Jingle all the way!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Eu am reactionat doar la mainipulari prin care se promoveaza diverse personaje politice, ca D Morar ( pe care-l consider responsabil de sifonarea imaginii Romanei),



daca tot ai adus vorba de "manipulari", ai si vreo dovada sau alt argument rational in sprijinul acestor "pareri" sau sunt, ca de obicei, bazate pe elemente neindentifiabile si necuantificabile ?:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Uit e cum ma faci sa ma repet!

Daniel Morar a retinut dosarul FLOTA returnat de la instanta pentru un viciu de procedura, a initiat o noua expertiza prin care daunele au fost evaluate la zero, si a disjuns dosarul Presedintelui pentru a nu-l trimite in justitie pe motiv ca Presedintele se bucura de imunitate conform Art 84 din Constitutie.

Articolul 72 nu prevede o imunitate absoluta, prevede o imunitate la fel ca la parlaemntari, pentru dcalaratii politice si pentru acte si fapte savarsite in exercitarea mandatului.

ARTICOLUL 84
(2) Presedintele României se bucura de imunitate. Prevederile articolului 72 alineatul (1) se aplica în mod corespunzator.

ARTICOLUL 72
(1) Deputatii si senatorii nu pot fi trasi la raspundere juridica pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.

Am urmarit primul proiect de constitutie elaborat de comisia prezidentiala, si o modificare fata de constitutia actuala era eliminarea trimiterii la art 72 din alin 2).

Daca Presedintele ar avea imunitate absoluta nu mai era nevoie de trimiterea la art 72, pentru ca imunitatea absoluta includea si opiniile politice.

Imunitatea absoluta incalca
ARTICOLUL 16
(1) Cetatenii sunt egali în fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

Imunitatea absoluta ar face inoperanta punerea sub acuzare.
ARTICOLUL 96
(1) Camera Deputatilor si Senatul, în sedinta comuna, cu votul a cel putin doua treimi din numarul deputatilor si senatorilor, pot hotarî punerea sub acuzare a Presedintelui României pentru înalta tradare.
Prin articolul '96 actiunea de punere sub acuzare nu mai este lasata la latitudinea DNA, ea devine de competenta Parlamentului. Presedintele nu se poate sustrage justitie.

In concluzie o interpretare art 84 la modul absolut, duce la incalcarea altor articole din Constitutie, deci interpretarea este eronata.

Este absurd sa sustina ca Presdintele Romaniei cu atributii mici, are imunitate absoluta, si presedintele SUA care are responsabilitati mult mai mari, cumuland si functia executiva, poate fi pus sub acuzare si judecat.

In concluzie D Morar a interpretat Constitutia abuziv, si prin mentinerea dosarului la DNA a favorizat pe potentialul infractor Basescu A blocat un dosar, impiedicand infaptuirea justitiei.
A facut sa planeze un blam la adresa justitiei a statului de drept din Romania.
S-a substituit CCR, singura in drept sa decida daca Presedintele poate fi sau nu judecat.

Politicienii nu au pretins CCR sa se pronunte in problema imunitatii si nici DNA sa inainteze dosarul, ceea ce-i face complici prin acceptare tacita.

In consecinta presedintele Romaniei nu a putut reprezenta Romania asa cum ar fi trebuit, el benefiiciind de foarte putine invitatii si vizite ale presedintilor din UE, care nu i-au recunoscut legitimitatea.
S-a intalnit cu sefii de stat cand au avut loc intruniri internationale unde participa de drept.

Este hilar sa pretinzi ca persoane din parlament sau guvern, care n-au fost condamante, impiedica intrarea naostra in Shengen, si el care se ascunde dupa o imunitate inexistenta, nu reprezinta un obstacol si o problema la MCV.

Daniel Morar ar fi trebuit pus sub acuzare pentru obstructinarea justitiei si pentru favorizarea infractorului.

Detalii la:
www.luju.ro/dezvaluiri/musamalizari/avocatul-presedintelui-basescu-din-dosarul-flota-dan-apostol-a-scris-in-revista-de-drept-penal-cum-pot-procurorii-dna-sa-nu-refaca-rechizitoriul-prompt-daniel-morar-a-inchis-dosarul" target="_blank">Avocatul presedintelui Basescu din “Dosarul Flota”, Dan Apostol, a scris in Revista de Drept Penal cum pot procurorii DNA sa nu refaca rechizitoriul. Prompt, Daniel Morar a inchis dosarul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Intrebarea ar fi "Specifica legea ca numirea la Curtea Constitutionala trebuie sa fie neaparat un judecator?", inclin sa cred ca nu deoarece CV-ul lui Valer Dorneanu nu specifica ca a fost judecator. De fapt daca ma uit tot procuror scrie si la el. Deci de ce il desconsideram pe Morar?
Acuma daca tineti neaparat sa interpretati ca asta a fost un gest de "rasplata pentru serviciile aduse" problema voastra. Dar sa avem pardon cereti criteriile de alegere a judecatorilor CC in scris in lege, si hai sa ii verificam pe toti la criterii. Mie una Doamna Pivniceru nu imi pare foarte potrivita, iar despre Valer Dorneanu stiu doar ca e deputat PSD. Au vre-un doctorat in dreptu constitutional? ei ce au sa-i recomade?

Lumea a ramas fixata pe Basescu, peste tot numai asta aud. Daca isi da Basescu obstescul sfarsit maine, imi e frica pentru Romania ca isi pierde de tot busola. De fapt cat timp mai are de mandat?
Eu una as fi ingrijorata de criza din Cipru care face yoyo din leu, sau de declaratia unui maaaare PeNeList fost maaaare PeDeList cum ca sa fim multumiti daca putem sa platim salariile si pensiile, sau de ultimatumul FMI ca vine scadenta si nu s-a facut nimic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Subiectul era despre D Morar, dar daca discutam despre numiri la modul general, sunt de acord ca ar fi trebuit sa se stabileasca niste criterii minimale de competenta si de rezultate profesionale, si cei numiti sa fie doar dintre cei care indeplineau acele criterii.

In cazul candidatilor la CCR, cred ca era bine sa fie prvazut ca un candidat sa fie terminat specializare sau, sa fi terminat drteptul, dar sa aiba publicatii in domeniul dreptului constitutional.

Nu mi se pare normal ca un politician sa-si numeasca soferul consilier de stat pentru ca in lege nu se prevad conditionari.
Pe langa lege mai opereaza si bunul simt.
Daca facem rabat la exigente sa nu ne miram de consecionte.

Numirea asta a dat apa la moara in toata media.
www.luju.ro/dezvaluiri/anchete/o-mana-spala-pe-alta-procurorul-daniel-morar-a-fost-imunizat-de-traian-basescu-prin-numirea-ca-judecator-la-curtea-constitutionala-statutul-ccr-prevede-ca-judecatorii-pot-fi-arestati-sau-trimisi-in-judecata-doar-cu-aprobarea-biroului-permanent-al-camerei-" target="_blank">O MANA SPALA PE ALTA – Procurorul Daniel Morar a fost imunizat de Traian Basescu prin numirea ca judecator la Curtea Constitutionala. Statutul CCR prevede ca judecatorii pot fi arestati sau trimisi in judecata doar cu “aprobarea biroului permanent al Camerei care i-a numit sau a Presedintelui Romaniei, dupa caz”. Basescu i-a intors lui Morar imunitatea pe care si acesta i-a atribuit-o in “dosarul Flota”

Problema este ca Basescu recidiveaza, dupa numirea judecatorului Petre Lazaroiu (fost Petre Ceausescu)!
www.ioncoja.ro/textele-altora/cum-a-mintit-traian-basescu-am-gasit-semnaturile-sale-in-dosarul-flota/" target="_blank">Cum a mintit Traian Basescu. Am gasit semnaturile sale în Dosarul Flota - Ion Coja

Citat:
Judecatorul constitutional Petre Lazaroiu, fost Ceausescu l-a judecat si l-a scapat la 28 martie 2003 pe Traian Basescu de plata unui prejudiciu de 37,95 miliarde lei vechi (1,1 milioane de euro) imputat de Procurorul Financiar al Curtii de Conturi pe cand Traian Basescu era primar general al Capitalei. Dupa care, in 2008, dupa ce Lazaroiu si-a facut un „stagiu” de avocat cu contracte grele pe la CNADNR din subordinea Ministerului Transporturilor din guvernarea PDL-Basescu, acesta din urma l-a numit prin decret prezidential ca judecator al Curtii Constitutionale. Doua mandate consecutiv. Mai intai unul pentru doar doi ani, prin decretul 870 din 16 septembrie 2008, pe restul de mandat ramas dupa decesul fostului judecator Petre Ninosu, dupa care a fost omenit cu un al doilea mandat, de data asta intreg, de 9 ani, prin decretul prezidential nr. 553 din 2 iunie 2010. Ca sa recapitulam: judecatorul Lazaroiu l-a scapat pe Basescu, dupa care Basescu ajuns presedinte il face om pe Lazaroiu! In fata unor asemenea evidente, se ridica intrebarea legitima, de la care asteptam raspuns atat de la Basescu, cat si de la Lazaroiu, daca aceasta nu este coruptie politico-judiciara, atunci ce este?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Subiectul era despre D Morar, dar daca discutam despre numiri la modul general, sunt de acord ca ar fi trebuit sa se stabileasca niste criterii minimale de competenta si de rezultate profesionale, si cei numiti sa fie doar dintre cei care indeplineau acele criterii.

In cazul candidatilor la CCR, cred ca era bine sa fie prvazut ca un candidat sa fie terminat specializare sau, sa fi terminat drteptul, dar sa aiba publicatii in domeniul dreptului constitutional.

Nu mi se pare normal ca un politician sa-si numeasca soferul consilier de stat pentru ca in lege nu se prevad conditionari.
Pe langa lege mai opereaza si bunul simt.
Daca facem rabat la exigente sa nu ne miram de consecionte.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Pai si nu iti pui intrebarea de ce subiectul a fost deschis special pentru Morar. Nu stiu cum se face dar de fapt lumea nu vrea ca lucrurile sa fie clare si dupa niste norme bine definite. Se indigneaza doar cand nu a iesit asa cum vor ei.
Principalul criteriu pe care l-as pune eu ar fii "SA NU FIE MEMBRU IN NICI UN PARTID".
O alta problema pe care eu mi-o pun este, de ce nu este nici un om cu studii de drept constitutional in comisia care face revizuirea constitutiei. Sincer nu am prea mare incredere in cei care fac revizuirea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dar eu nu inteleg ce va mirati (cei ce se mira) ca Morar a fost propus. Este propunerea presedentiei, pe cine voiati sa propuna, pe cineva care baga bete in roate presedintelui?
Si daca imi aduc eu bine aminte, Morar nu numai ca n-a sifonat imaginea Romaniei, ba chiar s-au facut presiuni din Europa sa nu fie schimbat in diferite momente, fiind privit ca un deschizator de partii nemaivazute...Asa-i, ori ba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Si pe surse,se pare ca Kovesi va fi sefa la DNA...sa vedeti tipete si par smuls din cap...garantat varanul va criza http://www.pesurse.ro/2013/03/27/surse-propunerile-premierului---tiberiu-niu-la-par/#newsEditez: intre timp au si inceput urletele,la auzul zvonurilor ...Badea isi va pune penele,va intra peste Ponta in birou.il va lua de guler,il va tara si il va da cu capul de caldaram "pentru docilizare" si-l va arunca in strada...wouu,tre sa-mi revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

pai iar flota? mai inventati si voi altceva ca s-o fi plictisit lumea de atata fier vechi subtilizat chiar de sub nasul "cinstitului" prim ministru vacaroiu (& co) fara ca el sa-si dea seama. Astea erau dovezile ca Morar e cel care a "sifonat imaginea romaniei in strainatate" ? hahaha, pai d'aia probabil au si dat europenii cu el de pamant in rapoartele oficiale, nu ai vazut ce tare il critica pe el si pe DNA-ul lui in citatele alea pe care le-am scris la inceput? Si ce "sifonat" a iesit de acolo? Da' daca strainii astia nu citesc "intreaga media" uite d'aia nu au aflat ei nici pana in ziua de azi care e "adevarul" si d'aia inca indraznesc ei sa-l laude pe morar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz

pai iar flota? mai inventati si voi altceva ca s-o fi plictisit lumea de atata fier vechi subtilizat chiar de sub nasul "cinstitului" prim ministru vacaroiu (& co) fara ca el sa-si dea seama. Astea erau dovezile ca Morar e cel care a "sifonat imaginea romaniei in strainatate" ? hahaha, pai d'aia probabil au si dat europenii cu el de pamant in rapoartele oficiale, nu ai vazut ce tare il critica pe el si pe DNA-ul lui in citatele alea pe care le-am scris la inceput? Si ce "sifonat" a iesit de acolo? Da' daca strainii astia nu citesc "intreaga media" uite d'aia nu au aflat ei nici pana in ziua de azi care e "adevarul" si d'aia inca indraznesc ei sa-l laude pe morar

Vezi ca te eschivezi de la subiectul principal.
Adevarata problema a lui Morar este favorizarea infractorului prin motivarea unei imunitati care nu exista, si nu dosaul in sine sau felul cum l-a instrumentat. Daca Presedintele nu este implicat de ce nu a lasat dosarul la instanta? Si daca-i implicat Vacaroiu de ce il tine sef la Curtea de Conturi? Nu-i tot o recompensa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

pai care era subiectul principal? ala ca morar "e incomptent" si "n-a arestat nici un corupt" sau ala ca el a "sifonat imaginea romaniei" pt ca a ascuns flota in dulap?:)

"adevarata" problema a lui Morar nu e nici o "imunitate" si nici o flota, asta e praf in ochii cititorului de "intreaga media". Nici macar nu merita un raspuns dupa cum n-a meritat nici macar o virgula in rapoartele internationale, JAI, CE etc etc, ba chiar dimpotriva.

Adevarata lui problema sunt coruptii din sistem care au sperat ca scapa de el dupa ultimele alegeri si care acum, disperati, ies la "lupta" cu toate vechiturile pe care le mai au prin sertare ("nu vezi ca nu conteaza ca a venit USL la putere, pt spaga te leaga" = cuvinte de lauda aduse chiar din interiorul sistemului corupt, astea fac cat 10 rapoarte UE laudative:).
In momentul in care Morar si DNA vor inceta sa fie injurati de catre corupti (si de "intreaga media"), abia atunci vom avea cu adevarat o "problema":)

Mergi la inceput