frptura de porc - frageda?

frptura de porc - frageda? | Autor: erica.p

Link direct la acest mesaj

cum pregatiti friptura de porc,ca sa iasa frageda?ce fel de carne folositi? - eu foloseam pulpa,si mi s-a zis ca nu e o alegere prea grozava,pt friptura.bucata intreaga o bagam la cuptor,cu usturoi,condimente si putina apa si ulei,acopeream vasul.....n-as zice ca era tocmai frageda,nu stiu de ce....ceva greseam.....era comestebila,dar nu asa cum imi amintesc de gustul fripturii din copilarie.la carnea de pui nu mi se intampla asa,sa iasa uscata....insa tind sa cred ca puiul e tratat cu fel si fel de chestii pt fragezire...astept cu mare curiozitate sfaturile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pulpa nu este chiar cea mai frageda parte, de aceea nu-ti iese.
Insa daca o marinezi putin si o faci in punga aia de celofan, ca sa nu se usuce, la foc mic (apoi taiata punga si rumenita la foc iute), iese buna. Eu asa procedez, dar sunt sigur ca fetele mai au sfaturi bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Carnea de porc se fragezeste bine cu sos de soia. Eu o ung cu o marinata din sos de soia, eventual ulei, daca e carnea macra, cimbru, oregano sau alte condimente dupa pofta inimii, zeama de lamaie. Si o las la rece cateva ore, iese foarte frageda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sosul de soia schimba definitiv gustul.
pusa in ulei cateva ore sau in lapte.
cum am sot ardelean(oradean),prajita in unutura.ca fara asta,el nu poate.
poti sa o scoti din ulei/lapte si sa o pui intr-o punga de plastic, sa ii aplici artistic niste ciocane de snitele, apoi sa o pui pe gratar.,dar unsa in prealabil cu ulei,sa ramana zemoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Indiferent din ce carne faci(pulpa, ceafa sau cotlet) taie felii bucata si pune-o asa in cuptor, in tava, cu ulei, condimente si putina apa. Acopera tava cu folie de aluminiu timp de o ora si daca iti place mai crocanta, mai prajita friptura, ia folia jos dupa o ora si mai lasa o jumate de ora asa, fara folie. Eu numai asa gatesc friptura. Iar pulpa se preteaza foarte bine pentru asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Poti adauga in tava de friptura niste vin alb sau bere (pe langa ulei, condimente, legume, apa fierbinte, etc). Coci la foc mic, eventual acoperit in prima jumatate a timpului. Daca ti se pare ca a scazut prea tare sosul dar carnea inca nu-ti e pe plac, mai adaugi apa fierbinte. Si e bine sa alegi carne cu un pic de grasime, nu muschi sec, care are tendinta de a se usca la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui erica.p

cum pregatiti friptura de porc,ca sa iasa frageda?ce fel de carne folositi? - eu foloseam pulpa,si mi s-a zis ca nu e o alegere prea grozava,pt friptura.bucata intreaga o bagam la cuptor,cu usturoi,condimente si putina apa si ulei,acopeream vasul.....n-as zice ca era tocmai frageda,nu stiu de ce....ceva greseam.....era comestebila,dar nu asa cum imi amintesc de gustul fripturii din copilarie.la carnea de pui nu mi se intampla asa,sa iasa uscata....insa tind sa cred ca puiul e tratat cu fel si fel de chestii pt fragezire...astept cu mare curiozitate sfaturile voastre.


daca folosesti carne din comert, niciodata nu iti va iesi friptura cu acel gust pe care ti-l amintesti din copilarie. incearca daca poti cu carne de porc cumparata de la tara, de la cineva care a crescut animalul cu hrana sanatoasa, fara diverse adaosuri.
pulpa de porc, nefiind prea impanata cu grasime, nu iese de felul ei frageda. pana la urma e vorba despre o bucata de muschi bine dezvoltata, asa ca are consistenta pe masura.
incearca sa folosesti ceafa de porc sau carne care sa fie impanata macar un pic cu grasime.
ca sa fie si mai frageda, gustoasa si aromata, pune carnea la marinat timp de cateva ore sau de pe o zi pe alta, in frigider. e delicioasa, gasesti retete de marinata in fel si chip, iti alegi varianta care crezi ca iti este pe plac. cu varful unui cutit ascutit faci gauri in carne si bagi catei de usturoi si/sau bucatele de sunca afumata. carnea de porc merge foarte bine cu cimbru, usturoi, afumatura. dupa preferinte, se poate aduga vin alb in vas/punga, boabe de piper, foi de dafin.
poti prepara carnea in vas de jena cu capac (scoti capacul spre finalul prepararii, pentru a se rumeni carnea un pic) sau in punga magica - eu prefer aceasta varianta deoarece nu mai este nevoie sa spal vasul in care prepar sau aragazul (punga, daca este folosita corect, se arunca dupa prepararea carnii, teoretic nu se sparge si nu curge in tava)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu fac din muschiulet, impanat cu usturoi si acoperit cu cimbru, putina sare si piper. Il pun la cuptor in tava descoperit vreo 40-50 minute pana se rumeneste si il stropesc din cand in cand cu apa din el.

As vrea sa fac si cotlet, dar nu stiu cum. Am sa incerc la punga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

va multumesc tuturor.o sa pun si in practica.va imbratisez pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Ptru friptura alege muschi care nu au multa activitate,adica, din zona cefei,piept,spate. pulpa este o carne tare,o carne mai buna ptru tocat.
cand faci pulpa la cuptor trebuie lasata la macerat o zi doua sau, inainte sa bagi la cuptor muschiul ,il frigi intr o tigaie bine incinsa ,pe toate partile,ca sa I inchizi porii si sa nu se elimine sucul din interiorul muschiului sau, invarti muschiul in felii subtiri de sunca,si apoi bagi la cuptor.

Mergi la inceput