Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Neata,

Ina, da, intru si pe Fb, dar nu ma pot organiza sa stau acolo la povesti. Probabil ca asta va fi si compromisul nostru - sa stau eu acasa fara plata sau sa merg la un program scurt si prost platit. Sotul meu la fel munceste - late morning-late evening.

Aruba, cireseafine am congelate. M bucur mult ca va merge afacerea si poti sa te bucuri de fetita. Si mie mi-au trecut rn cap multe idei, dar nu am putut pune nimic in practica pt ca anul trecut sotul meu a inceput ceva pe cont propriu si toate resursele noastre au mers acolo. Cum nu vreau sa lucrezcu el, imi raman optiunile de mai sus.
Eu as zice ca varianta cu mai mult lapte e ok. Dar cred ca cel mai bine ar fi o combinatie intre cele doua - o zi varianta cu mai mult lapte, o zi cealalta si tot asa. Daca dupa legumeincerci sa ii dai lp&cereale cu lingurita nu vrea?
Felicitari pentru progrese
Daca esti ok sa ii dai gluten, da-i bors, e foarte bun pentru copii.

Ile, nu stiamreteta Cristelei de biscuiti. Am cautat-o acum, e prea complicata . Eu de cand c bb nu am mai mult de 5 min de stat in bucatarie. Banne bio iau de unde iau si celelalte fructe si legume, dar iau rar, ca bb nu mannca banana cruda.

Intrebase Roxy parca de faina de mei, eu cumpar faina gata macinata. http://www.biomania.ro/produse-bio-de-baza/faina-bio

Balanta . Poate e devreme sa teintreb, dar ii vei da pe baieti la gradinita? Miemi-a zis sora mea ca daca vreau sa il dau de la 2 ani sa caut sa il inscriu .

Misha, cemancare complexa ii faci lui bb. Parerea mea, daca nu te superi: sucul de rosii, chiar si home made, e o treaba fermentata si greu de digerat si de unii adulti, fara sa zic de adaosurile de sare si ulei de care bb nu are nevoie. Cat despre uleiul pus la cuptor, am mai zis zilele trecute..

Zi frumoasa tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, la gradi as vrea abia pe la 3 ani sa ii dau. si as mai vrea sa fie cu program scurt - una din motivatii fiind sa manance ce le gatesc eu, nu ce li se ofera acolo.
ideea de "branzica topita" si altele din categoria asta fac sa mi se zburleasca parul.
spune-mi te rog, ardei rosii din aia gen kapia (doar din aia am gasit sa fie bio) pot sa le dau? ii fac la steamer si apoi ii despielitez?
bananele le pot pastra la frigider?
ce ulei pot sa le mai dau in pireuri in afara de din ala de masline?
unde mergeti la vara la mare?
iote, te-am bombardat cu intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Am lipsit de la apel , am avut cativa musafiri . Andrei a fost in centrul atentiei si chiar ia placut .
L-am trecut pe ciorba in casa , facea prea multe fitze la piureul de legume , nu mai vroia sa-l manance si eu ma saturasem sa-l pregatesc .

Asa ca mancam pe la 9 fructe la 11 lm si somn, la 14 supa sau ciorba, la 17 lm si somn la 19 cereale si inca un pic de tzatzaiala si la 22 lp cam 180 ml si sooomn pana la 4 dimineata , mai bagam 120 lp si somn pana la 7 .Printre mese mai bagam un biscuite sau un pufulete( stiu , stiu ca nu sunteti de acord, am citit postarile din urma )dar eu consider ca sunt multe alte tampenii pe care le mananca , sunt mai Toma necredinciosul la capitolul bio , asa ca 2 pufuleti consider ca nu sunt un capat de tara .

In rest tot 2 dinti , are 9600 gr si 70 cm ( cam pitic ) . Merge de tot ce prinde , am trecut la premergatorul acela de care se tine el si merge singur , pentru cateva clipe sta si singur in picioare dar ii este frica . A invatat unde este becul , nu vrea sa faca paaa , aplaudam , cantam lalalalala

Multi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

ah, uitasem de iaurturi. Scriu din nou: Muller, Milli, Covalact sau Napolact. Astea sunt cele mai bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Valy, grisul de face cu LP. E foarte bun, L-am gustat si eu.
Initial eram impotriva glutenului pana la 10 luni dar m-a convins profa de la Cj ca daca incep acum sa ii dau cate un pic si la interval regulat de timp atunci cu siguranta nu va dezvolta nici o alergie la gluten. Si asa m-a sfatuit sa fac si cu fructele gen Kiwi si capsuni, dar mai incolo, evident. Imi zicea ca asa actioneaza ca un fel de vaccin impotriva alergiei.

Ilenutza, eu ma refeream la ceva dovezi stiintifice ca mie trebuie sa mi se explice "de ce". Sunt mai rau ca si un copil
uite aici http://www.topsanatate.ro/articol/asocierea-alimentelor-modalitate-de-controlare-a-greutatii-20203.html
grupa 4
nu gasesc repede altceva, dar asta mi-a zis si proful de la Institutul de diabet si nu numai.

Aruba, pana la 1 an laptele este cel mai important. De consecinta cred ca cel mai bun meniu este cel cu mai mult lapte chiar daca sari peste o masa de solide. Nemaivorbind de faptul ca are nevoie de lichide cat mai multe. Deci eu as fi pro pentru LP la pranz.

Muraturico - eu stiam ca e vorba de DUNST, cel putin asa se numeste la noi la Cluj, si da, ala e un fel de pasteurizare. Raman vitamine dar din pacate se pierde vitamina C toata.
Eu am bulion pus de mama cu doar un varf de sare / sticla, ceea ce nu e mare lucru, si i-am dat fetei putin in mancare. A fost innebunita!
Valy, daca vrei 2 sticle de bulion de la mine, pot sa iti dau cu drag.

Fetelor, de unde luati voi fructe bio?


Noi am papat azi mar cu banana stabilizat cu un pic de portocala stoarsa si a fost mare hit!
Sa vedem ce o fi la prans ca tocmai mi-am nenorocit inca o cratitza de inox, si am facut legumele bio, SCRUM




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ii dau si eu pana la Pastele din mai timp sa invete sa aplaude cu mainile lui. Turuie toata ziua, e f comunicativ (cu "eee?!" Si "aaaa!"), dar inca nu imita nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Buna, fetelor! Long time, no see...
Am lipsit motivat, trecem printr-o perioada tare dificila.
Nu sunt la curent cu tot, am citit pe fuga din ultimul capitol.

Avem probleme cu Irinuca si inca nu le-am dat de capat.

In ianuarie i-am facut vaccinul ce trebuia facut la 6 luni (ea avea aproape 7 atunci). La vreo 7-10 zile dupa asta copilul meu nu a mai mancat, avea 2 mese diversificate si nu a mai acceptat decat sanul timp de 6 saptamani. A slabit. I-a aparut si un strabism bilateral pe care nu l-a avut cand era bebe mic. Cand n-a mai stat in fund si nu s-a mai tinut pe picioare (desi o facea), samburele de indoiala care incoltise in sufletul meu a devenit un pietroi cat toate zilele. I-am dat neurotrofice si am schimbat preparatul de vit. D, am banuit ca nu o asimileaza cum trebuie. A inceput sa manance iarasi.
Am mers la neuropediatrie si mi-au confirmat regresul motor, era in urma cu 2 luni. A fost cumplit. Am acceptat cu sufletul strans sa-i faca toate analizele posibile. La sange au iesit normale, in afara de vit. D care a venit acum 2 zile din Germania si este mare, toata lumea spera sa fie mica, sa fie un posibil rahitism pe neasimilarea picaturilor de vit. D (am banuit si asta si i-am schimbat preparatul). Insa daca e mare pune alte probleme. E la nivel de supradoza desi a primit doar 2 pic/zi.
EEG-ul are un traseu cu aspect iritativ, semn ca este ceva sau a fost, insa nu poate nimeni sa-mi spuna ce anume. Asa ca avem programare la RMN (cu anestezie generala pt. ca e bebe).

Saptamana asta am reusit sa ajungem la oftalmolog pediatru si ne-a confirmat strabismul, plus o hipermetropie care este oarecum normala la bebelusi (ochiul lor inca nu are marimea de adult si pe masura ce cresc ajung la dioptrii 0). Trebuie sa punem ochelari ca sa se vindece strabismul ce apare din cauza oboselii ochiului la efortul de acomodare. Caut acum un centru de optica pt copii (daca stiti vreunul bun astept sugestii), ne trebuie ochelari cu +4 si +5 (echivalentul a +1 si +2 la adult). Daca reusesc sa o fac sa-i poarte, pana la 2 ani sunt sanse extrem de mari sa se rezolve si sa renuntam la ei definitiv.
Maine dimineata mergem la endocrinolog sa vedem daca e ceva metabolic, vreun deficit enzimatic ori probleme cu paratiroidele (desi nu are simptomele clasice). Insa echipa de neuro banuieste ca e doar o reactie adversa la vaccin, sunt extrem de rare dar nu absente, din pacate.

Momentan este sub tratament cu neurotrofice, mergem zilnic la kinetoterapie si se vad imbunatatiri, isi reia achizitiile pe care le-a avut, sta in fund, nu mai are piciorusele moi si a mai pus ceva pe ea. La 9 luni are 7.6 kg, a stagnat f mult timp.
Ochisorii nu-i mai fug asa des.
Astept si controlul de maine, vedem ce analize mai trebuie facute si incotro o apucam.

A fost si este f greu, nu am timp si nu vreau sa ma gandesc la ce poate fi mai rau. Ea este un copilas special, cu siguranta se va face bine si toate eforturile noastre vor merge in directia asta.
Nu va mai spun cat costa totul, doar analizele de sange banale le-am facut gratuit pt. ca am fost internate, in rest nu sunt fonduri pe nicaieri, degeaba platim asigurari. Toti medicii s-au comportat exemplar, nimeni nu mi-a luat niciun leu, tot ce am facut a fost cu chitanta.

Ma "bucur" ca am simtit ce este ceva in neregula si am fost din timp cu ea la medici. Sa nu neglijati niciodata asta, mai bine mergeti degeaba decat sa fie mai rau dupa aia, Doamne fereste.
Am tras de mine, nivelul de stres este maxim, dorm f putin si totusi sunt optimista, vad ca sunt eficienta in conditii neprielnice.

Cam asta e povestea ultimelor 3 luni din viata noastra, nu o luati ca pe o plangere, pur si simplu am scris ca sa ma descarc. Parca e mai bine cand vorbesti cu cineva, chiar si virtual.

Nu am nimic impotriva vaccinurilor, mi-am vaccinat copiii cu tot ce este pe lista obligatorie si atat. Irina nu a avut alte reactii adverse la 2 sau 4 luni, iar la 6 luni era sanatoasa, nu a facut febra, nu a fost irascibila, absolut nimic. Doar ce am scris mai sus.

Va pup, incerc sa mai intru si sper sa vin cu vesti bune maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Mama ce m-am enervat! Am intrat pe biomania sa vad ce au acolo si imi cad ochii pe "vin bio". Incredibil!!!!!! Vinul imbuteliat asa, contine sulfiti. Legea spune ca NU AI VOIE SA pui denumirea de BIO pe un produs care contine orice fel de ingredient, substanta care nu e BIO. Si scrie ca au continut redus de sulfiti! Cum adica? Ori are si atunci nu are cum sa fie bio, ori nu are sulfiti DELOC si atunci poate fi bio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Sanatate multa Irinei si tie Diana multa putere ! Sa depasiti cu bine perioada grea prin care treceti . Suntem alaturi de voi mereu . De cate ori poti , te asteptam cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

diana, m-am gandit adesea la tine dar am crezut ca nu scrii fiindca cei 4 copii iti ocupa toata ziua. nicidecum nu mi-am imaginat ca ai avea probleme cu fetita.
sper din suflet sa fie bine.
sanatate multa si daca poti si vrei, tine-ne la curent cu evolutia fetei. bafta maine la control!

Mergi la inceput