu de vedere. Nu va suparati.
Depinde de cum v-ati organizat, parinti si invatatoare ... La noi s-a organizat frumos aceasta saptamana. Doua excursii, pictura pe vase de lut, vineri se pleaca in tabara si da, cine nu merge in tabara sta acasa. Marti termina la 11 dar astazi se intorc la ora 15, joi 17 ... deci e normal sa termine mai repede intr-o zi.
Iar vacanta e vacanta! De la colegi stiu ca functioneaza gradinitele (cele particulare sigur) ...
Mi se pare aiurea "lene si indolenta" ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
Carcoteala din punctul meu de vedere. Nu va suparati.
Depinde de cum v-ati organizat, parinti si invatatoare ... La noi s-a organizat frumos aceasta saptamana. Doua excursii, pictura pe vase de lut, vineri se pleaca in tabara si da, cine nu merge in tabara sta acasa. Marti termina la 11 dar astazi se intorc la ora 15, joi 17 ... deci e normal sa termine mai repede intr-o zi.
Iar vacanta e vacanta! De la colegi stiu ca functioneaza gradinitele (cele particulare sigur) ...
Mi se pare aiurea "lene si indolenta" ...


In ultimele posturi vorbim de gradinita, de stat, asa ca vacanta nu e chiar vacanta in majoritatea unitatilor, ba chiar sunt cateva in bucuresti care asigura inclusiv vacanta de vara.
Iar organizarea saptamanii altfel ar trebui sa fie facuta de catre scoala/gradinita, nu de catre parinti. A, ca ni s-au cerut sugestii si ajutor ca sa nu sfarsim la cozi interminabile pe la muzee saptamana asta, asta e altceva. Dar mai e cale lunga pana la a face program scurt pentru ca nu s-au organizat parintii impreuna cu invatatoarele/educatoarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

In saptamana altfel, se pleaca de la premisa ca "majoritatea mamicilor stau acasa" si zilele de scoala incep ba la 9:30, ba la 10:30. Mie imi e tare greu sa-l duc avand in vedere ca am serviciu. Si nici sa-l duc cu 2 ore inainte si sa stea singur pe-acolo, nu-mi convine. N-ar trebui sa fie si "saptamana altfel" pentru parinti, ci doar pentru copii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Saptamana de "scoala altfel" a fost creata pt a le face viata grea parintilor; copiii oricum nu inteleg mare lucru din ea. Prefer sa imi duc eu copilul la Gradina botanica sau diverse muzee, decat sa se inghesuie unii in altii si sa se calce in picioare in atata aglomeratie. Saptamana asta ar trebui reconsiderata : ori scoala normala, ori vacanta. Stam numai pe drumuri, noi adultii. Pt copii o fi distractiv ( poate ), dar pt adulti e jale. Maine si poimaine nu o duc. E bataie de joc. Invatamantul romanesc, in loc sa ajute parintii, mai degraba le ingreuneaza viata, plus ca si cu elevii procedeaza la fel. Excursiile pot fi organizate intr-o sambata, pt cei care vor neaparat sa mearga cu clasa, nu este neaparat necesara inventarea unei asemenea saptamani de cosmar.
Saptamana asta, se intra la 9.30 si se iese la 11.30


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

mda ... eu nu consider aceasta saptamana de cosmar
nu am organizat noi, parintii, activitatile din aceasta saptamana,dar am participat. principiul ca "nu parintii trebuie sa ..." mi se pare depasit avand in vedere ca e vorba de copiii nostri! asa si cu sistemul sanitar, daca nu face el (sistemul) ceva ... desi e "treaba" lui ... nu facem nici noi parintii ca " e treaba sistemului" si uite asa ramane pacientul bolnav sa se chinuie?

pentru cei din Bucuresti idee e sa iasa din oras nu sa mearga pe aici la muzee. clar este aglomerat orasul ca vin si din provincie:)

dar... fiecare cum poate, cum ii place ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Alizee, eu nu sunt de acord cu tine. Saptamana asta este benefica pentru copii, gandeste-te ca nu toti parintii sunt la fel de implicati in educatia copiilor, ca mine sau ca tine, sunt cu siguranta multi copii care pana la scoala n-au ajuns la Gradina Botanica sau la alte muzee, poate nici la ateliere de olarit sau la teatrul de papusi. Si ei merita sa vada aceste lucruri. In plus, grupurile organizate beneficiaza la muzee de ghid. E uimitor cat de mult se poate schimba experienta vizitarii unui muzeu cu un ghid insotitor. Acum o luna am fost intr-o excursie (cu niste studenti), si am vizitat (a n-a oara) castelele Peles, Bran si Rasnov. A fost muult mai fumos si instructiv acum (ca sa nu mai zic si ieftin) sa le revad cu ghid.

La noi la gradi saptamana asta vor merge la Delfinariu si la 2 muzee (dintre care unul la Tulcea - noi suntem din Cta). Fiica mea le-a vazut pe toate, de mai multe ori. Insa sunt convinsa ca faptul ca vor avea ghid si ca le viziteaza impreuna cu colegii ei va conta mult pentru experienta "muzeala".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Repet, parintii care vor sa isi trimita copiii in excursii organizate cu clasa, o pot face sambata. In aceasta saptamana, nu toate grupurile de copii au ghid; de unde atatia ghizi pt avalansa de grupuri in saptamana asta ?
Saptamana asta e grea si pt parintii "neimplicati", din cauza programului ridicol de scurt al scolii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu nu prea inteleg ce sa organizeze parintii. Avem cumva liber la birou pe motiv ca e saptamana altfel?
Noi suntem la gradnita de stat si se fac sapt asta diverse plimbari/vizite, dar asta nu inseamna ca iau copilul la pranz, ci ca de obicei, dupa amiaza.
Sapt viitoare, in vacanta, gradinita e deschisa tot program normal, pana dupa amiaza, chiar daca ii comaseaza.
Cand am spus "lene si indolenta" m-am referit la personalul din gradinitele de stat care nu respecta programul, care e unul si acelasi la stat.


Mergi la inceput