Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

LML Onuta si Matti! Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi si cuminti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Apropo de cereale, pe cine intereseaza.
Mihaita e un pic anemic (doar are peste 10 kg ) si am discutat la un mom dat cu un medic nutritionist pe care l-am cunoscut la oxford. Mi-a spus sa o las mai moale cu suplimentul de fier (adica sa ii dau, dar mai putin sau mai rar) si sa ii dau tare cu hrisca, pt ca are f mult fier de buna calitate. A zis sa o combin cu fructe si legume alcaline, gen avocado, morcovi, dovlecei, spanac, brocoli, mazare - in general alimente verzi. Pana acum i-am facut o singura data, cu spanac si cateva pic de ulei, era chiar f gustoasa.

Vorba Muraturicii, se vede ca doarme copilul, am chef de vorba . De fapt, ma doare tare si burta si stau in pat langa bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna ziua Doamnelor!

LML Onutza si Mattia!

Iuli- legat de vaccinuri nu am retinut exact dar parca a zis ca la un an se face ultimul sidupa aia nu se mai fac pana la 5 ani sau pana la scoala...nu mai stiu exact dar o sa intreb din nou cand o mai prind pe doamna.
Sa stii ca nu mi-e usor sa iau o decizie in sensul asta dar pana la urma parca sunt prea multe riscuri comparativ cu beneficiile - cel putin asa percep eu situatia. Daca am un copil care nu va merge in comunitate pana la 2 ani si daca acasa il tin in curatenie si papa cat pot eu sa-i dau se sanatos, sper sa nu se imbolnaveasca de diferie si alte nebunii.

Muraturico, eu din cate stiu, antitetanosul e valabil 3 ani. Cel putin asa ne-a spus noua aici in Bucuresti. Sotul meu a calcat pe un cui ruginit acum 5 ani si i-au facut antitetanosul. Dupa 3 ani, l-a muscat pisica vecinilor cand incerca sa o salveze din gura haitei de catei, si ne-am dus la urgenta (ca si pe mine m-a muscat in aceeasi ambuscada :)) si el le-a zis ca a facut acum 3 ani vaccinul, si ei au zis ca oricum il face din nou , ca nu tine decat 3 ani si ca sa fie sigur, ca daca a depasit un pic perioada...il face din nou. Si tot atunci era acolo o mama cu un copil de 2 ani, taiat la manutza intr-o tabla din curte, si se certa cu medicii ca de ce i-au mai facut antitetanosul in schema de vaccinare obligatorie, daca oricum trebuie sa i-l faca din nou. Si medicul ii explica ca e pe riscul ei daca pleaca de acolo fara antitetanos facut din nou...

In plus, la vaccinul asta DTPa, ca uitasem, e si antipertusis - care e antituse magareasca - vaccin pe care il consider, din nou, inutil.
Iar difteria, nu da nici asta imunitate la toate tulpinile, si inteleg ca exista mai multe.

Oricum trebuie sa ma asigur ca nu-i dau sistemul imunitare peste cap daca am facut vaccinurile pana la 6 luni si acum i le scot de tot. Mai am de verificat aspectul asta.

Valy, branza de vaci nu o lasa mult pe foc ca se intareste prea tare. Eu o iau imediat cum vad ca se separa putin, si o strecor, iar in serul care ramane, ii fierb putina mamaligutza si e yammy.

Legat de meniu noi avem asa:

7.30 - 100 ml LP
9.00 - LM cat vrea pana adoarme (in general nu prea trage mare lucru ca o ia doar de alint sa se culce)
11.30 - 60 ml fructe (orice: portocale, mere, pere, afine, mango, caise, piersici...etc)
12.00 - 140 ml LP + LM cat vrea pana adoarme

15.30 - intre 60 si 100 ml piure de legume (orice - e fan spanac cu carnita de vitel sau cu ou dar si mix de morcov+patrunjel+telina+carnita; dovlecel cu carne pui sau curcan, brocolii cu carne, gulie, cartof nu i-am dat prea mult, orez , etc)
16.00 - intre 100-140LP + LM cat vrea

20.00- cereale cu iaurt sau mamaligutza cu branza
21.30 - intre 160 si 180 LP + LM pana la nani.
dimineata la 5.30 LM cat vrea pana readoarme (in general imi papa ambii sani dar nu am verificat cat e asta)

Cam atat...nu mai stiu ce am vrut sa zic.

Ah, da...de pasaport Iuli . A pozat doar razand cu gura pana la urechi asa ca de-abia astept sa vad rezultatul final....va fi de distractie maxima.
Iuli, nu trebuie sa iti fie teama de aglomeratie. Noi am mers ieri la 8.30 pe cand s-a deschis, am asteptat 2 minute maxim, am stat la acte inca 10 min siamplecat. am gasit chiar si parcare la 2 min distanta in conditiile in care afara era visolul mare si zapada pe strada . Deci a fost usor.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Iuli, mi-am amintit ca Mihaita era cu alergia la ou....am citit si eu ca e contracindicata vaccinarea ROR in cazul asta. Poate de-aia face reactiile astea si de la celelalte vaccinuri?.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Multumesc pt rasp fetelor.
Ma cam stresam ca al meu nu bea mai mult de 1 litru in fiecare zi si desi nu era deshidratat,avand o fontanela mare,uneori e usor deprimata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui letitzias

Multumesc pt rasp fetelor.
Ma cam stresam ca al meu nu bea mai mult de 1 litru in fiecare zi si desi nu era deshidratat,avand o fontanela mare,uneori e usor deprimata.



Leti si a mea are fontanela maricutza si la fel, se mai deprima uneori. In zilele resp incerc sa o hidratez mai bine, mai reduc cant de solide in speranta k va bea mai multe lichide, dar asta nu are succes intotdeauna...Anto e clar fan solide!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, hrisca se foloseste cruda? (nu ma pricep deloc la d'astea )
e clar ca nu mai scot nici eu samburii la dovlecei
anamerci si eu de lamuriri.
leti, ai mei beau 1 litru de lapte pe zi, alte lichide nu doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

mersi iuli pt lamuriri- zi de hrisca - ca-s paralela.noi luam fier-din decembrie continuuuuu 3 pic,am avut si 7 pic....
stiu ce probleme ai avut cu bb cu mesele.bine ca s-a reglat.

la noi fontanela s-a inchis

ioana- mamaliga ...cu ce malai???d-ala normal?si o faci mai moale/???m-am prins si eu intr-un final cu branza de vaci....
vai de capul meu....

eu sunt praf-legat de alimentaia lui bb sa citesc reteta de biscuiti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Valy - fontanela - asa a zis dr sau asa ti se pare tie la mana? Cum a iesit vit D, o reluasei, ca nu mai stiu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

mai ioana- lp cere ea?sau ii dai tu...si-l mananca...

noi mancam asa:
6-120-150 lp
10-cam 50 fructe cu cereale, cu putina br vaci...o sa incerc sa-i dau simple...
rar vrea lapte dupa fructe
14-piure 50-70 gr rar...cu greuuuuu
nu-i mai dau lp
18-mananca cereale destul de bine-150gr aprox
21-22-vrea lp-mananca si ea 180 de cateva seri
02 dim -120*150lp
si iar 6 dim 120-150 lp....

are zile cand nu vrea nici cereale,nici piure...nu-i place carnea de tara-oricat o mixez... si am pacalit-o de 2 ori cu galbenus...

papa putin si des


Mergi la inceput