Nunta dubla

Nunta dubla | Autor: XIO

Link direct la acest mesaj

Ce parare aveti de nuntile duble?
Prietenii nostri cei mai buni s-au casatorit (baietii se cunosc in clasa 1, noi din anul 1 de facultate, iar eu i prietenul meu am fost pe opst de cupidon).
Ne-am gandit ca ar fi haios sa facem nunta impreuna. Celelalte 2 prietene din grup (suntem 4) au spus ca nu, cum sa facem asa ceva, c la nunta cea mai frumoasa e mireasa, i cum am fi 2, luma ar vb care e mai faina. Nu mi se prea pare logic, ca si daca fac eu nunta in mai si prietenamea in august tot vor fi pareri ca rochia ei a fost mi frumoasa sau ca a mea, sau ca florile au fost prea multe samd.
Probleme cu banii nu ar exista, asta cu frumusetea din pctul meu de vedere nu exista, ce alte probleme ar f?
Si fara chestii religioase si uperstitii, ca nu ma impresioneaza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

fa cum simti probabil se gandesc la buzunarele lor ca tre ' sa scoata dublu de bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu n-am avut cine stie ce nunta sau cine stie ce rochie dar nu mi-as fi facut-o impreuna cu alt cuplu. Pur si simplu a fost un eveniment unic in viata mea care a fost doar al meu si al sotului meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

In primul rand felicitari !


Nici eu nu cred ca mi-as fi facut nunta impreuna cu prietena mea, desi ne-am casatorit la 1 luna si jumatate distanta si noi le-am fost nasi.

Motivele ar fi multe: in primul rand ca sunt o gramada de amanunte pe care le-am vrut rezolvate in stilul meu, apoi da, voiam sa fiu in centrul atentiei si sa pot sa fac ce vreau fara sa ma gandesc daca ceilalti sunt OK cu asta.
Sa nu mai vorbim, cu siguranta am avut invitati care n-ar fi venit la nunta ei si viceversa. Ce faceam, le puneam contor la intrare sa impartim costurile ?

Iar invitatii ar fi fost confuzi, cum aduc un cadou, pentru ambele perechi, separat, poate unii au un grad de rudenie cu mine si nimic cu cealalta mireasa, dar totusi, nu se face sa vii cu mana goala.

Mie, in ansamblu mi se par prea multe necunoscute. Ajung cele ale unei singure nunti normale.

Poate as lua in calcul varianta daca as avea in vedere o casatorie simpla, la starea civila, sarbatorita apoi doar mirii, nasii si parintii la un restaurant.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Ah, Xio, noi aveam varste asemanatoare si relatii de (foarte) lunga durata. Acum te casatoresti si ma lasi "singura"?

Legat de nunta, eu as face-o impreuna cu cea mai buna prietena, pt. ca suntem ca niste surori, nu ar exista invidii / discutii. Daca ar fi vorba de o alta persoana, mai bine nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu una nu as face o nunta dubla. Nunta trebuie sa fie a mea si numai a mea, nu as putea sa impart invitatii si restul cu ceilalti. Deasemenea la nunta ar fi persoane pe care nu le cunosc, din partea celuilalt cuplu si acest lucru nu mi-ar place.Eu la nunta nu am chemabt decat cunoscutii, persoane care s-au simtit bine si care au venit cu placere (cel putin asa cred)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nunta e ceva unic..sau ar trebui sa fie....de ce dubla?Care e logica?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nunta e ceva unic..sau ar trebui sa fie....de ce dubla?Care e logica?


Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


sa fie distractia dubla... si in plus ideea unei nunti duble imi da senzatia unir omani lipsiti de pretentii materiale intinse pana la moft...nu vad de ce hu ar putea invitatii mei sa-mi dea cadouri sau traditionalul dar si la o nunta dubla la fel ca la nunta unica..bucataria darului e separata, doar distractia e comuna...totul e sa nu apara neintelgeri la plata a ceea ce revine fiecaruia...nmar de tacamuri..alea alea (pe pricipiu ba sa platesti tu, ca tu ai avut cei mai multi invitati si prin urmare precis ai primit "dar" mai mare decat noi...)...

daca nu sunteti genul descris de mine intre paranteze eu as zice ca foarte buna ideea, daca aveti nuntatsi care pot aduce un dar si celuilalt cuplu cu atat mai bine..daca nu, asta nu cred ca poate pune bete in roate unei distractii duble

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Mai in filme da bine,imi plac,totul bine si frumos....
Dar in realitate nu e asa...Eu nu as face asa...niciodata...si nu e vorba de bani, de cadouri,e vorba de evenimentul in sine,trebuie sa fie unic....pentru tine,si acum si dupa 20 de ani ,cand va veti uita pe albumul de poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Ah, Xio, noi aveam varste asemanatoare si relatii de (foarte) lunga durata. Acum te casatoresti si ma lasi "singura"?

Legat de nunta, eu as face-o impreuna cu cea mai buna prietena, pt. ca suntem ca niste surori, nu ar exista invidii / discutii. Daca ar fi vorba de o alta persoana, mai bine nu



Ral, zau ca nu as fi vrut, dar statul german ne obliga sa facem asta. Ma simt ca si cum m-as duce sa ma incatuseze cineva

Mie nu imi place centrul atentiei, de fapt nici prietenei nu ii place. :))) Suntem prietene foarte bune, suntem un grup de 4 fete care din anul 2 de facultate suntem de nedespartit.
iar sotul ei e prietenul cel ai bun al iubitului meu, sunt ca si fratii.
stim ce ne place, din fericire avem aceleasi gusturi si aceeasi prieteni in mare, iar pe cei pe care nu ii cunoastem personal ii cunoastem in povesti.
Inca nu n-am pus sa discutam, a fost doar asa o idee, mai este timp.
Singura problema e cununia religioasa, ca eu nu vreau tot bla bla-ul ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Xio, felicitari. Adica ma rog, fortata de statul german, dar pe de alta parte oricum asta era pasul urmator si tu oricum te-ai impiedicat, nu? felicitari, sincer.

Din cite imi dau eu seama de aici despre tine, sunt mai mult ca sigura ca nu faci nunta tipic romaneasca cu plicu' pe masa cu numele invitatului pe el ca sa se simta, de! Cit despre invidii si alte prostii, nu cred sa fie o problema la tine.

Singura problema o vad de natura logistica. Noua ne-a fost relativ complicat sa stabilim data in primul rind, avind atitia care veneau de peste hotare, fiecare cu programul propriu de vacanta etc. Imi imaginez ca la nunta dubla, problema e dubla. Pe urma cazutul de acord cu ceremoniile, care cum. Pe urma poate fiecare vede alt buget acceptabil pentru nunta, fiecare cu limitele proprii. Pentru mine personal ar fi fost o mare problema cu nunta dubla cu prietena mea cea mai buna si pentru ca am vrut ca ei sa ne fie nasi, ceea ce ar fi fost imposibil daca eram amindoua mirese in acelasi timp. Si mie mi-a placut la fel, sa fiu acolo pentru ea cind s-a maritat, sa stau cu biciul in mina sa ajunga la timp la nunta - a intirziat doar 30 minute, ceea ce in cazul ei se numeste punctualitate - sa ii fiu persoana de suport.

Dar daca toti sunteti 100% pentru nunta dubla, go for it, sa nu iti pese de ce circoteste lumea.

Pup si felicitari sa ne arati poze!

Mergi la inceput